ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը՝ NASA-ի Տիեզերական հավելվածների միջազգային հինգերորդ մրցույթի աջակից
NASA-ն՝ ԱՄՆ օդագնացության և տիեզերական հետազոտությունների ազգային ադմինիստրացիան, Տիեզերական հավելվածների հինգերորդ միջազգային մրցույթն անցկացրել է Բյուրականի աստղադիտարանում: 2016թ. ապրիլի 22-ից 24-ը կայացած մրցույթին մասնակցության հայտ են ներկայացրել տարբեր թիմեր, որոնք մշակել և հավելվածային լուծումներ են առաջարկել «Տեխնոլոգիա», «Օդագնացություն», «Տիեզերական կայան», «Արեգակնային համակարգ», «Երկիր մոլորակ», «Ճանապարհորդություն դեպի Մարս» թեմաների շրջանակներում:
Վեց թեմայի շուրջ կազմակերպած մրցույթի ընթացքում մասնակիցներ իրենց գիտելիքները չափել են և՛ թիմային, և՛ անհատական մասնակցության շրջանակում: Ընդհանուր առմամբ, մրցույթը մասնակիցներին հնարավորություն է տվել հասնելու կարևոր նպատակների. ստեղծելու կիրառական նշանակություն լուծում, տարբեր մարտահրավերների լուծման նպատակով օգտվելու NASA-ի և առանցքային այլ կազմակերպությունների իրական տվյալների շտեմարաններից, ճանաչելի դառնալու՝ նորարարական բաց հարթակում մրցակցությամբ և այլն:
Բյուրականի աստղադիտարանում կազմակերպված մրցույթի հայաստանյան փուլը կայացել է 24 ժամ տևողությամբ: Հայաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորը մրցույթի մասնակիցներին  ապահովել է գերարագ ինտերնետ կապով: Երկու օր շարունակ՝ ապրիլի 22-ից 23-ը թիմերն իրենց  նորարարական լուծումները և առաջարկությունները ներկայացրել են տեղական և միջազգային ժյուրիի գնահատմանը: Այդ աշխատանքների հիմքում եղել են ուսանող, սկսնակ,  փորձագետ ճարտարագետների, կոդավորման ծրագրավորողների, դիզայներների և վերլուծաբանների կողմից մշակված նորարարությունները, նախաձեռնություններն ու գաղափարները: Դրանց ներկայացման ընթացքում կիրառվել են տվյալների վիրտուալացում, սարքեր ու սարքավորումներ, կոդավորում, դիզայն և այլ միջոցներ:
Միջազգային այս մրցույթ-մարտահրավերի հայաստանյան փուլի կազմակերպիչը «X-TECH» ընկերությունն է:
Կարևոր համարելով աստղագիտության բնագավառում մեր երկրի նվաճումները՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը Բյուրականի աստղադիտարանին զգալի աջակցություն է տրամադրել նաև նախկինում: 2007 թվականին ընկերությունն աջակցել է աստղադիտարանի կառավարման համակարգի արդիականացմանն ու վերանորոգմանը: 2,6-մետրանոց դիտակի կառավարման համար ձեռք են բերվել նորագույն սարքավորումներ, վերանորոգվել է նաև Շմիդտի դասի 1-մետրանոց աստղադիտակը: Հայաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորը շարունակում է զգալի ջանքեր գործադրել՝ տարբեր ոլորտներում երկրի զարգացմանը նպաստելու համար:

ВиваСелл-МТС содействует проведению пятого международного конкурса NASA Space Apps Challenge
Пятый международный конкурс «Space Apps Challenge» NASA - Национального управления по воздухоплаванию и исследованию космического пространства США – прошёл в Бюраканской обсерватории. Заявление на участие подали разные команды. С 22 по 24 апреля, 2016г. они представили созданные в рамках конкурса приложения на темы «Space Apps Challenge»: «Технология», «Воздухоплавание», «Космическая станция», «Солнечная система», «Планета Земля», «Путешествие на Марс».
В конкурсе можно было принять участие как командой, так и в индивидуальном порядке. «NASA Space Apps Challenge» открыло участникам множество возможностей: создавать решения, которые имели бы практическое значение, воспользоваться базами данных NASA или других международных компаний-участниц проекта, получить признание, соревнуясь на открытой инновационной площадке и т.д.
Армянский этап конкурса «NASA Space Apps Challenge», организованный в Бюраканской обсерватории, длился 24 часа. Ведущий оператор связи в Армении ВиваСелл-МТС предоставил участникам высокоскоростной интернет. В течение двух дней - 22-го и 23-го апреля – команды разрабатывали и представляли национальному и международному жюри свои инновационные решения и предложения. В мероприятии принимали участие студенты, начинающие и опытные программисты, дизайнеры, инженеры, эксперты и аналитики. В своих разработках конкурсанты применяли виртуализацию данных, приборы и оборудование, кодирование, дизайн и другие средства.
Организатором армянского этапа конкурса является компания «X-TECH».
Высоко оценивая важность вклада Армении в деле развития астрономии, ВиваСелл-МТС поддерживала Бюраканскую обсерваторию и в прошлом. В 2007 году компания спонсировала модернизацию и реконструкцию системы управления телескопов Бюраканской обсерватории. Для управления 2,6-метрового телескопа было приобретено новейшее оборудование, также был восстановлен 1-метровый телескоп Шмидта. Ведущий оператор связи в Армении продолжает поддерживать развитие различных сфер страны.