Հարութ Սասունյան.Թուրքիան չարաշահում է Ինտերպոլը՝ վարչակարգի հակառակորդներին արտահանձնելու համար
Թուրքիան և մի քանի այլ բռնակալ կառավարություններ գնալով ավելի են չարաշահում իրենց անդամակցությունը Ինտերպոլում՝ իրենց հակառակորդներին հետապնդելու և պատժելու համար։ Ինտերպոլը կամ Քրեական ոստիկանության միջազգային կազմակերպությունը, կազմված 194 երկրներից, զբաղվում է անդրազգային հանցագործությունների դեմ պայքարով։
Չնայած Ինտերպոլի կանոնադրությամբ արգելվում է անհատների հետապնդումը քաղաքական, կրոնական, ռազմական կամ ցեղային պատճառներով, մի քանի անդամ պետություններ շարունակում են չարաշահել Ինտերպոլի իշխանությունը իրենց հակառակորդներին հետապնդելու համար։
Ամենավերջին գործը Թուրքիայի կառավարության պահանջն է Ինտերպոլից՝ ձերբակալել և արտահանձնել NBA-ի թուրքական ծագում ունեցող բասկետբոլիստ Էնես Քանթերին՝ նրա անունը տեղադրելով Ինտերպոլի կարմիր ծանուցման ցուցակում։ Քանթերը հրաժարվել է իր թիմի՝ «Նյու Յորք Նիքս»-ի հետ թռչել Լոնդոն, NBA-ի խաղի համար։ Նա ասել է, որ ինքը Էրդողանի կառավարության կողմից անիրավորեն մեղադրվել է որպես «ահաբեկիչ» և  վախենում է, որ թուրք գործակալները կարող են իրեն սպանել Լոնդոնում։
Աբդուլլահ Բոզքուրդը 2017 թ. մայիսի 9-ին «Թուրքական րոպե» կայքում գրել է, որ Քանթերը «հազիվ է փախել Ջակարտայում [Ինդոնեզիա] եղած ժամանակ, որտեղ նա կանգ էր առել բարի կամքի համաշխարհային շրջապտույի ընթացքում։ Ինդոնեզական բանակը և գաղտնի ծառայությունը ներխուժել էին դպրոց, որտեղ նախատեսված էր միջոցառումը՝ նրան Թուրքիայի պահանջով ձերբակալելու համար, սակայն նրան հաջողվեց հեռանալ Ինդոնեզիայից Ռումինիա։ ԱՄՆ վերադառնալու ճանապարհին, Բուխարեստում Հենրի Քոանդայի միջազգային օդանավակայանում նրան ձերբակալել են, քանի որ նրա անձնագիրը չեղյալ էր հայտարարվել Թուրքիայի կառավարության կողմից։ NBA աստղը հետագայում ազատ արձակվեց՝  նրա անունից Միացյալ Նահանգների պաշտոնյաների միջամտությունից հետո։ Նա մնում է Էրդողանի ուժեղ քննադատը իր իրավունքների ոտնահարման համար»։
«Վաշինգտոն փոստ» թերթի սյունակում Քանթերը գրել է. «Որևէ մեկը, որ խոսում է նրա [Էրդողան] դեմ, թիրախ է։ Ես միանշանակ թիրախ եմ: Էրդողանը ցանկանում է ինձ վերադարձնել Թուրքիա,  որտեղ նա կարող է ինձ լռեցնել»։ Քանթերն ասել է «Նյուսուիք» ամսագրին, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը «մեր դարի Հիտլերն է»: ESPN- ի համաձայն՝ Թուրքիայի կառավարությունն անցյալ տարվա նոյեմբերին Ինտերպոլից պահանջել է ավելի  քան 80 մարդու ձերբակալել այլ երկրներում և արտահանձնել Թուրքիային…
Մի քանի այլ թուրք այլախոհներ դժվարությամբ են փախել թուրքական կառավարության՝ Ինտերպոլի միջոցով երկարատև հետապնդումներից։ Անցյալ տարվա հոկտեմբերին Թուրքիան պահանջել է, որ Ինտերպոլը ձերբակալի և արտահանձնի «Ջումհուրիեթ» թերթի նախկին խմբագիր Քան Դունդերին և «Ահվալ» լրատվական կայքի խմբագիր Իլհան Թանիրին։ «Ես ոչ մեկին չեմ սպանել, մենատիրական ընկերություն չեմ ղեկավարել, բանկ չեմ թալանել կամ որևէ այլ բան չեմ արել, որն արդարացնի միջազգային մարդաորսը», գրել է Թանիրը։ «Թուրքիայի կառավարությունը ինձ հետապնդում է իմ լրագրողական գործունեության համար»։
Լրագրող, հեղինակ, մարդու իրավունքների պաշտպան Ռագիփ Զարաքօղլուի անունը տեղադրված էր Ինտերպոլի կարմիր  ծանուցման ցուցակում՝ նրան ձերբակալելու և Թուրքիային արտահանձնելու համար։ Նա այժմ գտնվում է Շվեդիայում՝ ապահով Էրդողանի ճանկերից։
Մեկ այլ թուրք լրագրողի բախտը չբերեց։ Համզա Յալչինին, որը փախել էր Շվեդիա, 2017 թվականին Ինտերպոլը Թուրքիայի պահանջով ձերբակալեց Իսպանիա կատարած նրա այցի ժամանակ։ Նա ազատ արձակվեց երկու ամիս անց, Շվեդիայի և Գերմանիայի կառավարությունների ճնշումներից հետո:
«Մենք ողջունում ենք Իսպանիայի կառավարության որոշումը, որը վկայում է միջազգային իրավունքի հարգման մասին», հայտարարեց «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպությունը։ «Համզա Յալչինի ազատ արձակումը հստակ ուղերձ էր Թուրքիայի կառավարությանը, որ Ինտերպոլը չպետք է օգտագործվի արտերկիր փախած լրագրողների հետապնդման քաղաքական նպատակների համար»:
2016 թ. հուլիսին հեղաշրջման ձախողումից կարճ ժամանակ անց Թուրքիան 60 հազար կարմիր ծանուցման պահանջ ուղարկեց Ինտերպոլին։ Կարմիր ծանուցումները միայն ծանր հանցագործությունների մեջ մեղադրվող մարդկանց համար են, և Ինտերպոլի կանոնադրությունը կոչ է անում երկրներին՝ չօգտագործել համակարգը քաղաքական նպատակների համար և գործել մարդու իրավունքների միջազգային չափանիշների ոգով։ Թուրքիան, Չինաստանը, Ռուսաստանը և ԱՄԷ-ն կոպտորեն խախտում են այս կանոնակարգը, հայտարարել է Foreign Policy ամսագիրը։
2017 թ. ապրիլին ընդունված բանաձևում Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը կոչ է արել Ինտերպոլին «շարունակել բարելավել իր կարմիր ծանուցման ընթացակարգը՝ չարաշահումներն առավել արդյունավետ կերպով կանխարգելելու և վերացնելու համար»: «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի գրասենյակի ղեկավար Ջոհան Բիրը հայտարարել է, որ «տասնյակ թուրք լրագրողներ ստիպված են եղել փախչել արտերկիր 2016 թ. հուլիսին Թուրքիայում տեղի ունեցած հեղաշրջման ձախողումից ի վեր։ Սակայն, ինչպես աշխարհի բոլոր տարագիր լրագրողները, նրանց ևս սպառնում է Ինտերպոլի քաղաքական չարաշահումը: Ինտերպոլի կողմից սկսված բարեփոխումներն այժմ պետք է ավարտին հասցնել հնարավորինս շուտ, որպեսզի այդ կառույցը կարողանա ավելի լավ պաշտպանել Թուրքիայի և այլ բռնակալ պետությունների անարդար պահանջներից»։

• 29-01-2019 12:46:10   | USA  |  Articles and Analyses
Turkey and several other repressive governments are increasingly abusing their membership in the Interpol to harass and punish their opponents. Interpol or the International Criminal Police Organization, composed of 194 countries, focuses on fighting transnational crimes.
Although Interpol’s charter forbids the pursuit of individuals for political, religious, military or racial reasons, several member states continue to abuse the power of the Interpol to pursue their opponents.
The most recent case is the Turkish government’s demand to Interpol to have Enes Kanter, an NBA basketball player of Turkish origin, arrested and extradited to Turkey by placing his name on Interpol’s Red Notice list. Kanter declined to join his team, the New York Knicks, to fly to London for an NBA game. He said that he was wrongly charged by the Erdogan government as a ‘terrorist’ and feared that he may be assassinated by Turkish agents in London.
Abdullah Bozkurt wrote in the Turkish Minute website, on May 19, 2017, Kanter “barely escaped arrest while in Jakarta, [Indonesia] where he stopped as part of a global goodwill tour. The Indonesian army and secret service raided a school where an event was planned in order to detain him at Turkey’s request, but he managed to leave Indonesia for Romania. On his return trip to the US, Kanter was detained on May 20 at Henri Coandă International Airport in Bucharest because his passport was reported to have been cancelled by the Turkish government. The NBA star was subsequently released after the US government and NBA officials intervened on his behalf. He remains a staunch critic of Erdogan for his rights violations.”
In a Washington Post op-ed column, Kanter wrote: “Anyone who speaks out against him [Erdogan] is a target. I am definitely a target. And Erdogan wants me back in Turkey where he can silence me.” Kanter told Newsweek that the Turkish President Recep Tayyip Erdogan is “the Hitler of our century.” According to ESPN, the Turkish government requested Interpol last November to have more than 80 people arrested in other countries and extradited to Turkey!
Several other Turkish dissidents have barely escaped the Turkish government’s long reach through the Interpol. Last October, Turkey requested that the Interpol arrest and extradite Can Dundar, the former editor of Cumhuriyet newspaper, and Ilhan Tanir, editor of the Ahval news website.  “I have not killed anyone, run a cartel, robbed a bank or done anything else to warrant a global manhunt,” Tanır wrote. “The Turkish government is pursuing me for my activities as a journalist.”
Ragip Zarakoglu, a journalist, author, publisher, and human rights defender, was placed on Interpol’s Red Notice list to be arrested and extradited to Turkey. He is currently in Sweden, safe from Erdogan’s clutches.
Another Turkish journalist was less fortunate. Hamza Yalçin, who had escaped to Sweden, was arrested at Turkey’s request to Interpol in 2017 during his visit to Spain. He was released after two months following pressure from the governments of Sweden and Germany.
“We welcome the Spanish government’s decision, which shows respect for international law,” Reporters Without Borders stated. “Hamza Yalçin’s release sends the Turkish government a clear message that Interpol should not be used for the political purpose of pursuing journalists who have fled abroad.”
Shortly after the failed coup in July 2016, Turkey made more than 60,000 Red Notice requests to Interpol. Red Notices are only for people accused of serious crimes, and Interpol’s constitution calls on countries not to use the system for political ends and to act within the spirit of international human rights standards. Turkey, China, Russia, and the UAE, are in blatant violation of these regulations, stated the Foreign Policy magazine.
In an April 2017 resolution, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe called on Interpol “to continue improving its Red Notice procedure in order to prevent and redress abuses even more effectively.” Johann Bihr, the head of Reporters Without Borders’ Eastern Europe and Central Asia desk, stated that “dozens of Turkish journalists have had to flee abroad since the coup attempt in Turkey in July 2016. But like other exile journalists all over the world, they are now threatened by political manipulation of Interpol. The reforms begun by Interpol must now be completed as a matter of urgency so that it is better able to guard against abusive requests from Turkey and other repressive states.”