Ucom-ը Speedtest Awards հեղինակավոր մրցանակաբաշխության շրջանակում ճանաչվել է N 1 օպերատորը Հայաստանում՝ ամենաարագ շարժական ինտերնետով և լավագույն ֆիքսված ցանցով
• 25-02-2026 17:30:39   | Հայաստան  |  Հասարակություն
Ucom-ը միաժամանակ հինգ մրցանակի է արժանացել Ookla® ընկերության կողմից շնորհվող Speedtest Awards հեղինակավոր մրցանակաբաշխության շրջանակում՝ այդ թվում «Հայաստանում ամենաարագ շարժական ինտերնետ» (Fastest Mobile Network), «Հայաստանում լավագույն ֆիքսված ցանց» (Best Fixed Network) և «Հայաստանում լավագույն շարժական ցանց» (Best Mobile Network) անվանակարգերում՝ 2025 թվականի երկրորդ կիսամյակի արդյունքներով։
Ookla® Speedtest Intelligence® հարթակի՝ 2025 թվականի երկրորդ կիսամյակի նույն տվյալների հիման վրա Ucom-ը ստացել է նաև հետևյալ մրցանակները․  «Հայաստանում լավագույն շարժական ինտերնետով խաղային փորձառություն» (Best Mobile Gaming Experience) և «Հայաստանում լավագույն ֆիքսված ինտերնետով խաղային փորձառություն» (Best Internet Gaming Experience)։
Այս մրցանակները հաստատում են, որ Ucom-ի ցանցը կայուն և բարձրորակ փորձառություն է ապահովում ինչպես առօրյա ու աշխատանքային օգտագործման, այնպես էլ` բովանդակության դիտման և խաղային փորձառության ընթացքում։
«Speedtest Awards մրցանակները մեր թիմի երկարաժամկետ և հետևողական աշխատանքի արդյունքն են։ Դրանք ևս մեկ անգամ հաստատում են, որ Ucom-ը ոչ միայն ներդնում է ժամանակակից տեխնոլոգիաներ, այլև կառուցում է այնպիսի ցանց, որը իրական արժեք է ստեղծում մեր երկրի և բաժանորդների համար։ Ucom-ի 5G-ն արդեն ներդրվել է Հայաստանի գրեթե բոլոր քաղաքներում։  Մեր նպատակն է ապահովել կայուն, արագ և հուսալի կապ երկրի բոլոր բնակիչների համար՝ անկախ գտնվելու վայրից, և այս գնահատականները ցույց են տալիս, որ մենք շարժվում ենք ճիշտ ուղղությամբ», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Մեզ համար մեծ պատիվ է Ucom-ին շնորհավորելն այս նշանակալի հաջողության և ճանաչման կապակցությամբ՝ 2025 թվականի երկրորդ կիսամյակում Հայաստանում Speedtest Awards մրցանակաբաշխության շրջանակում հինգ մրցանակ, այդ թվում՝ լավագույն ֆիքսված և լավագույն շարժական ցանց մրցանակները նվաճելու համար։ Այս բարձր գնահատականը վկայում է Ucom-ի հետևողական և նպատակասլաց աշխատանքի մասին՝ իր բաժանորդներին ոլորտում առաջատար շարժական և ինտերնետ ծառայություններ մատուցելու ուղղությամբ։ Բարձր մրցակցային պայմաններում Ucom-ի ցուցանիշներն առանձնացան՝ ապահովելով ամենաարագ շարժական արագությունների և լավագույն խաղային փորձի մրցանակները թե՛ ֆիքսված, թե՛ շարժական տեխնոլոգիաների ուղղությամբ։ Ookla-ի Speedtest Awards մրցանակաբաշխությունը հայտնի է իր խիստ և համապարփակ մեթոդաբանությամբ, որի միջոցով գնահատվում են շարժական և ինտերնետային ցանցերի կատարողականի ոլորտում լավագույն ընկերությունները», - նշել է Ziff Davis ընկերության ստորաբաժանում հանդիսացող Ookla-ի նախագահ և գլխավոր գործադիր տնօրեն Սթիվեն Բայը։
Speedtest Awards մրցանակները շնորհվում են ինտերնետի արագության և կապի որակի գլոբալ առաջատար հարթակ Ookla Speedtest-ի կողմից։ Մրցանակները շնորհվել են Ucom-ին ՀՀ շուկայում ամենաբարձր ցուցանիշները ապահովելու համար, որոնք հիմնված են ինտերնետի իրական օգտատերերի Speedtest թեստերի լայնածավալ վերլուծության վրա։
Speedtest Awards-ի մեթոդաբանությունը հիմնված է մի շարք առանցքային ցուցանիշների համադրության վրա, այդ թվում՝  ներբեռնման (download) և փոխանցման (upload) արագությունների, համացանցի զննում  (web browsing)  և  տեսանյութերի սթրիմինգ (video streaming), իսկ որոշ կատեգորիաներում՝ նաև խաղային փորձի գնահատում (Game Score), որը հաշվի է առնում ազդանշանի ուշացումն (latency) ու տատանումները (jitter)՝ իրական խաղային սերվերների հետ կապի պայմաններում։
Նշենք, որ Ucom-ը Ookla Speedtest Awards կողմից նախկինում ստացել է «Հայաստանում ամենաարագ ֆիքսված ցանց 2021», «Հայաստանում ամենաարագ ֆիքսված ցանց 2022» և «Հայաստանում ամենաարագ շարժական ցանց 2022» մրցանակները։ Այս մրցանակները հաստատում են Ucom-ի շարունակական ներդրումը Հայաստանի թվային   ենթակառուցվածքների զարգացման գործում և ընդգծում են ընկերության առանցքային դերը երկրի կապի ապագայի ձևավորման հարցում։
2025 թ․ մրցանակների վերաբերյալ մանրամասն՝ այստեղ https://www.speedtest.net/awards/armenia/։
UCOM-Ի ՄԱՍԻՆ
Ucom-ը Հայաստանում ամենալայն 5G ծածկույթ ունեցող հեռահաղորդակցության օպերատորն է, որն առաջարկում է ինտերնետ, IPTV և OTT հեռուստատեսություն, ֆիքսված և շարժական կապի ծառայություններ, ինչպես նաև կոնվերգենտ փաթեթներ։
OOKLA®-Ի ՄԱՍԻՆ
Ookla-ն կապի որակի և ցանցերի աշխատանքի գնահատման ոլորտում համաշխարհային առաջատար ընկերություն է, որը միավորում է Speedtest®, Downdetector®, Ekahau® և RootMetrics® հարթակների վստահելի փորձն ու փորձագիտական ներուժը՝ ապահովելով ցանցերի և կապի վերաբերյալ համապարփակ ու հստակ պատկեր։ Բազմաթիվ աղբյուրներից ստացված տվյալների և ոլորտային փորձի համադրումը հնարավորություն է տալիս ցանցերի աշխատանքը բնութագրող թվային ցուցանիշները վերածել գործնական և ռազմավարական որոշումների համար կարևոր տեղեկատվության։
Ookla-ի լուծումները ծառայություն մատուցող ընկերություններին, բիզնեսներին և պետական կառույցներին ապահովում են անհրաժեշտ տվյալներով և վերլուծություններով՝ ցանցերի աշխատանքը բարելավելու, թվային ծառայություններից օգտվելու փորձառությունը բարձրացնելու և թվային անհավասարությունը նվազեցնելու համար։ Միևնույն ժամանակ, ընկերությունը ներկայացնում է այն մարդկանց և կազմակերպությունների իրական փորձառությունը, որոնք կապի հնարավորություններին ապավինում են իրենց աշխատանքի, ուսման և հաղորդակցության համար։ Կապի չափումից և վերլուծությունից մինչև  ոլորտում նորարարությունների խթանում՝ Ookla-ն նպաստում է, որպեսզի աշխարհը մշտապես կապի մեջ մնա։
Ookla-ն Ziff Davis (NASDAQ՝ ZD) ընկերության ստորաբաժանում է։ Ziff Davis-ը մասնագիտացված թվային մեդիա և ինտերնետային ընկերություն է, որի պորտֆելում ներառված են առաջատար բրենդներ տեխնոլոգիաների, առցանց գնումների, խաղերի և ժամանցի, առողջության և կենսակերպի, կապի, կիբեռանվտանգության և մարքեթինգային տեխնոլոգիաների ոլորտներում։

Ucom Is Recognized as Armenia’s No. 1 Operator for the Fastest Mobile Internet and the Best Fixed Network
25-02-2026 17:30:39 | Armenia | Social
Ucom has received five prestigious awards within the framework of the Ookla® Speedtest Awards™, including “Fastest Mobile Network in Armenia”, “Best Fixed Network in Armenia”, “Best Mobile Network in Armenia”.
Based on data for the second half of 2025 from the Ookla® Speedtest Intelligence® platform, Ucom also received the following awards: “Best Mobile Gaming Experience in Armenia,” and “Best Internet Gaming Experience in Armenia”. These accolades confirm that Ucom’s network delivers a reliable and high-quality experience for everyday and professional use, as well as for content streaming and gaming experience.
“Speedtest Awards are the result of our team’s long-term and consistent efforts. They once again confirm that Ucom not only invests in modern technologies but also builds a network that creates real value for our country and our subscribers. The expansion of our 5G network already covers nearly all cities in Armenia, enabling wider access to faster and higher-quality connectivity. Our goal is to ensure stable, fast, and reliable communication for all residents of the country, regardless of their location, and these recognitions show that we are moving in the right direction,” mentioned Ralph Yirikian, General Director at Ucom.
"We are honored to congratulate Ucom for their outstanding achievement and recognition in winning five Speedtest Awards including the Best Fixed and Best Mobile Networks in Armenia during 2H 2025. This accolade is a testament to Ucom’s unwavering commitment to delivering industry leading mobile and internet services to their customers. Ucom’s performance stood out among highly competitive fields, securing the Fastest Mobile Speeds and Best Gaming Experience awards across fixed and mobile technologies. At Ookla, our Speedtest Awards are renowned for their rigorous and comprehensive methodology, which benchmarks the best of the best in mobile and internet performance,“ said Stephen Bye, President and CEO of Ookla, a division of Ziff Davis.
The Speedtest Awards are presented by Ookla® Speedtest®, a global leader in internet speed and connectivity quality measurement. The awards were granted to Ucom for achieving the highest performance indicators in the Armenian market, based on extensive analysis of real-user Speedtest results.
The Speedtest Awards methodology is based on a combination of key performance indicators, including download and upload speeds, web browsing and video streaming, and in certain categories, gaming experience metrics (Game Score), which take into account latency and jitter in real connections to game servers.
It should be noted, that Ucom’s track record of excellence includes several Ookla® Speedtest ® Awards from previous years: “Fastest Mobile Network in Armenia” (2022) and “Fastest Fixed Network in Armenia” (2021, 2022). These awards reaffirm Ucom’s ongoing investment in the development of Armenia’s digital infrastructure and highlight the company’s key role in shaping the future of connectivity in the country.
For more details on the awards, please visit: https://www.speedtest.net/awards/armenia/.
ABOUT UCOM
Ucom is the telecommunications operator with the widest 5G coverage in Armenia, offering internet, IPTV and OTT television, fixed and mobile communication services, as well as convergent packages.
ABOUT OOKLA®
Ookla, a global leader in connectivity intelligence, brings together the trusted expertise of Speedtest®, Downdetector®, Ekahau®, and RootMetrics® to deliver unmatched network and connectivity insights. By combining multi-source data with industry-leading expertise, we transform network performance metrics into strategic, actionable insights.
Our solutions empower service providers, enterprises, and governments with the critical data and insights needed to optimize networks, enhance digital experiences, and help close the digital divide. At the same time, we amplify the real-world experiences of individuals and businesses that rely on connectivity to work, learn, and communicate. From measuring and analyzing connectivity to driving industry innovation, Ookla helps the world stay connected.
Ookla is a division of Ziff Davis (NASDAQ: ZD), a vertically focused digital media and internet company whose portfolio includes leading brands in technology, shopping, gaming and entertainment, health and wellness, connectivity, cybersecurity, and martech.