• 31-10-2025 14:00:50   | Հայաստան  |  Հասարակություն
Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը մասնակցեց Ներքին Աուդիտորների Ինստիտուտ-Հայաստան ՀԿ-ի կողմից կազմակերպված «Կառավարում, ռիսկեր և համապատասխանություն արհեստական բանականության և թվային ակտիվների դարում» խորագրով տարեկան կոնֆերանսին, որտեղ Ucom-ը հանդես եկավ որպես տեխնոլոգիական գործընկեր։
Կոնֆերանսը համախմբել էր ներքին աուդիտի, համապատասխանության և տեղեկատվական անվտանգության և ռիսկերի կառավարման ոլորտների ավելի քան 150 մասնագետների և առաջատար փորձագետների՝ ԱՄԷ-ից, Նիդերլանդներից, Միացյալ Թագավորությունից, Լիբանանից, Սլովենիայից և այլ երկրներից։
Ռալֆ Յիրիկյանը հանդես եկավ ելույթով՝ «Կապից դեպի պատասխանատվություն. հեռահաղորդակցությունը ԱԲ դարաշրջանում» թեմայով՝ ներկայացնելով հեռահաղորդակցության ոլորտի զարգացումների իր տեսլականը։
«Ucom-ում մենք գիտակցում ենք, որ այսօր արհեստական բանականությունն ու թվային տեխնոլոգիաները ձևավորում են բոլոր ոլորտների ապագան՝ բիզնեսից մինչև պետական կառավարում։ Հեռահաղորդակցությունը այս էկոհամակարգի առանցքային հենասյունն է․ մենք պատասխանատվություն ենք կրում ապահովելու ոչ միայն կապի որակն ու արագությունը, այլև տվյալների պաշտպանությունը, թվային վստահությունը և անվտանգ փոխգործակցությունը մարդկանց ու բիզնեսների միջև», – նշեց Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Ելույթից հետո Ռալֆ Յիրիկյանին հանձնվեց հուշանվեր՝  ի նշան շնորհակալության համաժողովի տեխնոլոգիական գործընկեր լինելու համար։
«Այս տարի ևս ՆԱԻ-Հայաստանի կոնֆերանսը հաջողությամբ դարձավ գիտելիքի և փորձի փոխանակման առանցքային հարթակ՝ համախմբելով ոլորտի առաջատար մասնագետների։ Մենք ուրախ ենք, որ կոնֆերանսի ընթացքում կարողացանք կազմակերպել քննարկումներ այսպիսի արդիական թեմաների շուրջ, ինչպիսիք են արհեստական բանականությունն ու թվային ակտիվները, որոնք այսօր թելադրում են բիզնեսի, կորպորատիվ կառավարման և հսկողական գործառույթների ապագան։ Վստահ ենք, որ յուրաքանչյուր մասնակից իր հետ տարավ արժեքավոր գործիքներ՝ իրենց կազմակերպությունների կայուն զարգացումն ապահովելու համար։ Շնորհակալ ենք մեր գործընկերներին՝ այս կարևոր միջոցառումն իրականություն դարձնելու համար», - նշեց «Ներքին աուդիտորների ինստիտուտ-Հայաստան» ՀԿ-ի նախագահ Արա Չալաբյանը:
Կոնֆերանսի ընթացքում մասնակիցները քննարկեցին բիզնեսի թվային փոխակերպման ընթացքը, անդրադարձան արհեստական բանականության կիրառման գործնական հարցերին՝ վերլուծելով ռիսկերն ու բացահայտելով հնարավորությունները, ինչպես նաև թվային ակտիվների և կիբեռանվտանգության արդիական խնդիրները։

31-10-2025 14:00:50 | Армения | Общество
Генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян принял участие в ежегодной конференции на тему «Корпоративное управление, риски и соответствие требованиям в эпоху искусственного интеллекта и цифровых активов», организованной Институтом внутренних аудиторов – Армения, где Ucom выступила в качестве технологического партнера.
Конференция объединила более 150 специалистов и ведущих экспертов в области внутреннего аудита, соблюдения нормативных требований (комплаенса), информационной безопасности и управления рисками из ОАЭ, Нидерландов, Великобритании, Ливана, Словении и других стран.
Ральф Йирикян выступил с докладом на тему «От связи к ответственности: телекоммуникации в эпоху искусственного интеллекта», представив свое видение развития телекоммуникационной отрасли в эпоху ИИ.
«В компании Ucom мы осознаем, что сегодня искусственный интеллект и цифровые технологии формируют будущее всех сфер — от бизнеса до государственного управления. Телекоммуникации являются ключевой опорой этой экосистемы: мы несем ответственность не только за качество и скорость связи, но и за защиту данных, цифровое доверие и безопасное взаимодействие между людьми и бизнесом», – отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
После выступления Ральфу Йирикяну был вручён памятный сувенир в знак признательности за партнёрство в качестве технологического партнёра конференции.
«В этом году конференция IIA-Армения вновь стала важнейшей платформой для обмена знаниями и опытом, объединив ведущих специалистов отрасли. Мы рады, что смогли организовать обсуждения таких актуальных тем, как искусственный интеллект и цифровые активы, которые сегодня определяют будущее бизнеса, корпоративного управления и контрольных функций. Уверены, что каждый участник получил ценные инструменты для обеспечения устойчивого развития своих организаций. Мы благодарим наших партнеров за поддержку и содействие в реализации этого важного мероприятия», — отметил Ара Чалабян, президент ОО «Институт внутренних аудиторов – Армения».
В ходе конференции участники обсудили процесс цифровой трансформации бизнеса, практические аспекты применения искусственного интеллекта, проанализировали риски и выявили новые возможности, а также рассмотрели актуальные вопросы, связанные с цифровыми активами и кибербезопасностью.