• 09-01-2024 11:27:58   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն:   Ընկերությունները կիբեռմիջադեպերի բախվելու ռիսկի են դիմում աշխատակիցների կողմից ստվերային ՏՏ-ի՝ պաշտոնապես չթույլատրված ծրագրերի, սարքերի և այլ թվային գործիքների օգտագործման պատճառով: Խնդիրը սրվել է հեռավար զբաղվածության ձևաչափի տարածվածության ֆոնին։
«Կասպերսկի» ընկերության հետազոտության համաձայն՝ վերջին երկու տարվա ընթացքում աշխարհում ընկերությունների 77%-ը տուժել է կիբեռմիջադեպերից, ընդ որում՝ դեպքերի 11%-ը տեղի է ունեցել ընկերությունում չթույլատրված թվային գործիքների օգտագործման պատճառով: Ստվերային ՏՏ-ի հետ կապված իրավիճակը բարդանում է նրանով, որ շատ կազմակերպություններում աշխատակիցների համար պատասխանատվություն չի սահմանվում խախտումների համար։
Ընկերությունը պարզաբանում է, որ ստվերային ՏՏ-ն հավելվածներ, սարքեր, հանրային ամպային ծառայություններ և այլ թվային գործիքներ են, որոնք պաշտոնապես թույլատրված չեն ընկերությունում աշխատեցնելու համար: Դրանց օգտագործումը չի վերահսկվում ՏՏ բաժինների և տեղեկատվական անվտանգության ծառայությունների կողմից և չի համապատասխանում անվտանգության քաղաքականություններին։ Դա կարող է հանգեցնել բիզնեսի համար բացասական հետևանքների: Ստվերային ՏՏ-ի օգտագործումից ամենից շատ տուժում է ՏՏ ոլորտը, որին բաժին է ընկել 2022 և 2023 թվականներին դրա հետ կապված կիբեռմիջադեպերի 16%-ը։ Այս խնդրին բախվում են նաև կրիտիկական ենթակառուցվածքի օբյեկտները, տրանսպորտային և լոգիստիկ ընկերությունները (13-ական տոկոս)։
Ստվերային ՏՏ-ի վտանգավորությունը հաստատում է Okta-ի վերջին դեպքը: Ընկերության աշխատակիցը Google-ի անձնական հաշիվն օգտագործել է աշխատանքային սարքում, ինչի արդյունքում չարագործները կարողացել են չարտոնված հասանելիություն ստանալ հաճախորդների աջակցության համակարգին: Նրանց հաջողվել է ձեռք գցել սեանսների տոկեններ պարունակող ֆայլերը, որոնք հետագայում կարելի է օգտագործել գրոհների համար։ Okta-ի հաղորդագրության համաձայն՝ միջադեպը շարունակվել է 20 օր, այն առնչվել է ընկերության 134 հաճախորդի։
Ստվերային ՏՏ կարող են լինել չարտոնված հավելվածները, որոնք տեղադրված են աշխատակիցների աշխատանքային համակարգիչներում, ֆլեշ կրիչները, բջջային հեռախոսները, նոութբուքերը և այլ սարքեր: Բայց լինում են նաև ավելի քիչ ակնհայտ տարբերակներ։ Օրինակ, աշխատակիցներից մեկը կարող է օգտագործել հին սարքավորումը, որը մնացել է ՏՏ ենթակառուցվածքի արդիականացումից կամ վերակազմավորումից հետո: Ժամանակի ընթացքում դրանում կուտակվում են խոցելիություններ, որոնց օգնությամբ չարագործները կարող են ներթափանցել ընկերության ներքին համակարգ։
Բացի այդ, ՏՏ մասնագետները հաճախ ծրագրեր են ստեղծում թիմի աշխատանքը օպտիմալացնելու, այն ավելի արագ և արդյունավետ դարձնելու, ինչպես նաև ներքին խնդիրները լուծելու համար: Սակայն նրանք միշտ չէ, որ անվտանգության ծառայությունից հայցում են դրանց օգտագործման թույլտվություն, ինչը կարող է հանգեցնել լուրջ հետևանքների։
«ՏՏ բաժնի կողմից չհաստատված ծրագրեր, սարքեր և ամպային ծառայություններ օգտագործող աշխատակիցները այսպես են մտածում. եթե նրանք ունեն հուսալի մշակող, ապա դրանք անվտանգ են: Սակայն կողմնակի մատակարարները կիրառում են, այսպես կոչված, «տարանջատված պատասխանատվության» մոդելը։ Այն նշանակում է, որ, սեղմելով «Համաձայն եմ»՝ օգտատերը հաստատում է, որ պարբերաբար կթարմացնի ԾԱ-ն և իր վրա է վերցնում դրա օգտագործման հետ կապված միջադեպերի (ներառյալ՝ կորպորատիվ տվյալների արտահոսքի) պատասխանատվությունը: Այդ պատճառով ընկերություններին անհրաժեշտ են գործիքներ, որոնք թույլ են տալիս վերահսկել ստվերային ՏՏ-ն։ Այս հարցում կարող են օգնել Kaspersky Security բիզնեսի համար և Kaspersky Endpoint Security Cloud լուծումները, որոնք սահմանափակում են անցանկալի հավելվածների, կայքերի և սարքերի օգտագործումը: Բայց ՏԱ ծառայությունները, միևնույն է, պետք է կանոնավոր կերպով սքանավորեն ընկերության ներքին ցանցը՝  չարտոնված և ոչ անվտանգ սարքավորումների, ծառայությունների և ծրագրերի՝ աշխատակիցների կողմից օգտագործումից խուսափելու համար», - մեկնաբանում է «Կասպերսկի» ընկերության տեղեկատվական անվտանգության վարչության ղեկավար Ալեքսեյ Վովկը:

• 09-01-2024 11:21:58   | Армения  |  Новости науки и технологии
Представительство «Лаборатории Касперского» в Армении. Компании рискуют столкнуться с киберинцидентами из-за использования сотрудниками теневых ИТ — программ, устройств и других цифровых инструментов, официально не разрешённых для работы. Проблема обострилась на фоне популярности удалённого формата занятости. Согласно исследованию «Лаборатории Касперского», за последние два года 77% компаний в мире пострадали от киберинцидентов, при этом 11% случаев произошло из-за использования неразрешённых в компании цифровых инструментов. Ситуация с теневыми ИТ осложняется тем, что во многих организациях не прописана ответственность для сотрудников за нарушения.
Компания поясняет, что теневые ИТ — это приложения, устройства, публичные облачные сервисы и другие цифровые инструменты, которые официально не разрешены для работы в компании. Их использование не контролируется ИТ-отделами и ИБ-службами и оно не соответствует политикам безопасности. Это может привести к негативным последствиям для бизнеса. Больше всего от использования теневых ИТ страдает ИТ-отрасль — на неё пришлось 16% связанных с этим киберинцидентов в 2022 и 2023 году. С этой проблемой сталкиваются и объекты критической инфраструктуры, транспортные и логистические компании (по 13%).
Опасность теневых ИТ подтверждает недавний случай с Okta. Сотрудник компании использовал личную учётную запись в Google на рабочем устройстве, в результате чего злоумышленники смогли получить несанкционированный доступ к системе поддержки клиентов. Им удалось перехватить файлы, содержащие токены сеансов, которые в дальнейшем можно использовать для атак. Согласно сообщению Okta, инцидент продолжался 20 дней, он затронул 134 клиента компании.
Теневыми ИТ могут быть несанкционированные приложения, установленные на рабочие компьютеры сотрудников, флешки, мобильные телефоны, ноутбуки и другие устройства. Но бывают и менее очевидные варианты. Например, кто-то из сотрудников может использовать старое оборудование, оставшееся после модернизации или реорганизации ИТ-инфраструктуры. Со временем в нём накапливаются уязвимости, с помощью которых злоумышленники смогут проникнуть во внутреннюю систему компании.
Кроме того, ИТ-специалисты часто создают программы, чтобы оптимизировать работу команды, сделать её быстрее и эффективнее, а также решать внутренние проблемы. Однако они не всегда запрашивают разрешение на их использование у службы безопасности, что может привести к серьёзным последствиям.
«Сотрудники, использующие приложения, устройства и облачные сервисы, не одобренные ИТ-отделом, рассуждают так: если у них надёжный разработчик, значит они безопасны. Однако сторонние поставщики применяют так называемую модель „разделённой ответственности”. Она означает, что, нажимая „Я согласен”, пользователь подтверждает, что будет регулярно обновлять ПО и берёт на себя ответственность за инциденты, связанные с его использованием (включая утечку корпоративных данных). Поэтому компании нуждаются в инструментах, которые позволяют контролировать теневые ИТ. В этом могут помочь решения Kaspersky Security для бизнеса и Kaspersky Endpoint Security Cloud, ограничивающие использование нежелательных приложений, веб-сайтов и устройств. Однако службы ИБ всё равно должны регулярно сканировать внутреннюю сеть компании, чтобы избежать использования несанкционированного и небезопасного оборудования, сервисов и программ сотрудниками», — комментирует Алексей Вовк, руководитель управления информационной безопасности «Лаборатории Касперского».