ԻՊ հետ կապ ունենալու կասկածանքով Մալայզիայում ձերբակալվել է 15 մարդ
Մալայզիայում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման հետ կապ ունենալու կասկածանքով ձերբակալվել է 15 մարդ, որոնց թվում եղել են ոստիկանության աշխատակիցներ և ինքնաթիռների սպասարկմամբ զբավող մեկ տեխնիկ:
korrespondent.net-ի փոխանցմամբ` թագավորության վեց նահանգներում իրականացված խոշորամասշտաբ գործողոթյունների մանրամասների մասին պատմել է երկրի իրավապահ մարմինների ղեկավար Հալիդ Աբու Բաքարը:
Նրա տեղեկացմամբ` ձերբակալվածների թվում 11տղամարդ և 4 կին. Վերջիններս Մալայզիայում ահաբեկչություններ նախապատրաստելու հրահանգները ստացել են Մուհամեդ Վանդիից:
Օպերատիվ տվյալներով` Վանդին ներկայումս գտնվում է Սիրիայում և բարձր պաշտոն է զբաղեցնում ԻՊ կառուցվածքում:
Հալիդ Աբու Բաքարը նաև պատմել է, որ ստուգումների ընթացքում հայտնաբերվել են պայթուցիկներ պատրաստելու համար նախատեսված քիմիական նյութեր, ինչպես նաև ֆինանասական ակտիվներ ահաբեկչական գործունեություն ծավալելու համար:

В Малайзии арестовали 15 человек за связи с Исламским государством
В Малайзии арестованы 15 подозреваемых в связях с "Исламским государством" (ИГ), среди которых были сотрудник полиции и техник по обслуживанию самолетов, передает ТАСС.
Подробности крупномасштабной операции, прошедшей в шести штатах королевства, рассказал глава правоохранительных органов страны Халид Абу Бакар.
"В числе арестованных 11 мужчин и 4 женщины, все они получали инструкции от Мухаммада Ванди по подготовке совершения терактов в Малайзии", - цитирует газета Straits Times руководителя полиции.
По оперативным данным, Ванди находится в настоящее время в Сирии и занимает высокие позиции в структуре ИГ.
Во время рейдов, рассказал также Халид Абу Бакар, "были обнаружены химические вещества для изготовления взрывных устройств, а также финансовые активы для террористической деятельности".