Մարտին Սարգսյան. «Սիրիայի նախագահի այցը Հայաստան պատեհ առիթ<br /> է քննարկելու տնտեսական հարաբերությունների զարգացման<br /> հեռանկարները»<br />
Մարտին Սարգսյան. «Սիրիայի նախագահի այցը Հայաստան պատեհ առիթ
է քննարկելու տնտեսական հարաբերությունների զարգացման
հեռանկարները»
• 18-06-2009 18:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հունիսի 18-ին Երեւանում տեղի ունեցավ հայ-սիրիական գործարար համաժողով, որին մասնակցում էին երկու երկրների 160-ից ավելի գործարարներ: ՀՀ Առեւտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ Մարտին Սարգսյանը հույս հայտնեց, որ համաժողովը երկու երկրների գործարարներին համագործակցելու եւ համատեղ ձեռնարկություններ ստեղծելու հնարավորություն կտա: Մ.Սարգսյանի խոսքերով, ի տարբերություն քաղաքականի, հայ-սիրական տնտեսական հարաբերությունները չեն գտնվում բարձր մակարդակի վրա, եւ Սիրիայի նախագահի այցը Հայաստան պատեհ առիթ է քննարկելու դրանց զարգացման հեռանկարները: Նրա խոսքերով, տնտեսական կապերի հաստատման ուղղությամբ վերջին տարիներին մեծ աշխատանք է կատարվել, անցկացվել են գործարարների մասնակցությամբ հանդիպումներ, քննարկումներ: 2008թ.-ին Հալեպում կազմակերպվել է հայկական ապրանքների ցուցահանդես, որը մեծ արձագանք է ունեցել Սիրիայում: «Ցուցահանդեսի ժամանակ նշմարվեցին այն ուղղությունները, որոնց շուրջ կարող ենք բանակցել եւ զարգացնել նաեւ առեւտրատնտեսական հարաբերությունները: Դրանք հիմնականում գյուղատնեսության եւ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներ են»,- նշեց Մ.Սարգսյանը` հավելելով, որ բացի դրանից Հալեպի առեւտրաարդունաբերական պալատի հետ պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել բացել հայկական ապրանքների մշտական ցուցասրահ, ինչը արտահանման համար լուրջ խթան կհանդիսանա: Նշվեց նաեւ, որ թեեւ Հայաստանի եւ Սիրիայի առեւտրաշրջանառության ծավալներում վերջին տարիներին նկատելի աճ է արձանագրվել, սակայն դրանք դեռեւս չափազանց փոքր են: Առանձնապես մտահոգիչ է Հայաստանից Սիրիա արտահանման ծավալների տարեցտարի նվազումը. եթե 2005թ.-ին այն կազմել է 470 հազար ԱՄՆ դոլար, 2006թ.-ին` 240 հազար, 2007թ.-ին` 150 հազար, ապա 2008թ.-ին` 90 հազար ԱՄՆ դոլար:

Мартин Саргсян: "Визит президента Сирии в Армению хороший<br /> повод для обсуждения перспектив развития экономических<br /> отношений"<br /> повод для обсуждения перспектив развития экономических
отношений"
Мартин Саргсян: "Визит президента Сирии в Армению хороший
повод для обсуждения перспектив развития экономических
• 18-06-2009 18:00:00   | Армения  |  Экономика
ЕРЕВАН, 18 ИЮНЯ, НОЯН ТАПАН. 18 июня, в Ереване состоялся армяно-сирийский бизнес-форум, в котором участвовали более 160 предпринимателей двух стран. Председатель Торгово-промышленной палаты (ТПП) РА Мартин Саргсян выразил надежду, что форум позволит бизнесменам двух стран сотрудничать и создавать совместные предприятия. По словам М.Саргсяна, в отличие от политических, армяно-сирийские экономические отношения не на высоком уровне, и визит президента Сирии хороший повод для обсуждения перспектив их развития. По его словам, в последние годы проведена большая работа в направлении установления экономических связей, проведены встречи, обсуждения с участием бизнесменов. В 2008 году в Алеппо была организована выставка армянских товаров, которая нашла большой резонанс в Сирии. "В ходе этой выставки стали вырисовываться те направления, вокруг которых можем вести переговоры и развивать также и торгово-экономические отношения. Это, в основном, сферы сельского хозяйства и высоких технологий", - сказал М.Саргсян, добавив, что кроме этого, с ТПП Алеппо достигнута договоренность открыть постоянную выставку армянских товаров, что станет серьезным стимулом для экспорта. Было также отмечено, что, хотя в объемах торгового оборота между Арменией и Сирией в последние годы зафиксирован рост, однако они пока крайне малы. Особое беспокойство вызывает снижение с каждым годом объемов экспорта в Сирию: если в 2005 году объем экспорта в эту страну составлял 470 тысяч долларов США, в 2006 - 240 тысяч, в 2007 - 150 тысяч, то в 2008 уже всего 90 тысяч долларов.