Կիսաքանդ, հողե շինությունից՝ նոր կառուցված տուն
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնը» շարունակում են իրենց ուշադրության կենտրոնում պահել սահմանապահ գյուղերը։ Արդյունավետ գործընկերության շնորհիվ, այս անգամ բնակարանամուտ են նշել Տավուշի մարզի Դովեղ գյուղում բնակվող Կիրակոսյանները: Այս ընտանիքն ստիպված է եղել հաղթահարել բազմաթիվ դժվարություններ։ Հայրական տան` անբավարար տարածքի պատճառով, Կորյունն ամուսնությունից հետո իր ընտանիքով ապրել է նկուղային, կիսաքանդ, որոշակի հատվածով հողի մեջ գտնվող շինության մեջ։ Ութ տարվա դժվար կենցաղից հետո, խոնավ և մութ պատերից ազատվելու հույսով՝ Կորյունը գնել է կիսակառույց, սակայն շինարարությունն ավարտել այդպես էլ չի կարողացել։
Ընթացիկ տարվա գարնանը, Կիրակոսյանների ընտանիքն ընդգրկվել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» կողմից իրականացվող՝ բնակարանաշինության ծրագրում: Մի քանի ամիս տևած շինարարական աշխատանքներն ավարտելուց հետո, ընտանիքը հյուրընկալել է գործընկեր կազմակերպությունների ղեկավարներին և թիմերին՝ միասին նշելու բնակարանամուտի ուրախությունը։
«Երբ գնեցի կիսակառույցը՝ միայն պատեր էին։ Այնքան աշխատանք կար անելու, բայց այնքան քիչ հնարավորություն։ Կարողացա միայն տանիքը կառուցել ու կանգ առա: Ձեր աջակցության շնորհիվ, վերջապես մեր երազանքն իրականացավ։ Մենք արդեն սեփական տուն ունենք: Ապրելու համար արժանավայել պայմաններ  և  լավ ապագայի հավատ», - ասել է ընտանիքի հայրը՝ Կորյունը։
«Կյանքում երբեմն ստեղծվում են այնպիսի իրավիճակներ, որոնք փակուղային են թվում և միշտ չէ, որ հեշտ են հաղթահարվում: Երբ մարդն ամբողջությամբ տրվում է այդ վիճակին՝ կորցնում է լուծում գտնելու ցանկությունն ու ճանապարհը: Դա էլ տանում է հուսահատության. մինչդեռ  պետք է միշտ հիշել, որ երբ ամպերը ցրվեն՝ արև է լինելու: Մենք շատ ենք առնչվել երկար տարիներ կոտրված հոգեբանությամբ ապրած ընտանիքների հետ: Ձգտել ենք այս ծրագրի միջոցով նրանց վերադարձնել ինքնավստահությունն ու արժանապատիվ կերպով խնդիրը հաղթահարելու կամքը: Կարող եմ վստահաբար ասել, որ դա մեզ հաջողվել է», - ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Սահմանապահ համայնքներում այս ծրագրով լուծվում է միանգամից մի քանի խնդիր. հարմարավետ պայմաններով ապահովվելով՝ ընտանիքները մնում և արարում են հայրենի հողում, պահում են սահմանը, շենացնում ու զարգացնում համայնքը։ Այս ընտանիքի դժվարություններն արդեն անցյալում են։ Այժմ պետք է միայն առաջ շարժվել»,- ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Տարիների համագործակցության արդյունքում, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ, Տավուշի մարզում կառուցվել, գնվել կամ վերանորոգվել է 50 տուն:

From semi-demolished clay structure to a new house
VivaCell-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia continue to keep the border villages in the focus of their attention. Thanks to the effective partnership, the Kirakosyans, living in Dovegh village of Tavush region, recently celebrated a housewarming. This family had to face many hardships. After marriage, due to insufficient space in parents' house, Koryun and his family lived in semi-demolished basement partially made of clay. After eight years of difficult living conditions, Koryun purchased a half-built house with the hope of getting rid of dampness and dark walls, but he was unable to complete the construction.
In the spring of this year, the Kirakosyan family was involved in the housing project implemented by VivaCell-MTS and Fuller Center for Housing Armenia. After completing the construction works that lasted several months, the family hosted heads and teams of partner organizations to share the joy of housewarming.
“When I purchased the half-built house, there were just the walls. There was so much work to do with little opportunity to complete. I was able to build only the roof. Thanks to your support, our dream has finally come true. We already have our own home: dignified living conditions and a belief in a better future,” said the father of family, Koryun.
“There are situations in life which seem a deadlock that is hard to overcome. By succumbing to the situation one loses the will to find a solution and a way out. That is the path to despair; yet we have to remember that when the rains are over, there will be sun again. We have been dealing with families that have been broken by life circumstances. We have always strived to bring back their confidence, their willingness to overcome the situation and get back to dignified life. I can certainly say we have done it successfully,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
“This program solves several problems at once in borderland communities. When provided with decent conditions, the families stay and create on their own land, keep the borders, build and develop the community. The difficulties of this family are already in the past. Now they just have to move on,” said Fuller Center for Housing Armenia President Ashot Yeghiazaryan.
As a result of many years of partnership, 50 houses have been built, purchased or renovated in Tavush region with the support of VivaCell-MTS.