16-12-2025 12:36:11 | Հայաստան | Հասարակություն
Ucom-ն ամփոփում է 2025 թվականը՝ ներկայացնելով հաճախորդների լավագույն փորձառության ապահովման և շարունակական նորարարությունների ուղղությամբ գրանցված արդյունքները։
2025 թվականին, որպես կոնվերգենտ ծառայություններ մատուցող առաջատար օպերատոր,
Ucom-ը շարունակել է ակտիվ թվային փոխակերպման ռազմավարությունը՝ գրանցելով մի շարք առանցքային ձեռքբերումներ, այդ թվում՝ ամենալայն 5G ծածկույթի ապահովումը։
Նպատակ ունենալով հաճախորդների համար ձևավորել միասնական և հարմարավետ թվային էկոհամակարգ՝ Ucom-ը հաստատել և խորացրել է ռազմավարական համագործակցություններ ոլորտի առաջատար ընկերությունների՝ Nokia-ի, MediaKind-ի և Cerillion-ի հետ։ Այդ համագործակցությունների արդյունքում հիմք է դրվել արհեստական բանականության ներդրմանը՝ հաճախորդների հեռահար սպասարկման ծրագրային լուծումներում, գործարկվել է Uplay ժամանցային հարթակը, ինչպես նաև մեկնարկել է հաշվարկային համակարգի թվային վերափոխման գործընթացը։
Լայնածավալ տեխնիկական աշխատանքների շնորհիվ 5G ցանցն արդեն գործարկված է 48 քաղաքներում և ավելի քան 600 բնակավայրերում, գլխավոր մայրուղիներում և սահմանային անցակետերում՝ կայուն շարժական կապը հասանելի դարձնելով բնակչության 94.5 տոկոսի համար։
Շարունակելով թվային փոխակերպման իր ծրագրերը՝ Ucom-ը ներկայացրել է Uplay-ի՝ նորարարական հեռուստատեսային (TV) և մեդիա հարթակը, որը վերափոխում է ժամանցի ոլորտը Հայաստանում։ Uplay նոր TV և մեդիա հարթակում մեկ օգտահաշվով կարելի է ծառայությունից միաժամանակ օգտվել մինչև 5 սարքով։ Բացի առաջարկվող ավելի քան 200 հեռուստաալիքներից, որոնք միավորված են թեմատիկ փաթեթներում, Uplay-ը ներառում է հայկական և միջազգային ֆիլմերի հարուստ տեսադարան։
Կայանների արդիականացման գործընթացին զուգահեռ շարունակել է աճել և ընդլայնվել Ucom-ի ֆիքսված կապի ցանցը․ 2025 թվականին արագ և որակյալ տան ինտերնետի և հեռուստատեսային ծառայությունները հասանելի դարձան նաև Եղվարդ քաղաքի և Երևանի ևս չորս թաղամասերի բնակիչներին։ Արդյունքում, 2025 թվականի 3-րդ եռամսյակի տվյալներով Ucom-ը պահպանել է առաջատար դիրքը ֆիքսված ինտերնետ կապի շուկայում՝ գրանցելով բաժանորդների 4․0 տոկոս և եկամուտների 7․3 տոկոս աճ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
Ընկերության Ֆիքսված կապի շուրջ 144 000 բաժանորդների գերակշիռ մասը՝ ավելի քան 75 տոկոսը, արդեն օգտվում է ժամանակակից լուծումներով կոնվերգենտ ծառայություններից՝ գնահատելով միասնական փորձառության հարմարավետությունը։ Նույն ժամանակահատվածում շարժական կապի բաժանորդների թիվն աճել է 7 տոկոսով 2024 թվականի 3-րդ եռամսյակի համեմատ՝ հասնելով 754․515-ի։
Ընկերության շահույթը՝ նախքան մաշվածության, տոկոսային ծախսերի և շահութահարկի նվազեցումը (EBITDA) կազմել է 13 մլրդ 813 մլն դրամ՝ 2025թ. հունվար-սեպտեմբեր ժամանակահատվածի համար։ Ընկերության EBITDA մարժան նույն ժամանակահատվածի համար կազմել է 46 տոկոս:
«2025-ը մեզ համար դարձավ բեկումնային տարի։ Մեկ տարվա ընթացքում մենք կարողացանք ոչ միայն ապահովել ամենալայն 5G ծածկույթի ներդնումը, այլև հաստատել նոր համագործակցություններ, որոնք Հայաստան են բերում ժամանակակից հեռահաղորդակցության լավագույն միջազգային ստանդարտները։ Տեխնոլոգիական առաջընթացը ենթադրում է նաև նոր պատասխանատվություն՝ մատուցելու առավել որակյալ կապ և առավել անհատականացված փորձառություն՝ մեր յուրաքանչյուր բաժանորդին։ Մենք շարունակելու ենք խթանել նորարարությունները՝ նպաստելով Հայաստանի թվային զարգացմանը և մրցունակության բարձրացմանը», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
2025 թվականին Ucom-ն ստացել է ISO 37001 և ISO 37301:2021 ստանդարտի միջազգային հավաստագրեր՝ կոռուպցիայի և կաշառակերության հակազդման և համապատասխանության կառավարման ոլորտներում։ Սա վկայում է ընկերության հետևողական քայլերի մասին՝ ուղղված օրինականության, էթիկայի և թափանցիկության սկզբունքներին համապատասխան գործելակերպի հաստատմանը։
2025 թվականին Ucom-ը՝ իր Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության շրջանակներում, իրականացրել է բազմաթիվ ծրագրեր իր հիմնական ռազմավարական ուղղություններով՝ «կանաչ» նախաձեռնություններ, տեխնոլոգիական նորարարություններ և երիտասարդների ու համայնքների զարգացում։
2026 թվականին Ucom-ը կշարունակի սահմանել զարգացման նոր նշաձող՝ զարգացնելով ցանցերը, ընդլայնելով կրթական ու համայնքային նախաձեռնությունները և ներդնելով տեխնոլոգիական լուծումներ, այդպիսով Հայաստանի բնակչության համար երկարաժամկետ զարգացում և կայուն ծառայությունների մատչելիություն և Հայաստանի թվային ապագայում շարունակական ներդրում ապահովելու համար։

• 22-12-2025 12:36:11   | Армения  |  Общество
Ucom подводит итоги 2025 года, представляя ключевые результаты, достигнутые в области обеспечения наилучшего клиентского опыта и внедрения постоянных инноваций.
В 2025 году, являясь ведущим оператором конвергентных услуг, Ucom продолжил активную стратегию цифровой трансформации, зафиксировав ряд ключевых достижений, включая обеспечение самого широкого покрытия сети 5G в стране.
С целью формирования единой и удобной цифровой экосистемы для клиентов компания Ucom установила и углубила стратегическое сотрудничество с ведущими компаниями отрасли — Nokia, MediaKind и Cerillion. В результате данного сотрудничества была заложена основа для внедрения искусственного интеллекта в программные решения удалённого обслуживания клиентов, запущена развлекательная платформа Uplay, а также дан старт процессу цифровой трансформации биллинговой системы компании.
Благодаря масштабным техническим работам сеть 5G уже функционирует в 48 городах и более чем 600 населённых пунктах, на основных автомагистралях и пограничных пунктах, обеспечивая надёжную мобильную связь для 94,5% населения страны.
Продолжая реализацию своей программы цифровой трансформации, Ucom представил Uplay —инновационную телевизионную (TV) и медиа-платформу, которая трансформирует сферу развлечений в Армении. Новая TV и медиа-платформа Uplay позволяет пользоваться сервисом одновременно на пяти устройствах с одного аккаунта. Помимо более чем 200 телеканалов, объединённых в тематические пакеты, Uplay предлагает богатую видеотеку армянских и международных фильмов.
Одновременно с модернизацией инфраструктуры фиксированная сеть Ucom активно расширялась: в 2025 году высокоскоростной домашний интернет и телевизионные услуги стали доступны жителям Ехварда и ещё четырёх районов Еревана. По итогам третьего квартала 2025 года Ucom сохранил лидирующие позиции на рынке фиксированного интернета, показав рост абонентской базы на 4,0%, а доходов — на 7,3% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Более 75% из порядка 144 000 абонентов фиксированной связи уже выбирают современные конвергентные услуги, высоко оценивая удобство единого и целостного пользовательского опыта. В тот же период количество абонентов мобильной связи выросло на 7% по сравнению с третьим кварталом 2024 года, достигнув 754 515.
Прибыль компании до вычета процентов, налогов, износа и амортизации (EBITDA) за период с января по сентябрь 2025 года составила 13,813 млрд драмов. EBITDA-маржа компании за тот же период составила 46%.
«2025 год стал для нас переломным. В течение всего одного года мы смогли не только обеспечить внедрение самого широкого покрытия 5G, но и установить новые партнёрства, которые приносят в Армению лучшие международные стандарты современной телекоммуникационной отрасли. Технологический прогресс предполагает и новую ответственность — предоставлять более качественную связь и более персонализированный опыт каждому нашему абоненту. Мы продолжим стимулировать инновации, способствуя цифровому развитию Армении и повышению её конкурентоспособности», — отметил Генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
В 2025 году Ucom получил международные сертификаты ISO 37301:2021 и ISO 37001 в области управления соответствием, а также противодействия коррупции и взяточничеству. Это подтверждает последовательные шаги компании, направленные на утверждение деятельности в соответствии с принципами законности, этики и прозрачности.
В течение 2025 года Ucom реализовал множество инициатив в рамках стратегии корпоративной социальной ответственности — в сферах «зелёных» решений, технологических инноваций, развития молодёжи и укрепления общин.
В 2026 году Ucom продолжит устанавливать новые ориентиры развития, улучшая инфраструктуру, расширяя образовательные и общественные инициативы, внедряя технологические решения и обеспечивая долгосрочное развитие, доступность услуг и вклад в цифровое будущее Армении.