• 24-11-2025 19:52:20   | Հայաստան  |  Հասարակություն
Ucom-ը՝ որպես ռազմավարական տեխնոլոգիական գործընկեր հանդես եկավ «Ինժեներական քաղաք»-ի բարձր տեխնոլոգիական աքսելերատորի տարածքում «ԱԲ ապոկալիպսիս» խորագրով անցկացված կիբեռանվտանգության ամենամյա «Capture the Flag 2025» (CTF) մրցույթում։
Կիբեռանվտանգության մրցույթը միավորել էր ոլորտի մասնագետներին և ուսանողներին, ովքեր 24 ժամ շարունակ մրցեցին միմյանց հետ՝ բացահայտելով ծրագրային խոցելիություններ, ուսումնասիրելով վնասակար ծրագրեր և լուծելով արհեստական բանականության (AI) համակարգերի անվտանգության հետ կապված բարդ խնդիրներ։Այս տարվա մրցույթին մասնակցեց 56 թիմ՝ 250 մասնակից, որոնք լուծեցին իրական սցենարների վրա հիմնված առաջադրանքներ՝ զարգացնելով վերլուծական մտածողությունը և զարգացնելով արագ արձագանքման հմտությունները։
24-ժամյա ինտենսիվ պայքարից հետո հայտնի դարձան հաղթող թիմերը՝ AIN թիմը դարձավ մրցույթի հաղթող՝ հավաքելով ամենաշատ դրոշները, իսկ HIGH5 և LAPS թիմերը զբաղեցրին, համապատասխանաբար՝ 2-րդ և 3-րդ տեղերը։
«Ucom-ում մենք վստահ ենք, որ կիբեռանվտանգությունն այսօր ցանկացած տեխնոլոգիական էկոհամակարգի հիմքն  է։ Արհեստական բանականության արագ զարգացումը դրա կարևորությունն ավելի է մեծացնում։ Հենց դրա համար է, որ նման նախաձեռնությունները պետք է շարունակական լինեն․ այստեղ է ձևավորվում այն միջավայրը, որտեղ երիտասարդ մասնագետները ստանում են իրական փորձ և վստահություն։ Մենք համոզված ենք, որ այսպիսի հմտություններ ունեցող մասնագետներն են ապահովում երկրի թվային առաջընթացը», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Այս տարվա «AI APOCALYPSE» թեման շատ հստակ ընդգծեց, որ արհեստական բանականության մարտահրավերներն արդեն մեր իրականության անբաժանելի մասն են, իսկ մրցույթի հաջողությունն ապացուցեց, որ Հայաստանն ունի լավ կիբեռ սերունդ և զարգացման լայն հնարավորություններ ու ներուժ։ Ուրախ ենք տեսնել, թե ինչպես են մեր երիտասարդ մասնագետները մրցում իրական, բարդ խնդիրների լուծման մեջ՝ ցուցադրելով բարձր մակարդակի գիտելիք և պատրաստվածություն։ CTF-ը շարունակում է մնալ կարևոր հարթակ, որը նպաստում է Հայաստանի ազգային կիբեռդիմակայունության ամրապնդմանը», - ասել է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի «ՍայՀաբ - Հայաստան» կիբեռանվտանգության նախաձեռնության ղեկավար և Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոն Հայաստանի տնօրեն Մարի Բարսեղյանը։
Նշենք, որ միջոցառումը կազմակերպվել էր «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի կողմից՝ իր «ՍայՀաբ – Հայաստան» կիբեռանվտանգության նախաձեռնության շրջանակում և «Ինժեներական քաղաք» ծրագրի հետ համագործակցությամբ։

• 24-11-2025 19:52:20   | Armenia  |  Social
Ucom acted as a strategic technology partner of the annual cybersecurity competition “Capture the Flag 2025” (CTF), held at the High-Tech Accelerator of the “Engineering City” under the theme “AI Apocalypse.
The cybersecurity competition brought together professionals and students in the field, who competed for 24 consecutive hours to uncover software vulnerabilities, analyze malware, and solve complex challenges related to the security of artificial intelligence (AI) systems.
This year’s competition featured 56 teams and 250 participants, who tackled tasks based on real-world scenarios tasks designed to strengthen analytical thinking and rapid response skills.
After an intense 24-hour battle, the winning teams were announced: the AIN team became the overall winner by capturing the most flags, while teams HIGH5 and LAPS took second and third place, respectively.
“At Ucom, we believe that cybersecurity forms the foundation of any modern technological ecosystem. The rapid advancement of artificial intelligence only underscores its growing significance. This is precisely why initiatives of this kind must remain ongoing: they foster an environment in which young specialists can gain genuine, hands-on experience and build confidence in their abilities. We are confident that professionals equipped with such skills will play a key role in driving the country’s digital progress,” said Ralph Yirikian, General Director at Ucom.
“This year’s AI APOCALYPSE theme clearly highlighted that the challenges posed by artificial intelligence have already become an integral part of our reality. The success of the competition once again proved that Armenia has a strong cyber-savvy generation with vast potential and opportunities for growth. We are delighted to see how our young professionals tackle real and complex problems, demonstrating a high level of knowledge and preparedness. The CTF continues to serve as an important platform that contributes to strengthening Armenia’s national cyber resilience,” said Mari Barseghyan, Head of the “CYHub Armenia” cybersecurity initiative of the Enterprise Incubator Foundation and Director of Microsoft Innovation Center Armenia.
It should be noted that the event was organized by the Enterprise Incubator Foundation within the framework of its “CYHub Armenia” cybersecurity initiative, in collaboration with the “Engineering City” program.