Օսկարակիր ռեժիսոր Թերի Ջորջը կղեկավարի «Ոսկե ծիրան»-ի այս տարվա լիամետրաժ ֆիլմերի մրցույթի ժյուրին
Երևանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային 19-րդ կինոփառատոնի լիամետրաժ ֆիլմերի միջազգային մրցույթի ժյուրիի նախագահն է իռլանդացի օսկարակիր սցենարիստ, ռեժիսոր Թերի Ջորջը։
Նա երկու անգամ «Լավագույն սցենար» անվանակարգում առաջադրվել է Օսկար մրցանակաբաշխությանը։ 2012 թվականին «Լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմ» անվանակարգում արժանացել է Օսկար մրցանակի։ Նրա հայտնի աշխատանքներից  են «Հյուրանոց Ռուանդա», «Բռնցքամարտիկը», «Հոր անունից», «Անհանգստություն» ֆիլմերը։
Թերի Ջորջի ֆիլմերում հանդես են եկել համաշխարհային կինոյի այնպիսի աստղեր, ինչպիսիք են Հելեն Միրենը, Դենիել Դեյ-Լյուիսը, Բրյուս Ուիլիսը, Քոլին Ֆարելը, Խոակին Ֆենիքսը և այլք։
2016 թվականին Ջորջը նկարահանել է Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Խոստում» ֆիլմը, որտեղ հանդես են եկել Օսկար Այզեկը, Շառլոտ լը Բոնը, Ջեյմս Քրոմվելը, Քրիստիան Բեյլը, Անժելա Սարաֆյանը և այլ դերասաններ։
Երևանի «Ոսկե ծիրան» 19-րդ միջազգային կինոփառատոնն այս տարի տեղի կունենա հուլիսի 10-17-ը։ Այս տարի ևս միջազգային կինոտոնը հանրությանը կներկայացնի մրցութային կինոնկարներ աշխարհի տարբեր երկրներից, ինչպես նաև ֆիլմեր ամենահեղինակավոր կինոփառատոներից։

Oscar Winning director Terry George will be president of the Golden Apricot 19th Yerevan IFF jury
Irish screenwriter, director Terry George will be president of the Golden Apricot 19th Yerevan IFF International Feature Film competition jury.
He was nominated for two Oscars: Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium (1993; In the Name of the Father), and Best Writing, Original Screenplay (2004; Hotel Rwanda). In 2012, he received an Academy Award in the live action short film category for The Shore.
Famous works include The Boxer, Some Mother's Son, and In the Name of the Father, Hotel Rwanda, other movies.
Terry George's films featured world movie stars such as Helen Mirren, Daniel Day-Lewis, Bruce Willis, Colin Farrell, Joaquin Phoenix and others.
In 2016, George directed the film "Promise" about the Armenian Genocide, starring Oscar Isaac, Charlotte Le Bon, James Cromwell, Christian Bale, Angela Sarafyan and other actors.
The 19th Golden Apricot Yerevan International Film Festival will take place on July 10-17 this year. As always, this year, the International Film Festival will present to the public films from different countries of the world in the competition sections, as well as films from the most prestigious film festivals.