Վրացական մամուլը Հայոց Ցեղասպանության մասին
(14 ապրիլի, 1915թ. թերթ «Սախալխո փուրցելի» № 257) Օսմանների երազանքը: Երիտթուրքերի «Տանին» թերթը գրում է. Օսմանյան կայսրությունը դուրս չի գա պատերազմից, մինչև Ռուսաստանը չթուլանա, և թուրք-ռուսական սահմանը չանցնի կովկասյան լեռնաշղթայով:
(11 հունիսի, 1915թ. թերթ «Սախալխո փուրցելի» №304) Ստամբուլից եկածները պատմում են, որ այնտեղ իրավիճակը սրվում է և օրեցօր դառնում ճգնաժամային: Կախել են 23 հայի. որոնց վերջերս էին բռնել, նրանց մեջ է Խորհրդարանի պատգամավոր Զոհրաբ բեյը:
Ստամբուլում շարունակվում են հայերի հետապնդումները: Առանց որևէ պատճառի ձերբակալել և մահվան են դատապարտել 20 հայ տղամարդու և 3 հայ կանանց: Բուրլասում և Այվալում ևս ամեն օր հետապնդում են քրիստոնյաներին:
(23 հուլիսի, 1915թ. թերթ «Սախալխո փուրցելի» №339) Հուլիսի 20: Ստամբուլում հայերի հետապնդումները ստացել են սիստեմատիկ բնույթ: Աքսորը, պատիժը, ձերբակալությունը դարձել էին սովորական երևույթներ: Հայերի մեծամասնությանը բռնի ուժով ստիպում էին ընդունել իսլամը:
(29 հուլիսի, 1915թ. թերթ «Սախալխո փուրցելի» №344) Հինգ օր շարունակ քրդերը կոտորում էին հայերի: Սպանվել է 10.000 հայ: Կոտորելու պատճառ էին բերում այն լուրերը, թե իբր հայերը պատրաստվում են հեղափոխություն իրականացնել օսմանյան իշխանության դեմ: Սպասնվածների դիակները գցում էին Եփրատ և Տիգրիս գետերը: Ստամբուլում վերջին 7 օրվա ընթացքում կախաղան են բարձրացրել 7 հայ գործիչների:
(8 օգոստոսի, 1915թ. թերթ «Սախալխո փուրցելի» №352) Մարդը պետք է նմանվի վայրի կենդանու, որպեսզի փակի աչքերն ու ականջները այն ահավոր դեպքերի վրա, ինչ տեղի էին ունենում:  Իմ գրիչը թույլ է, որպեսզի կարողանա փոխանցել այն ողբն ու սրտի ցավերը, որոնք ես տեսա հուլիսի 11-ին Վանում, որը գտնվում է Հայաստանի Բայազետ շրջանում: Միայն կնկարագրեմ դեպքերը.
Հուլիսի 11-ին  ռուսական զինվորները նահանջեցին Մուշ-Մալազկերտ-Բիթլիսից, և նրանց հետևեցին հայերը: Միայն Վանի վիլայեթից 200.000 հայից ոչ պակաս: Վազում է գլուխը ջարդելով հայ ժողովուրդը: Մեկը ձիով, մեկը ոտքով, մյուսը ցլով... Ժողովուրդը չէր կարողանում իր ուսերին կրել ունեցվածքը և թափում էր ճանապարհին: Գնում է ժողովուրդը ոտաբոբիկ, սոված,  շոգից հյուծված, չորացած բերանով, և ամբողջ ճանապարհը Վանից մինչև Իգդիր լցված էր խեղճ, սոված, տանջված ժողովրդով: Ով հնարավորություն ուներ, օրինակ հարուստները, նրանք հեշտությամբ փրկվեցին, կառքերով սլացան դեպի Իգդիր:  Դուք երբևէ լսել եք, որ սովորական անցորդը 6 վերստի ընթացքում վերցնի 2 կնոջ` հենց նոր ծննդաբերած երեխաներով: Մեր ռազմական հոսպիտալը լցվել էր կաղերով, կույրերով, նորածին երեխաներով: Երեկ մենք հանդիպեցինք մի կնոջ 4 երեխաներով: Մեծը 7 տարեկան էր, չորսամյա աղջիկը հիվանդ էր, և մայրը տանում էր նրան ձեռքերի վրա Վանից կամ էլ Արջինից: Այդպես նրանք անցան 200 վերստից ավելի: Երեխաները ողբում են: Մայրը, նրա վրա սարսափելի էր նայելը: Գզգզված, չորացած բերանով, արցունքները չէին հոսում... չորացել էին... քայլում էր կաղալով: Մոտեցավ մեր վրանին, գետնին դրեց երեխաներից մեկին, անձայն ողբաց, գրկեց նրան, լաց եղավ, հետո վերցրեց և աղաչող հայացքով ուղղեց դեպի ինձ: Այդպիսի լքված բազմաթիվ երեխաների ես հանդիպեցի ճանապարհին: Շատ մահացած երեխաների հանդիպեցի, շատ ողջ ու լքված երեխաների: Միայն նա, ով գրում է այս տողերը, ունի 6-7 վերցրած երեխաներ: Երեխաներից մեկի ծնողները հայտնվեցին: Մնացածը մնացին ինձ մոտ: Բոլորն աղջիկներ էին: Երևի տղաներին ավելի հազվադեպ էին թողնում ճանապարհներին: Բանակն օգնում էր նրանց հնարավորինս: Չէիք տեսնի որևէ զինվորի, որի ուսերին նստած չլիներ գոնե մեկ երեխա: Բայց ո՞վ կարող է փրկել, կերակրել և հոգատարության տակ առնել 200.000 մարդու: Այդ պատճառով էլ շատերը մահանում էին ճանապարհին:
(10 օգոստոսի, թ. թերթ «Սաքարթվելո» №65) Օսմանների երկրում կրկնվեց 1894-1896թթ. հայերի կոտորածը: Բիթլիսում սպանվել և Տիգրիս գետն է նետվել 9000 հայ: 40.000-ը սպանվել է Կիլիկիայում: Որոշ շրջաններում բնակչությունն ամբողջությամբ աքսորվել է անապատները: Դրա պատճառն է Վարազդատի կարծիքով, թուրքերի վախը հայերից, հեղափոխության կասեցման փորձը: Այդ ամենը կատարվում էր ըստ երիտթուրքերի դիվանագիտության: Խալիֆա Գադժի-Գիլեշի, որը մուսուլմանների պաշտպանն էր, երկրորդ հրամանի համաձայն օսմանյան կայսրությունը պետք է զտվեր հայերից:
(18 դեկտեմբերի, 1915թ. թերթ «Սախալխո փուրցելի» №459) Ինչպես գրում է «Հորիզոնը», «Man Guardian» թերթում տպագրել են հոդված Օսմանյան կայսրությունում ապրող հայերի դրության  մասին: Հոդվածում ամբողջ օսմանյան տարածաշրջանում հայերի ոչնչացումն ապացուցող փաստեր են բերվում: Թերթը գրում է, որ գերմանացիները օսմաններին ոգեշնչողներն են, և չնայած իրենք չեն մասնակցում հայերի կոտորածին, բայց նրանց մեղքը շատ զգալի է:
Մենք պետք է դատապարտենք գերմանացիներին, որ նրանք թույլտվություն են տվել օսմաններին` ոչնչացնելու հնագույն մշակույթի տեր մի ամբողջ ազգի: Օսմանները ոչնչացնում են հայերին, որովհետև ատում են նրանց սերը դեպի հավատքը, նրանց խելքն ու տաղանդը:
Ոմանք կարող են մեզ պատասխանել, որ գերմանացիներն այդքան մեծ ազդեցություն չունեն օսմանների վրա: Գուցե, նման կարծիքն անհիմն չէ, բայց հարցն այն է, թե արդյո՞ք Գերմանիան փորձեց որևէ կերպ խանգարել օսմաններին` հայերին ոչնչացնելու և կոտորելու մեջ: Ո´չ: Գերմանիան մեծ նշանակություն է տալիս Օսմանյան Թուրքիայի օգնությանը, այդ իսկ պատճառով նրանք շատ հեշտությամբ օսմաններին թուլատրեցին ոչնչացնելու մի ամբողջ ազգի: Նրանք իրենց դաշնակցին անհարմարություն չպատճառեցին: Դրա համար էլ ոչ մի հույս չկա: Միակ բանը, որ մենք հիմա կարող ենք անել, դա արտերկրում տարածելն է ազգի ոչնչացման փաստի մասին սարսափելի  լուրը, որպեսզի օգնենք հայերին փրկելու գոնե նրանց, ովքեր կարողացել են վերապրել, որ գոնե նրանք փրկվեն:
(3 հունվարի, 1916թ. թերթ «Սաքարթվելո» №2) Անցյալ տարվա ընթացքում հայ ժողովուրդն ապրեց մեծ դժբախտություն: Օսմանյան Հայաստանում ապրողներից սպանվեց 800.000 հայ: Մի մասն էլ փրկեց իր կյանքը փախչելով Կովկաս: Անցյալ տարում հայերի կոտորածի մասին էր խոսում ամբողջ Անգլիան, Ամերիկան և բազում այլ մանր երկրներ: Անգլիայում նույնիսկ փրկվածների համար սկսել են նվիրատվություն հավաքել:

Грузинская пресса о Геноциде армянского народа
(14 апреля, 1915г. газета «Народный листок» №257) Мечта младотурков. Младотурецкая газета «Танин» пишет: Османская империя не выйдет из войны пока Россия не будет ослаблена, и турецко-российская граница не будет проходить по Кавказскому хребту.
(11 июня, 1915г. газета «Народный листок» №304) приезжающие из Стамбула утверждают, что ситуация там обостряется и становиться критической с каждым днем. Повесили 23 армянина, которых задержали недавно, среди них депутат османского парламента –Зограб бей.
В Стамбуле продолжаются преследования армян. Без всяких причин арестовали и приговорили к смерти 20 армян и 3 армянских женщин. В Бурласе и Айвале христиан так же ежедневно преследуют.
(23 июля, 1915г. газета «Народный листок» №339) 20 июля. В Стамбуле преследования армян приняли характер систематической резни. изгнание, наказания и аресты стали обычными явлениями. Большинство армян насильственно заставляют принять ислам.
(29 июля, 1915г. газета «Народный листок» №344) В течении пяти дней курды резали армян. Убито 10.000 армян. Поводом резни использовали весть, якобы армяне собираются совершить революцию против османского правительства. Тела убитых выбросили в реки Евфрат и Тигр. В Стамбуле, за последнюю неделю повесили 7 армянских деятелей.
(8 августа, 1915г. газета «Народный листок» №352) Человек должен уподобиться хищному животному, чтобы закрыть уши и глаза на те ужасы, которые происходят. Моё перо слабо, чтобы передать все те рыданья и сердечные боли, которые увидел я с 11-ого июля в Ване, который находиться в Армении в Баязетском вилайете. Лишь опишу события:
11 июля русские войска отступили из Муша-Малазкерта-Битлиса, и за ними последовали армяне. Только из Ванского вилайета не менее 200.000 армян. Бежит сломя головы армянский народ. Кто на лошади, кто пешком, на быке… Народ не смог на своей спине унести имущество и рассеивает его на своем пути. Идёт народ босиком, голодный, изнуренный жарой, с высохшим ртом, и вся дорога от Вана до Игдира усеяна нищим, голодным и измученным народом. У кого была возможность, например у богатых, они легко спаслись –на каретах помчались в сторону Игдира. Вы когда-нибудь слышали, чтобы обычный прохожий на протяжении 6 верст подобрал бы двух женщин с только что родившимися детьми? Наш походный госпиталь переполнился хромыми, слепыми и новорожденными детьми. Вчера мы встретили женщины с четырьмя детьми. Старшему ребенку 7 лет. 4 летняя девочка у этой матери заболела, и мать несла ее на руках из Вана, то ли из Арджиша. Так они прошли более чем 200 верст. Дети рыдают. Мать, на нее страшно смотреть. Растрепанная, рот высохший, слезы не текут -высохли… идет хромая. Подошли к нашей палатке Посадила на землю одного из своих детей, беззвучно зарыдала, обняла его, заплакала, а потом взяла на руки и протянула с умоляющим взглядом в мою сторону. Таких брошенных на дороге детей встречал я огромное множество. Много мертвых детей встречал на дороге, много живых- брошенных. Только у того, кто пишет эти строки не менее 6-7 подобранных детей. У одного ребенка объявились родители. Остальные остались у меня. Все девочки. Видимо мальчиков реже бросают на дороге. Армия помогает им по мере возможности. Не увидите ни одного солдата, у которого на плече не сидел бы хотя бы один ребенок. Но кто сможет спасти, накормить и взять под опеку 200.000 человек? По этому и гибнут многие по дороге.
(10 августа, 1915г. газета «Грузия» №65) В османской Армении повторилась уничтожение армян 1894-1896гг. В Битлисе убито и сброшено в реку Тигр 9000 армян. 40.000 было убито в Киликии. Из некоторых районов население полностью изгнано в пустыни. Причина этому. По мнению Вараздата, страх турков перед армянами, попытка избежать революции. Все это происходит согласно тактике молодых османов.  Согласно второму приказу халифа Гаджи-гилеша, который является защитником мусульман, османская страна должна быть отчищена от армян.
(18 декабря, 1915г. газета «Народный листок» №459) Как пишет «Оризон», в газете «Man Guardian» напечатали статью о положении армян в османской турции. В статье приводяться факты подтверждающие уничтожение армян по всей территории османов. Газета пишет, что немцы являются вдохновителями османов, и хотя сами не принимают участия в уничтожении армян, их вина очень существенна.
Мы должны осудить немцев за то, что они дали османам разрешение на уничтожение народа с древнейшей культурой. Османы уничтожают из из-за того, что ненавидят их любовь к вере, их интеллигентность и их талантливость.
Некоторые могут нам ответить –у немцев нет такого большого влияния на османов. Возможно такое мнение и не лишено оснований, но дело в том –попыталась ли Германия помешать османам уничтожать и вырезать армян? Нет! Германия придает большое значение помощи османской Турции, поэтому они и с большой легкостью и дали османам разрешение на уничтожение целого народа. Они не стали причинять своему союзнику неудобства. По этому никакой надежды нет. Единственное что мы можем сейчас сделать, это распространить за границей ужасную весть о факте уничтожения народа, чтобы помочь армянам спасти хотя бы тех, кто смог выжить, что бы хоть они спаслись.
(3 января, 1916г. газета «Грузия» №2) В прошлом годы армянский народ пережил большое несчастье. Из проживающих в османской Армении было убито более 800.000 армян. Одна часть же спасла свою жизнь бежав на Кавказ. В прошлом году против убийства армян говорили все- Англия, Америка и множество других мелких стран. В Англии, в пользу спасшихся даже начали собирать пожертвования.