Մարտին Սարգսյան. «Սիրիայի նախագահի այցը Հայաստան պատեհ առիթ<br /> է քննարկելու տնտեսական հարաբերությունների զարգացման<br /> հեռանկարները»<br />
Մարտին Սարգսյան. «Սիրիայի նախագահի այցը Հայաստան պատեհ առիթ
է քննարկելու տնտեսական հարաբերությունների զարգացման
հեռանկարները»
• 18-06-2009 18:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հունիսի 18-ին Երեւանում տեղի ունեցավ հայ-սիրիական գործարար համաժողով, որին մասնակցում էին երկու երկրների 160-ից ավելի գործարարներ: ՀՀ Առեւտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ Մարտին Սարգսյանը հույս հայտնեց, որ համաժողովը երկու երկրների գործարարներին համագործակցելու եւ համատեղ ձեռնարկություններ ստեղծելու հնարավորություն կտա: Մ.Սարգսյանի խոսքերով, ի տարբերություն քաղաքականի, հայ-սիրական տնտեսական հարաբերությունները չեն գտնվում բարձր մակարդակի վրա, եւ Սիրիայի նախագահի այցը Հայաստան պատեհ առիթ է քննարկելու դրանց զարգացման հեռանկարները: Նրա խոսքերով, տնտեսական կապերի հաստատման ուղղությամբ վերջին տարիներին մեծ աշխատանք է կատարվել, անցկացվել են գործարարների մասնակցությամբ հանդիպումներ, քննարկումներ: 2008թ.-ին Հալեպում կազմակերպվել է հայկական ապրանքների ցուցահանդես, որը մեծ արձագանք է ունեցել Սիրիայում: «Ցուցահանդեսի ժամանակ նշմարվեցին այն ուղղությունները, որոնց շուրջ կարող ենք բանակցել եւ զարգացնել նաեւ առեւտրատնտեսական հարաբերությունները: Դրանք հիմնականում գյուղատնեսության եւ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներ են»,- նշեց Մ.Սարգսյանը` հավելելով, որ բացի դրանից Հալեպի առեւտրաարդունաբերական պալատի հետ պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել բացել հայկական ապրանքների մշտական ցուցասրահ, ինչը արտահանման համար լուրջ խթան կհանդիսանա: Նշվեց նաեւ, որ թեեւ Հայաստանի եւ Սիրիայի առեւտրաշրջանառության ծավալներում վերջին տարիներին նկատելի աճ է արձանագրվել, սակայն դրանք դեռեւս չափազանց փոքր են: Առանձնապես մտահոգիչ է Հայաստանից Սիրիա արտահանման ծավալների տարեցտարի նվազումը. եթե 2005թ.-ին այն կազմել է 470 հազար ԱՄՆ դոլար, 2006թ.-ին` 240 հազար, 2007թ.-ին` 150 հազար, ապա 2008թ.-ին` 90 հազար ԱՄՆ դոլար:

Martin Sargsyan: Visit of Syrian president to Armenia is a<br /> good opportunity to discuss development prospects of economic<br /> relations<br />
Martin Sargsyan: Visit of Syrian president to Armenia is a
good opportunity to discuss development prospects of economic
relations
• 18-06-2009 18:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, JUNE 18, NOYAN TAPAN. An Armenian-Syrian business forum with the participation of more than 160 businessmen from both countries was held on June 18. Chairman of Armenia's Chamber of Commerce and Industry Martin Sargsyan expressed a hope that the forum will provide businessmen of the two countries with an opportunity to cooperate and set up joint ventures. In his words, unlike the political relations, the economic relations between Armenian and Syria are not at a high level, and the Syrian president's visit to Armenia is a good opportunity to discuss the prospects of their development. He said that a lot of work has been done in recent years for the establishment of economic links, with meetings and discussions being held more frequently. An exhibition of Armenian products was organized in Aleppo in 2008. "At the exhibition, those directions, over which we can negotiate and develop our trade and economic links, were outlined. These are mainly agriculture and IT sector," M. Sargsyan said, adding that in addition to that, an agreement to open a permanent show-room for Armenian goods was reached with Aleppo Chamber of Commerce and Industry, and it will become a stimulus for export. It was mentioned that although a notable growth in the trade turnover between Armenia and Syria was recorded in recent years, its amount is still small. The year-by-year fall in exports from Armenia to Syria is especially alarming: in 2005 exports amounted to 470 thousand USD, in 2006 - 240 thousand USD, in 2007 - 150 thousand USD, and in 2008 exports from Armenia to Syria amounted to 90 thousand USD.