«Սոսե Մայրիկ» ջոկատի հրամանատարի կոչը` երիտասարդ ազատամարտիկին բուժօգնություն ցուցաբերելու վերաբերյալ»
• 20-10-2023 10:59:06   | Հայաստան  |  Հայտարարություններ
Ես, Հայկ Հարությունյանս՝ ազատամարտիկ, Արցախյան բոլոր երեք պատերազմների մասնակից, «Սոսե Մայրիկ» կամավորական մարտական ջոկատի հրամանատար, «Ազատամարտիկ» ռազմահայրենասիրական կազմակերպության նախագահ, պահեստազորի փոխգնդապետ, դիմում եմ կոչով և մեծ խնդրանքով մեր հայրենակիցներին և բարի կամքի բոլոր մարդկանց ցուցաբերել ամենայն աջակցություն և օգնություն՝ Արցախյան պատերազմի երիտասարդ մասնակից Գևորգ Մկրտչյանի բուժման և բժշկական վերականգնման կազմակերպման համար։
2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ժամանակ «Ազատամարտիկ» կամավորական ջոկատի կազմում Արցախը պաշտպանող ազատամարտիկ Գևորգ Մկրտչյանը վերջիններից էր, ով նոյեմբերի 12-ին (նոյեմբերի 9-ի եռակողմ պայմանագիրը ստորագրելուց հետո), մարտական հրամանը ստանալուց հետո, դուրս եկավ Շուշիից։ Բայց մինչև դեկտեմբերի 1-ը «Ազատամարտիկ» ջոկատի կազմում, կատարելով իր զինվորական պարտքը, գտնվում էր Բերձորի տարածքի մարտական դիրքերում։
Ազատամարտիկ Գևորգ Մկրտչյանը՝ Արցախյան առաջին պատերազմի ժամանակ Երասխավանի (Նախիջևանի սահման) պաշտպանության ժամանակ հերոսաբար զոհված մեր մարտական ընկեր՚՝ Վահրամ Մկրտչյանի և մեր մարտական ընկերուհի՚՝ Արցախյան պատերազմի հաշմանդամ և մասնակից Ալվարդ Նիկողոսյանի որդին է։
Ներկայումս Գևորգ Մկրտչյանը ապրում է իր մոր՝ պատերազմի հաշմանդամի հետ միասին, նա համարվում է նաև մայրիկի միակ խնամակալը։ Գևորգը ունի երկու դուստր։
Թանկարժեք բուժման և պատերազմի հետևանքներից երկարատև վերականգնման համար անհրաժեշտ է նախնական գումար, որը կազմում է 400 հազար դրամ (մեկ հազար ԱՄՆ դոլար)։
Դրամական աջակցություն ցուցաբերելու համար, գումարը խնդրում եք փոխանցել Գևորգ Մկրտչյանի մոր՝ Ալվարդ Նիկողոսյանի անձնական հաշվեհամարին։
Ստացող. Նիկողոսյան Ալվարդ, հաշվեհամար № 1930038505353700, «Կոնվերս Բանկ», Հայաստանի Հանրապետություն։
Մենք շատ շնորհակալ կլինենք Ձեր ցանկացած օգնության համար:
Լրացուցիչ տեղեկություններ ստանալու համար կարող եք զանգահարել հետևյալ հեռախոսահամարներով` (+374) 93-117-401 և (+374) 91-578-983

«Обращение командира отряда «Сосе Майрик» об оказании медицинской помощи молодому ополченцу»
Я, Айк Арутюнян – участник всех трех Арцахских войн, командир боевого отряда ополченцев «Сосе Майрик», председатель военно-патриотической организации «Азатамартик», подполковник запаса, обращаюсь с призывом и большой просьбой к нашим соотечественникам и ко всем людям доброй воли - прошу оказать посильную помощь для организации лечения и медицинской реабилитации молодого ополченца, ветерана Арцахской войны Геворга Мкртчяна.
Во время 44-дневной войны 2020 года ополченец Геворг Мкртчян, в составе добровольческого отряда «Азатамартик», защищал Арцах, и одним из последних, после получения боевого приказа, 12 ноября (уже после подписания трехстороннего Заявления от 9 ноября) оставил Шуши. Но еще до 1 декабря, в составе отряда «Азатамартик», выполняя свой воинский долг, оставался на боевых позициях в районе Бердзора.
Ополченец Геворг Мкртчян – сын героически погибшего при защите Ерасхавана (граница с Нахичеванью) во время первой Арцахской войны нашего боевого товарища Ваграма Мкртчяна и нашей боевой подруги, ветерана и инвалида Арцахской войны Алвард Никогосян.
Сейчас Геворг Мкртчян проживает вместе со своей матерью – инвалидом войны, и является ее единственным опекуном. Геворг имеет двух дочерей.
Общая, предварительная сумма для дорогостоящего лечения продолжительной болезни и реабилитация последствий войны составляет 400 тыс. драм (одна тысяча долларов США).
Просьба денежные переводы посылать на личный расчетный счет матери Геворга Мкртчяна – Алвард Никогосян: «Конверс Банк», Республика Армения, № 1930038505353700.