Տարիների գործընկերները մարզերում դարձյալ տուն կկառուցեն
Համավարակով պայմանավորված` Վիվա-ՄՏՍ-ն ու «Հայաստանի Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնը» փոքր-ինչ փոխել են աշխատելու մեթոդները. քննարկումներն ընթանում են հեռավար, ընտանիքներին այցելությունն էլ իրականացվում է որոշակի  սահմանափակումներով։ Տարիների գործընկերները, սակայն, պահպանել են  աջակցության թիրախն ու նպատակը։ Ուշադրության կենտրոնում են Հայաստանի բոլոր մարզերը։ Տուն կառուցելու, ընտանիքներին վագոն-տնակներից և անբարենպաստ պայմաններից ազատելու՝ գործընկերների վճռականությունը հաստատուն է։ Ազդարարվել է 2020 թվականի բնակարանաշինության ծրագրի մեկնարկի մասին։
«Դիմում եմ բնակարանաշինության՝ այս տարվա ծրագրում ընդգրկված բոլոր ընտանիքներին։ Չնայած ստեղծված իրավիճակին՝ ձգտել ենք պահպանել սոցիալական ուղղվածության նախագծերը։ Մենք դեռ չենք վերադարձել կյանքի բնական ռիթմին, բայց դա չի խանգարում, որպեսզի իրականացնենք այն, ինչ նախատեսել ենք։ Հիմա դուք գիտակցում եք, որ միասին շինարարական աշխատանքներ իրականացնելը դեռևս հնարավոր չէ, սակայն ուզում եմ, որ չհուսահատվեք և հավատաք, որ այդպիսի հնարավորություն լինելու է։ Մենք ձեր կողքին ենք, և տուն ունենալու՝ տարիների ձեր երազանքն իրականություն է դառնալու։ Դա բոլորիս՝ ձեր, «Հայաստանի Ֆուլեր տնաշիանական կենտրոնի» և մեր ընկերության ձգտումն է։ Առողջ եղեք, ամուր և հավատով նայեք ապագային»,-ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Արարատի մարզի Մխչյան գյուղի մի հատվածում արդեն տան հիմքեր են փորվել։ Մինչև տարեվերջ, տարածքում քարե տուն կկառուցվի։ Նոր բացված հողաշերտի կողքին, տեղադրված է 18 քմ մակերեսը չգերազանցող երկաթյա վագոն-տնակ։ Այն ավելի քան 10 տարի որպես տուն է ծառայում Ասյա Գուլինյանի և նրա որդու ընտանիքի համար։ Վագոն-տնակի անմխիթար վիճակը երևում է անգամ հեռվից։ Իսկ ներսում ավելի տխուր է… Ընտանիքի համար քայքայված երկաթյա կացարանն անտանելի է դարձել հատկապես հիմա, երբ ստիպված են մնալ տանը։ Քարե տուն ունենալու մտքից  ուրախություն ապրող Ասյան անհամբեր սպասում է երազանքի իրականացմանը։ Դա կարևոր է հատկապես թոռնուհու առողջ մանկության համար։ Փոքրիկի  լույս աշխարհ գալուն հաշված օրեր են մնացել։
«Վերջապես մեր տան վրա լույս բացվեց։ Մենք շատ ծանր օրեր ենք ապրել վագոնում։ Երազել ու ձգտել ենք տուն ունենալ, սակայն դա մեզ չի հաջողվել։ Ուրախ եմ, որ վերջապես կազատվենք դաժան պայմաններից։ Տան փոքրիկն էլ կմեծանա առողջ ու նորմալ պատերի մեջ»,-ասել է Ասյա Գուլինյանը։
«Համաճարակի հետ կապված, հանրապետությունում տիրող իրավիճակն իհարկե անդրադարձել է շինարարական աշխատանքների տեմպի վրա, սակայն դրանք չեն դադարել: Քանի որ մեր ընտանիքներն իրենք են տան կառուցապատողը, նույնիսկ այս օրերին, նրանք աշխատել են, հիմքեր են փորել, քարը քարին են դրել՝  լավատեսությամբ ու դժվարությունները հաղթահարելու կամքով լի: Այս տարի, Վիվա-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ ևս 37 ընտանիքի համար կլուծվի բնակարանի խնդիրը»,- ասել է «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:

• 11-05-2020 14:20:48   | Armenia  |  Social
Due to the pandemic, Viva-MTS and the “Fuller Center for Housing Armenia” have slightly changed their work methods. Discussions take place remotely, and visits to families are carried out with the acting restrictions in mind. However, the goal of the long time partners to assist project beneficiaries has remained unchanged. All regions of Armenia are in the center of attention. The determination of the partners to build a house, to free the families from metal containers and from unfavorable conditions is adamant. The launch of 2020 housing program has been announced.
“I address all the families included in this year’s housing program. Despite the situation we live in now, we have always strived to keep our social programs going. We are not back to our normal life yet, but that is not an obstacle for implementing the programs that have been planned. You now clearly understand we cannot do the construction works together yet, but I want you to stay optimistic and believe that we will have that chance sooner or later. We stand by your side and your cherished dream of having a home will come true. That’s what all of us – you, the ‘Fuller Center for Housing’ in Armenia, and our Company – strive for. Stay healthy and strong, and believe in a better future,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
In Mkhchyan village of Ararat region the site of the foundation for the house is already prepared. By the end of the year, a stone house will be built in the area. Next to the land lot intended for the house, a metal container, barely 18 square meters, is installed. It used to serve as a home for Asya Gulinyan and her son's family for over 10 years. The terrible condition of the metal container is visible from afar. The conditions inside are even worse … The dilapidated iron shelter has become unbearable for the family, especially now that they have to stay at home. Asya, being happy with the idea of having a stone house, is looking forward to the fulfillment of her dream. This is particularly important for her granddaughter's healthy childhood. The baby is due in a couple of days.
“Finally, a light came on in our house. We had very hard times in the container. We dreamed and strived to have a home, but we did not succeed. I am glad that we will finally get rid of these unbearable conditions. Our little one will grow up in a decent home,” said Asya Gulinyan.
“The situation in the country in connection with the pandemic has certainly affected the pace of construction work, but it has not stopped it. Since the families are fully engaged in the construction works, the foundation works have been underway,” “Fuller Center for Housing Armenia” President Ashot Yeghiazaryan said.
AMD 91 million has been allocated by Viva-MTS for the current year's housing program.
VivaCell-MTS (MTS Armenia CJSC) is Armenia’s leading telecommunications operator, having the widest network reach and spreading a wide range of Voice and Data services all across Armenia. Having the best of the Armenian people interest at heart since its launch on 1st July 2005 and in a short period of time VivaCell-MTS has managed to build a nationwide network and a considerable customer base. VivaCell-MTS drives innovation and aims at always being at the forefront of any development serving the Armenian mobile communications market.  The company follows the guidance provided by ISO 26000 (International Standard of Social Responsibility) and ISO/IEC 27001:2013 (Information Security Management System). For more information, visit www.mts.am