ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն համաշխարհային ժառանգության ցանկում ընդգրկել է Լիբանանի հինգ օբյեկտներ
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության հանձնաժողովը Ստամբուլում ընթացող 40-րդ նստաշրջանի ընթացքում Լիբանանում վտանգի ենթարկված հինգ օբյեկտներ ընդգրկել է Համաշխարհային ժառանգության ցանկում: Interfax.ru-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հրապարակված է կազմակերպության կայքում:
Ցանկում նեռարվել են հետևյալ հինավուրց քաղաքները` Կիրենը, Լեպտիս-Մագնան, Սաբրաֆանը և Գադամեսը, ինչպես նաև Տադրարտ-Ակակուս լեռնաշղթայի ժայռապատկերները:
«Կոմիտեն ընդգծել է անկայունությունը, որը բացասաբար է անդրադառնում երկրում ստեղծված իրավիճակի վրա: Ինչպես նաև այն հանգամանքը, որ վերոնշյալ օբյեկտներում կամ դրանց մոտակայքում զինված խմբավորումներ են շրջում»,- նշված է հաղորդագրությունում:
Համաշխարհային ժառանգության ցանկը, որը վտանգված է, նախատեսված է միջազգային հանրությանը տեղեկացնելն է այն վտանգների մասին, որոնք սպառնում են բնորոշումներին, որոնցով դրանք ընդգևկվել են Համաշխարահային ժառանգության ցանկում, որպեսզի ստանան միջազգային հանրության աջակցությունը դրանք պաշտպանելու համար:

ЮНЕСКО внесла пять объектов наследия в Ливии в список находящихся под угрозой
Комитет всемирного наследия ЮНЕСКО на проходящей в Стамбуле 40-й сессии внес пять объектов Всемирного наследия в Ливии в число находящихся под угрозой, говорится в сообщении, опубликованном в четверг на сайте организации.
В перечень попали следующие античные города: Кирена, Лептис-Магна, Сабрафа и Гадамес, а также наскальные изображения в горном массиве Тадрарт-Акакус.
"Комитет указал на нестабильность, отрицательно сказывающейся на ситуации в стране. Также указывается на тот факт, что на этих объектах или вблизи них присутствуют вооруженные группы", - отмечается в сообщении.
Список всемирного наследия, находящегося под угрозой, предназначен для информирования международного сообщества об условиях, которые угрожают тем характеристикам, по которым они были включены в Список всемирного наследия, и чтобы заручиться поддержкой международного сообщества для их защиты.
Сессия комитета Всемирного наследия ЮНЕСКО началась в Стамбуле в воскресенье и продлится до 20 июля. Комитет рассмотрит кандидатуры 27 объектов на включение в список Всемирного наследия ЮНЕСКО, и проанализирует состояния 108 объектов, включенных в список Всемирного наследия, и 48 объектов в списке Всемирного наследия, находящегося под угрозой.