ԱՄՆ-ն ու Կատարը քննարկում են Իրանի ակտիվների ապասառեցումը
1in.am ԱՄՆ-ն և Կատարը մշակում են մարդասիրական կարիքների համար սառեցված իրանական ակտիվների ապասառեցման ծրագիր։ Այս մասին հայտնում է The Wall Street Journal-ը՝ վկայակոչելով իրազեկ աղբյուրներին, գրում է RTVI-ը։
Խոսքը Կատարում գտնվող 6 մլրդ դոլարի մասին է։ Այդ միջոցներն այնտեղ էին փոխանցվել Հարավային Կորեայից 2023 թվականին՝ հինգ ամերիկացի քաղաքացիների ազատ արձակման գործարքի շրջանակներում։ Այն ժամանակ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմն արտոնել էր փոխանցումը, սակայն սառեցրել էր գումարը ՀԱՄԱՍ-ի՝ Իսրայելի վրա հոկտեմբերյան հարձակումից հետո։
Նոր մեխանիզմը ենթադրում է, որ Կատարը թույլ կտա Իրանի Կենտրոնական բանկին արգելափակված միջոցներով գնել պարենամթերք, դեղորայք և այլ մարդասիրական ապրանքներ։ Այս նպատակների համար լրացուցիչ միջոցներ կստացվեն իրանական նավթի վաճառքից, որն արգելափակվել էր արտերկրում պատժամիջոցների պատճառով։
Այս սխեման կարող է օրինակ դառնալ ամբողջ աշխարհում Իրանի այլ սառեցված ակտիվների ապասառեցման համար։ Միջոցների ընդհանուր ծավալը, որոնք Թեհրանը ցանկանում է ստանալ առաջին հերթին, գնահատվում է 24 մլրդ դոլար։ Ընդհանուր առմամբ, Իրանն ունի մոտ 100 մլրդ դոլարի սառեցված միջոցներ տարբեր երկրներում, այդ թվում՝ Չինաստանում, Հնդկաստանում, Իրաքում և Կատարում։
Չորեքշաբթի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից ստորագրված գործարքը պարտավորեցնում է Վաշինգտոնին իրանական սառեցված ակտիվները դարձնել «ամբողջովին հասանելի օգտագործման համար»։ Նա նաև համաձայնել է թույլատրել Իրանին վերսկսել նավթի վաճառքը՝ վերացնելով համապատասխան պատժամիջոցային սահմանափակումները։ Սակայն Թեհրանը դեռ պետք է համաձայնեցնի ապասառեցվող գումարների օգտագործման կոնկրետ մեխանիզմը։
Գործարքի քննադատները պնդում են, որ այն Իրանին չափազանց մեծ զիջումներ է տալիս նույնիսկ նախքան նրա համաձայնությունը իր միջուկային ծրագրի սահմանափակումներին։ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը և համաձայնագրի այլ պաշտպաններ հակադարձում են, որ Հորմուզի նեղուցի բացումը կնվազեցնի ճնշումը համաշխարհային տնտեսության վրա, իսկ Թեհրանի ֆինանսական օգուտները կսահմանափակվեն մինչև ԱՄՆ-ի պահանջների կատարումը։
Նրա խոսքով՝ քննարկվող մեխանիզմի շրջանակներում Վաշինգտոնը կստանա ավելի շատ վերահսկողություն Իրանի գնումների նկատմամբ, և դա ԱՄՆ-ին լրացուցիչ լծակ կտա Թեհրանի վրա ազդելու համար։
Կատարական միջոցների փոխանցման կազմակերպման շուրջ բանակցություններն ակտիվացել են մայիսի վերջին։ Այն ժամանակ Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը գլխավորեց պատվիրակությունը Դոհայում։ Դա օգնեց վերականգնել բանակցությունների դինամիկան և հող նախապատրաստել փոխըմբռնման հուշագրի համար։
Իրանը արտարժույթի հասանելիության խիստ կարիք ունի։ Երկրում նկատվում է սրընթաց տնտեսական ճգնաժամ, արագացող գնաճ և ազգային արժույթի փլուզում։
Սակայն վերլուծաբանները նախազգուշացնում են. տնտեսության վերականգնման համար կպահանջվի պատժամիջոցների զգալի մեղմացում։ Ամերիկացի պաշտոնյաները հայտարարում են, որ դա տեղի կունենա միայն միջուկային ծրագրի պահանջների կատարումից հետո։
Սպիտակ տանի վարչակազմի ներկայացուցիչը չորեքշաբթի օրը հայտնել է, որ Իրանը ակտիվներին հասանելիություն կստանա միայն հուշագրի կատարման դեպքում, իսկ լրացուցիչ արտոնություններ հնարավոր են «լավ վարքագծի» դիմաց՝ օրինակ՝ հարստացված ուրանի փոխանցման համար։

США и Катар обсуждают размораживание активов Ирана
1in.am США и Катар разрабатывают программу размораживания иранских активов для гуманитарных нужд. Об этом сообщает The Wall Street Journal, ссылаясь на осведомленные источники, пишет RTVI.
Речь идет о 6 миллиардах долларов, находящихся в Катаре. Эти средства были переведены туда из Южной Кореи в 2023 году в рамках сделки по освобождению пяти американских граждан. Тогда администрация президента США Джо Байдена разрешила перевод, но заморозила деньги после октябрьской атаки ХАМАС на Израиль.
Новый механизм предполагает, что Катар позволит Центральному банку Ирана использовать заблокированные средства для покупки продуктов питания, медикаментов и других гуманитарных товаров. Для этих целей будут получены дополнительные средства от продажи иранской нефти, которая была заблокирована за границей из-за санкций.
Эта схема может стать примером для размораживания других иранских замороженных активов по всему миру. Общий объем средств, которые Тегеран хочет получить в первую очередь, оценивается в 24 миллиарда долларов. В целом Иран имеет около 100 миллиардов долларов замороженных средств в различных странах, включая Китай, Индию, Ирак и Катар.
В среду сделка, подписанная президентом США Дональдом Трампом, обязывает Вашингтон сделать иранские замороженные активы «полностью доступными для использования». Он также согласился разрешить Ирану возобновить продажу нефти, сняв соответствующие санкционные ограничения. Однако Тегеран все еще должен согласовать конкретный механизм использования размораживаемых средств.
Критики сделки утверждают, что она предоставляет Ирану слишком большие уступки даже до его согласия на ограничения своей ядерной программы. Вице-президент США Джей Ди Вэнс и другие защитники соглашения возражают, что открытие Ормузского пролива снизит давление на мировую экономику, а финансовые выгоды Тегерана будут ограничены до выполнения требований США.
По его словам, в рамках обсуждаемого механизма Вашингтон получит больше контроля над иранскими закупками, что даст США дополнительные рычаги для воздействия на Тегеран.
Переговоры о организации передачи катарских средств активизировались в конце мая. Тогда спикер парламента Ирана Мохаммад Багер Галибаф возглавил делегацию в Дохе. Это помогло восстановить динамику переговоров и подготовить почву для меморандума о взаимопонимании.
Иран остро нуждается в доступе к иностранной валюте. В стране наблюдается стремительный экономический кризис, ускоряющаяся инфляция и обвал национальной валюты.
Однако аналитики предупреждают: для восстановления экономики потребуется значительное смягчение санкций. Американские чиновники заявляют, что это произойдет только после выполнения требований по ядерной программе.
Представитель администрации Белого дома в среду сообщил, что Иран получит доступ к активам только при выполнении меморандума, а дополнительные льготы возможны за «хорошее поведение», например, за передачу обогащенного урана.