Ստորագրությունների և քվեարկության մասնակիցների թվերի տարբերության մասին
Կարևորելով հանրությանը պատշաճ և սպառիչ տեղեկատվություն տրամադրելու Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի հանձնառությունը՝ Հանձնաժողովը իրազեկում է հետրևյալը:
««Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի (այսուհետ նաև՝ Ընտրական օրենսգրք) 13-րդ հոդվածի 1-ին մասի երկրորդ նախադասությունը սահմանում է․
«Քվեարկությանը մասնակցած ընտրողների ցուցակները, բացառությամբ զորամասում, քրեակատարողական հիմնարկում և ձերբակալված անձանց պահելու վայրում կազմվող` ընտրողների ստորագրված ցուցակների, հրապարակվում են սույն օրենսգրքով սահմանված կարգով»:
Ընտրական օրենսգրքի կարգավորումը հուշում է, որ ՀՀ ԱԺ ընտրությունների ժամանակ ընտրողների ցուցակների հրապարակված մասի ստորագրությունները և ընտրությունների ընդհանուր մասնակիցների թվերը կարող են տարբերվել։
Կրկին հիշեցնում ենք, որ զորամասերում հաշվառված և քվեարկությանը մասնակցած ընտրողների թվերը որևէ ձևաչափով հրապարակման ենթակա չէ։
Այնուհանդերձ, հարկ ենք համարում պարզաբանել, որ քվեարկված քվեաթերթիկների քանակի և ընտրողների ցուցակներում առկա ստորագրությունների թվի իբրև թե 30 հազար տարբերության մասին տարածվող տեղեկությունները թյուր են և չեն համապատասխանում իրականությանը։
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը կոչ է անում զերծ մնալ անհիմն շահարկումներից»:

О различии в числах подписей и участников голосования
Подчеркивая обязательство Центральной избирательной комиссии предоставить обществу надлежащую и исчерпывающую информацию, Комиссия информирует о следующем:
««Избирательный кодекс Республики Армения» (в дальнейшем также: Избирательный кодекс) в части 1 статьи 13 устанавливает следующее:
«Списки избирателей, участвовавших в голосовании, за исключением составляемых в воинских частях, учреждениях уголовно-исполнительной системы и местах содержания задержанных, публикуются в порядке, установленном настоящим кодексом»:
Регулирование Избирательного кодекса указывает на то, что подписи в опубликованной части списков избирателей и общее количество участников выборов могут различаться.
Снова напоминаем, что количество избирателей, зарегистрированных в воинских частях и участвовавших в голосовании, не подлежит публикации в каком-либо формате.
Тем не менее, считаем необходимым разъяснить, что информация о якобы 30-тысячной разнице между количеством проголосовавших бюллетеней и количеством подписей в списках избирателей является ошибочной и не соответствует действительности.
Учитывая вышеизложенное, Центральная избирательная комиссия призывает воздерживаться от необоснованных спекуляций»: