Հայաստանցի օգտատերերը 2019-ին ավելի շատ բախվել են տեղային, քան ցանցային սպառնալիքների
Տեղային սպառնալիքների 2019-ին բախվել է Հայաստանում համակարգիչների տնային օգտատերերի 40% (в 2018-ին՝ 47,78%) և կորպորատիվ օգտատերերի 36%-ը (2018-ին՝ 32,39%)։ Տեղային սպառնալիքները հայտնաբերվում են համակարգիչներին միացած հանովի կրիչներում՝ ֆլեշ և այլ հիշողության քարտերում, արտաքին կոշտ սկավառակներում և այլն։ Իսկ համացանցում վարակման ռիսկի ենթարկվել է հայաստանցի տնային օգտատերերի 17% (2018-ին՝ 18%) և կորպորատիվ օգտատերերի 11%-ը (2018-ին՝18,38%)։ Այս մասին են վկայում «Կասպերսկի» ընկերության տվյալները։
Հայաստանի ընդհանուր փոստային թրաֆիկում սպամի բաժինը կազմել ե 36%։ Բացի այդ, «Կասպերսկի» ընկերության լուծումներն արգելափակել են ֆիշինգային կայքեր անցնելու ավելի քան երկու հարյուր հազար փորձ։
«Ինչպես ցույց են տալիս մեր տվյալները, համացանցին չմիացած սարքերն ավտոմատ կերպով անխոցելի չեն վնասաբեր ծրագրերի համար։ Նման սպառնալիքների մեծ բաժին է 2019-ին հայտնաբերվել կորպորատիվ հատվածում։ Հաճախ դա հնարավոր է դառնում աշխատակիցների՝ անվտանգության բազային կանոնների չիմացության պատճառով։ Նման ռիսկերից կարելի է խուսափել այնպիսի հուսալի պաշտպանական լուծման օգնությամբ, որում ներառված են ինչպես գոյություն ունեցող, այնպես էլ նոր սպառնալիքների հայտնաբերման գործուն տեխնոլոգիաներ։ Բացի այդ, կազմակերպությունները պետք է ռեսուրսներ հատկացնեն աշխատակիցներին թվային հիգիենայի կանոնները սովորեցնելու համար»,- պատմում է Հայաստանում և Վրաստանում «Կասպերսկի» ընկերության տարածքային ներկայացուցիչ Արմեն Կարապետյանը։
Կիբեռսպառնալիքներից պաշտպանվելու համար ընկերության փորձագետները խորհուրդ են տալիս պահպանել հետևյալ կանոնները.
չանցնել նամակների, մեսենջերների և SMS-հաղորդագրությունների կասկածելի հղումներով;
կանոնավոր կերպով տեղադրել օպերացիոն համակարգի և հավելվածների թարմացումները;
հավելվածներ տեղադրել միայն պաշտոնական հարթակներից;
օգտահաշիվներում կիրառել բարդ և տարբեր գաղտնաբառեր;
կարևոր տվյալները  կանոնավոր կերպով պատճենել ամպում, ֆլեշ քարտում կամ կոշտ սկավառակում;
հավելվածներին չտալ հասանելիություն այն գործառույթներին, որոնք դրանց անհրաժեշտ չեն;
տեղադրել հուսալի պաշտպանական լուծում։
Բացի այդ, ընկերություններին խորհուրդ է տրվում անցկացնել դասընթացներ, որոնք թույլ կտան բարձրացնել աշխատակիցների կիբեռգրագիտության մակարդակը։ Օրինակ՝ Kaspersky ASAP ավտոմատացված հարթակն օգնում է զարգացնել անվտանգ վարքի հմտություններ և ձևավորել կայուն սովորություններ։ Լուծումը թույլ է տալիս գնահատել աշխատակցի՝ կիբեռանվտանգության ոլորտի ընթացիկ գիտելիքները, դրա համեմատ որոշել հմտությունների լրակազմը, որը հենց նրան անհրաժեշտ է ըստ աշխատակցի պարտականությունների և ռիսկի պրոֆիլի, և կազմել ծրագիրն անցնելու ժամանակացույցը։

В 2019 году пользователи в Армении чаще сталкивались с локальными угрозами, чем с сетевыми
В 2019 году с локальными угрозами столкнулось 40% (в 2018 году – 47,78%) домашних и 36% (в 2018г. – 32,39%) корпоративных пользователей в Армении. Локальные угрозы обнаруживаются на подключённых к компьютерам съёмных носителях — флешках, картах памяти, внешних жестких дисках и т.д. Риску же заражения в интернете подверглось 17% домашних (в 2018г. – 18%) и 11% (в 2018г. – 18,38%) корпоративных пользователей. Об этом свидетельствуют данные «Лаборатории Касперского».
Доля спама составила больше трети (36%) от всего почтового трафика Армении. Кроме того, за 2019 год решения «Лаборатории Касперского» заблокировали больше двухсот тысяч попыток пользователей перейти на фишинговые сайты.
«Как показывают наши данные, устройства, не подключённые к интернету, не являются автоматически неуязвимыми к вредоносным программам. Большая доля таких угроз в Армении в 2019 году была обнаружена в корпоративном секторе. Часто это становится возможным из-за незнания сотрудниками базовых правил безопасности. Избежать подобных рисков можно с помощью надёжного защитного решения, обладающего сильными технологиями распознавания как существующих, так и новых угроз, а кроме того, организациям нужно выделять ресурсы на то, чтобы обучать сотрудников правилам цифровой гигиены», — рассказывает территориальный представитель «Лаборатории Касперского» в Армении и Грузии Армен Карапетян.
Для защиты от киберугроз эксперты компании рекомендует придерживаться следующих правил:
не переходить по сомнительным ссылкам из писем, сообщений в мессенджерах или SMS;
регулярно устанавливать обновления для операционной системы и приложений;
устанавливать приложения только из официальных магазинов;
использовать сложные и разные пароли для учётных записей;
регулярно копировать важные данные со своего устройства в облако, на USB-флешку или жёсткий диск;
не давать приложениям доступ к тем функциям, которые им не нужны;
установить надёжное защитное решение.
Кроме того, компаниям рекомендуется проводить тренинги, которые позволят повысить киберграмотность сотрудников. Например, автоматизированная платформа Kaspersky ASAP помогает развить навыки безопасного поведения и сформировать устойчивые привычки. Решение позволяет оценить текущие знания сотрудника в сфере кибербезопасности, определить в соответствии с этим набор навыков, необходимых именно ему в зависимости от его рабочих обязанностей и профиля риска, и выстроить график прохождения программы.