Դարքնետում վաճառում է Մերձավոր Արևելքի օգտատերերի հաշիվների 10 միլիոն զույգ գողացված մուտքանուն և գաղտնաբառ
• 29-10-2024 10:58:39   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
Kaspersky Digital Footprint Intelligence (DFI) թիմն ուսումնասիրել է դարքնետում և ստվերային մարկետփլեյսերում 2024-ի առաջին կիսամյակում արված հայտարարությունները՝ Մերձավոր Արևելքի երկրների կազմակերպությունների և պետական հաստատությունների հիմնական կիբերսպառնալիքները բացահայտելու համար։
«Կասպերսկի» ընկերությունը տեղեկացնում է, որ ինֆոստիլերների օգնությամբ չարագործները ձգտում են հնարավորինս շատ գաղտնի տվյալներ հավաքել վարակված սարքերից: Հաշիվների մուտքանունները և գաղտնաբառերը մեծ պահանջարկ ունեն:
Kaspersky DFI-ի փորձագետները դարքնետում հայտնաբերել են գրեթե 10 միլիոն նման կապակցություն, որոնք հրապարակվել են 2024-ի առաջին վեց ամիսներին: Դրանք հիմնականում Եգիպտոսի, Սաուդյան Արաբիայի և ԱՄԷ-ի տարբեր ընկերությունների աշխատակիցների կամ այդ թվում պետական ծառայությունների օգտատերերի հաշվառման տվյալներ են:
Արտահոսած տվյալները կարող են օգտագործվել տարբեր խարդախ գործողություններ՝ շանտաժից մինչև թիրախային գրոհներ իրականացնելու համար: 2024-ի առաջին կիսամյակում չարագործները դարքնետում և ստվերային ֆորումներում տեղադրել են մերձավորարևելյան ընկերությունների կորպորատիվ տվյալների 125 բազա։ Արտահոսքերի ամենամեծ քանակով երկրների թվում են Սաուդյան Արաբիան, Իրաքը և Եգիպտոսը:
Kaspersky DFI-ի փորձագետների տվյալներով՝ ծածկագրող ծրագրերի օգտագործմամբ գրոհներ կազմակերպող կիբեռխմբերը դարձել են ավելի կազմակերպված և կառուցվածքավորված: 2024-ի առաջին կիսամյակում Մերձավոր Արևելքում գործել է առնվազն 19 նման խումբ։  Ներկայության հիմնական երկրներն են ԱՄԷ-ն և Սաուդյան Արաբիան: Առավել ակտիվ են Lockbit 3.0-ն, Stormous-ը, Rhysida-ն և Qilin-ը։ Առավել հաճախ գրոհների ենթարկված ոլորտների թվում են պետական կազմակերպությունները, շինարարական և խորհրդատվական ընկերությունները:
Գաղափարաբանությամբ մոտիվացված հաքտիվիստական գործունեությունը թափ է հավաքում։  Ընդունված է համարել, որ առավել հաճախ հաքտիվիստները կատարում են DDoS գրոհներ։ Սակայն այժմ նման չարագործների գործունեությունը գնալով ավելի կործանարար է դառնում և հանգեցնում է կրիտիկական հետևանքների՝ տվյալների արտահոսքերի և առանձին կազմակերպությունների կոտրանքի։ Kaspersky DFI-ի փորձագետները Մերձավոր Արևելքում արձանագրել են հաքտիվիստների ավելի քան 11 շարժում և խումբ:
Նախնական հասանելիության բրոքեր չարագործների հիմնական նպատակը կորպորատիվ ցանցեր մուտքի կետերի որոնումն է: Դրանք այդ թվում վերավաճառվում են ավելի մեծ խմբերի կամ գրոհողների, որոնք ունեն գրոհի հետագա զարգացման հնարավորություն և մոտիվացիա։  Kaspersky DFI-ի փորձագետները դարքնետում ավելի քան 40 հայտարարություն են հայտնաբերել Մերձավոր Արևելքի պետական, կրթական, արտադրական, տրանսպորտային, ֆինանսական, բժշկական կազմակերպությունների և այլ ոլորտների ձեռնարկությունների կորպորատիվ համակարգերին հասանելիության վաճառքի մասին:
«Չարագործները ոչ միայն կատարելագործում են գոյություն ունեցող մեթոդները, այլև մշակում են նոր մարտավարություններ և գործիքներ։ Անհրաժեշտ է զգոնություն պահպանել՝ կորպորատիվ ցանցերը դարքնետից եկող սպառնալիքներից պաշտպանելու համար: Հարցն այն չէ, թե արդյոք գրոհը տեղի կունենա, այլ ավելի շուտ այն, երբ գրոհը տեղի կունենա: Հետևաբար, կազմակերպությունների համար կարևոր է մեկ քայլ առաջ լինել կիբեռչարագործներից»,- մեկնաբանում է Kaspersky Digital Footprint Intelligence-ի վերլուծաբան Վերա Խոլոպովան:

• 29-10-2024 10:52:39   | Армения  |  Новости науки и технологии
Команда Kaspersky Digital Footprint Intelligence (DFI) изучила объявления в даркнете и на теневых маркетплейсах за первое полугодие 2024 года, чтобы выявить основные киберугрозы для организаций и госучреждений стран Ближнего Востока.
«Лаборатория Касперского» сообщает, что с помощью инфостилеров злоумышленники стремятся собрать как можно больше конфиденциальных данных с заражённых устройств. Логины и пароли к аккаунтам пользуются большим спросом. Эксперты Kaspersky DFI обнаружили в даркнете почти 10 миллионов таких связок, опубликованных за первые шесть месяцев 2024 года. В основном это учётные записи сотрудников различных компаний или пользователей сервисов, в том числе государственных, в Египте, Саудовской Аравии и ОАЭ.
Утёкшие данные могут быть использованы для совершения различных мошеннических действий — от шантажа до целевых атак. В первом полугодии 2024 года злоумышленники выложили в даркнет и на теневые форумы 125 баз корпоративных данных ближневосточных компаний. В числе стран по наибольшему числу утечек — Саудовская Аравия, Ирак и Египет.
По данным экспертов Kaspersky DFI, кибергруппы, организующие атаки с использованием программ-шифровальщиков, стали более организованными и структурированными. В первом полугодии 2024 года на Ближнем Востоке действовало не менее 19 таких групп. Основные страны присутствия — ОАЭ и Саудовская Аравия. Наиболее активны Lockbit 3.0, Stormous, Rhysida и Qilin. В числе наиболее часто атакуемых отраслей — государственные организации, строительные и консалтинговые компании.
Идеологически мотивированная хактивистская деятельность набирает обороты. Принято считать, что чаще всего хактивисты совершают DDoS-атаки. Однако сейчас деятельность таких злоумышленников становится всё более разрушительной и приводит к критическим последствиям — утечкам данных и компрометации отдельных организаций. Эксперты Kaspersky DFI зафиксировали более 11 движений и групп хактивистов на Ближнем Востоке.
Ключевая цель злоумышленников-брокеров первоначального доступа — поиск точек входа в корпоративные сети. Их в том числе перепродают более крупным группам или атакующим, у которых есть возможности и мотивация для дальнейшего развития атаки. Эксперты Kaspersky DFI обнаружили в даркнете более 40 объявлений о продаже доступа к корпоративным системам в государственных, образовательных, производственных, транспортных, финансовых, медицинских организациях и предприятиях других отраслей на Ближнем Востоке.
«Злоумышленники не только совершенствуют существующие методы, но и разрабатывают новые тактики и инструменты. Необходимо сохранять бдительность, чтобы защищать корпоративные сети от угроз из даркнета. Вопрос не в том, произойдёт ли атака, а скорее, когда она произойдёт. Поэтому организациям важно быть на шаг впереди киберзлоумышленников», — комментирует Вера Холопова, аналитик Kaspersky Digital Footprint Intelligence.