2022 թ. «Ավրորա» մրցանակի առաջադրումների փուլն ավարտված է.հարյուրավոր մարդիկ ամբողջ աշխարհից առաջադրել են 592 եզակի թեկնածուի
• 01-11-2021 14:18:47   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Նոյեմբերի 1, 2021 թ., Երեւան, Հայաստան. «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական յոթերորդ մրցանակի առաջադրումների փուլը հայտարարում է փակված: Առաջադրումների մեկնարկը տրվել էր 2021 թ. ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրը: Այդ նույն օրը հայտարարվել էին 2021 թ. «Ավրորայի» հինգ հերոսները, որոնց ընտրել էր «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովը՝ նրանց ցուցաբերած խիզախության, նվիրվածության եւ ունեցած ազդեցության համար:  2022 թ. «Ավրորա» մրցանակի համար ստացվել է 633 առաջադրում 62 երկրներից՝ ներառյալ ԱՄՆ, Բրազիլիա, Հայաստան, Հնդկաստան, Նիգերիա, Չեխիա, Պակիստան, Ռուանդա, Վրաստան եւ Ուկրաինա:
«Որպես մեկը, որը նոր է արժանացել «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրի կոչմանը, անչափ ուրախ եմ իմանալու, որ այս տարի այսքան արժանի թեկնածուներ են առաջադրվել: Մրցանակն արտացոլում է բարության շղթան, որը խաղաղության, համերաշխության եւ աջակցության  ուղերձ է հղում աշխարհին եւ, որ ամենակարեւորն է, բոլոր այն մարդկանց, որոնք օրնիբուն աշխատում են: Եվ այժմ  նրանք հնարավորություն ունեն դառնալու 2022 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր եւ ավելի մեծ փոփոխություն իրականացնելու աշխարհում»,- ասաց 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր, «Կանանց համերաշխություն հանուն ներառական խաղաղության եւ զարգացման» կազմակերպության (SOFEPADI) եւ Կոնգոյացի կանանց հիմնադրամի (FFC) համահիմնադիր Ջուլիեն Լուսենգեն, որն իր խիզախ գործունեության համար վերջերս ճանաչման արժանացավ «Ավրորայի» միջոցառումների ժամանակ Վենետիկում:
Յուրաքանչյուր առաջադրում այժմ մանրակրկիտ կուսումնասիրի Փորձագետների խորհուրդը: Նրանք կկազմեն այն հավակնորդների վերջնացուցակը, որոնք դրսեւորել են բացառիկ խիզախություն ու նվիրում եւ մեծ ազդեցություն են թողել՝ փրկելով մարդկանց: Այնուհետեւ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովը կդիտարկի հայտերը եւ կընտրի 2022 թ. «Ավրորայի» հերոսներին, ապա՝ «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրին:
«Չնայած այն սարսափելի մարտահրավերներին, որոնց բախվել է աշխարհն անցած մեկուկես տարում, 2022 թ. «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդների նման անհատներն իրենց իրականացրած անձնազոհ եւ խիզախ աշխատանքով դառնում են ներշնչանքի աղբյուր: Ընտրող հանձնաժողովի իմ ընկերների հետ մենք միշտ բուռն քննարկում ենք ունենում «Ավրորայի» հերոսներին եւ, ի վերջո, դափնեկրին ընտրելիս՝ փորձելով տարբերակել գնահատանքի արժանի բարության, տոկունության եւ գթասրտության այդքան շատ օրինակները: Ինչեւէ, այդ գործընթացը նաեւ մեծագույն բավարարվածություն է պատճառում եւ մեծ առավելություն, որ կարող ես լույս սփռել անհավանական, մարդկանց կյանքը փոխող ջանքերի վրա»,- նշեց «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ, Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն Լորդ Արա Դարզին:
2022 թ. «Ավրորայի» հերոսների անունները կհայտարարվեն 2022 թ. ապրիլի 24-ին։ Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների,  «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակը յոթերորդ անգամ կշնորհվի 2022 թվականին:
Լուսանկարը՝ Երեխան Wawa Mum փաթեթով՝ տեղական արտադրության սննդամքերթ, որը նախատեսված է փոքր երեխաների սննդային կարիքների համար: Պակիստան, Կարաչի, 2011 թ. հունվար, ՊՀԾ/Ամջադ Ջամալ
Այս հանձնառության նպատակն է խթանել գործողությունների վրա հիմնված բարեգործությանը, որը կբերի շոշափելի արդյունքի:
Սա իրագործվում է նախաձեռնության տարբեր ծրագրերի միջոցով՝ «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակ, «Ավրորան՝ Արցախին» մարդասիրական ծրագիր, #AraratChallenge շարժում, Aurora Dialogues քննարկումներ, «Ավրորա» դրամաշնորհներ, «Ավրորա» համայնք, «Ավրորա» մարդասիրության ցուցիչ եւ 100 LIVES նախաձեռնություն:
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված են Նոբելյան դափնեկիրներ Շիրին Էբադին եւ Լեյմա Գբովեն, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, մարդու իրավունքների ակտիվիստ Հինա Ջիլանին, Մեքսիկայի նախկին նախագահ Էռնեստո Սեդիլյոն, մարդու իրավունքների ակտիվիստ եւ The Sentry նախաձեռնության համահիմնադիր Ջոն Փրենդերգասթը, Unilever ընկերության նախկին գլխավոր գործադիր տնօրեն եւ IMAGINE կազմակերպության համահիմնադիր նախագահ Փոլ Փոլմանը, «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության համահիմնադիր եւ Ֆրանսիայի նախկին արտգործնախարար Բեռնարդ Քուշները, լրագրող, Պուլիցերյան մրցանակի դափնեկիր Դելե Օլոջեդեն, Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը (1934-2021):  Հանձնաժողովը նախագահում է Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն Լորդ Արա Դարզին:

Прием номинаций на премию «Аврора» – 2022 закрыт. сотни людей со всего мира выдвинули 592 уникального кандидата
• 01-11-2021 14:18:47   | Армения  |  Пресс-релизы
1 ноября 2021 года – Ереван, Армения – Гуманитарная инициатива «Аврора» объявила, что прием номинаций на седьмую ежегодную премию «Аврора» закрылся. Номинации начали официально принимать 24 апреля 2021 года, в День памяти Геноцида армян, после объявления имен пяти героев «Авроры» – 2021, отмеченных Отборочной комиссией премии «Аврора» за мужество, решимость и воздействие. Всего на соискание премии «Аврора» –  2022 было подано 633 заявки из 62 стран, включая США, Армению, Нигерию, Украину, Руанду, Чехию, Индию, Бразилию, Грузию и Пакистан.
«Как человеку, который только что был удостоен премии «Аврора», мне очень приятно осознавать, что в этом году на нее было выдвинуто так много достойных кандидатов. Премия представляет собой эстафету добра, которая несет послание мира, солидарности и поддержки всему миру и, самое главное, всем этим людям, которые работают круглые сутки. И теперь у них есть шанс стать лауреатом премии «Аврора» – 2022 и добиться еще бóльших изменений к лучшему», – сказала лауреат премии «Аврора» – 2021 Джульен Лусенге, соучредитель организации «Женская солидарность за интегрированный мир и развитие» (SOFEPADI) и Фонда конголезских женщин (ФКЖ), чья выдающаяся работа была недавно отмечена на мероприятиях премии «Аврора» в Венеции, Италия.
Теперь каждая заявка будет тщательно рассмотрена группой профессионалов и экспертов в гуманитарной области. Эти специалисты подготовят короткий список номинантов, продемонстрировавших исключительное мужество, решимость и воздействие. После этого шорт-лист будет рассмотрен Отборочной комиссией премии «Аврора», которая определит героев «Авроры» – 2022 и, в конечном итоге, лауреата премии «Аврора».
«В контексте ужасных проблем, с которыми мир столкнулся за последние полтора года, такие выдающиеся личности как номинанты на премию «Аврора» – 2022 служат для нас источником вдохновения и мотивации благодаря своей самоотверженной и мужественной работе. Вместе с моими коллегами, членами Отборочной комиссии, мы всегда много и горячо спорим при обсуждении и выборе героев «Авроры» и, в конечном счете, лауреата, пытаясь выделить самые достойные поступки среди стольких замечательных деяний, демонстрирующих доброту, стойкость и сострадание. Однако этот процесс также приносит нам огромное удовлетворение. Это большая привилегия, позволяющая нам пролить свет на невероятные, меняющие жизнь начинания», – отметил лорд Ара Дарзи, председатель Отборочной комиссии премии «Аврора» и со-директор Института глобальных инноваций в области здравоохранения при Имперском колледже Лондона.
Имена героев «Авроры» – 2021 будут объявлены 24 апреля 2022 года, а премия «Аврора» – 2022 будет вручена от лица всех выживших во время Геноцида армян и в знак благодарности их спасителям позднее в 2022 году.
Фото: ребенок с упаковкой Wawa Mum, продукта местного производства, разработанного с учетом потребностей питания маленьких детей. Пакистан, Карачи, январь 2011 года. ВПП ООН/Амджад Джамал
В Отборочную комиссию премии «Аврора» входят лауреаты Нобелевской премии мира Ширин Эбади и Лейма Гбови, экс-президент Ирландии Мэри Робинсон, адвокат по правам человека Хина Джилани, бывший президент Мексики Эрнесто Седильо, основатель «Врачей без границ» и бывший министр иностранных дел Франции Бернар Кушнер, журналист, писатель, лауреат Пулитцеровской премии Деле Олоджеде, бывший генеральный директор Unilever, соучредитель и председатель IMAGINE Пол Полман, соучредитель The Sentry, правозащитник Джон Прендергаст, президент Корпорации Карнеги в Нью-Йорке Вартан Грегорян (1934-2021). Отборочную комиссию премии «Аврора» возглавляет директор Института глобальных инноваций в здравоохранении при Имперском колледже Лондона лорд Ара Дарзи.
Мы чтим память Эли Визеля (1928–2016), первого сопредседателя Отборочной комиссии премии «Аврора», президента Гуманитарного фонда Эли Визеля и лауреата Нобелевской премии