Telegraph. Մեծ Բրիտանիան փորձարկել է նոր հեռահարության հրթիռներ
shantnews.am Մեծ Բրիտանիան փորձարկել է նոր հեռահարության հրթիռներ, որոնք, հնարավոր է, ի վերջո տեղափոխվեն Ուկրաինա, հաղորդում է The Daily Telegraph-ը։
Փորձարկումները տեղի են ունեցել Ատլանտյան օվկիանոսի Հեբրիդյան կղզիներում՝ «Brakestop» նախագծի երկրորդ փուլի շրջանակներում։ 2025 թվականին բրիտանական իշխանությունները 27 հայտերից ընտրել են երեք ընկերություններից՝ MBDA UK, MGI Engineering և Rotron Aerospace, զենքի նախագծեր։
Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարությունը ընկերություններին հանձնարարել է մշակել հեռահարության զենքի համակարգեր, որոնք կարող են հարվածել 480 կմ-ից ավելի հեռավորության վրա գտնվող թիրախներին, կրել 250 կգ մարտագլխիկ և զարգացնել մոտավորապես 600 կմ/ժ արագություն։ Հաճախորդների այլ պահանջների թվում էին մոտավորապես 400,000 ֆունտ ստեռլինգ (530,000 դոլար) մեկ զենքի համար և ամսական 20 նման համակարգ արտադրելու հնարավորությունը։
Հրապարակման համաձայն՝ Հեբրիդյան հրթիռների փորձարկման ժամանակ երեք ընկերությունների համակարգերն էլ աշխատել են նորմալ, չնայած նախագծի «արագ սխալների հայտնաբերման» մոտեցման շրջանակներում սպասվող աննշան տեխնիկական խնդիրներին։ Թերթը նշել է, որ մշակողները այժմ կլուծեն հայտնաբերված խնդիրները՝ նախքան հետագա փորձարկումներ անցկացնելը։

• 20-06-2026 16:39:39   |   |  Обзор прессы Диаспоры
shantnews.am Великобритания протестировала новые дальнобойные ракеты, которые, возможно, в конечном итоге будут переданы Украине, сообщает The Daily Telegraph.
Испытания прошли на Гебридских островах в Атлантическом океане в рамках второго этапа проекта «Brakestop». В 2025 году британские власти выбрали три компании из 27 заявок: MBDA UK, MGI Engineering и Rotron Aerospace для разработки оружейных проектов.
Министерство обороны Великобритании поручило компаниям разработать системы дальнобойного оружия, которые могут поражать цели на расстоянии более 480 км, нести боеголовку весом 250 кг и развивать скорость около 600 км/ч. Среди других требований заказчиков были примерно 400,000 фунтов стерлингов (530,000 долларов) за одно оружие и возможность производить 20 таких систем в месяц.
Согласно публикации, во время испытаний Гебридских ракет системы трех компаний работали нормально, несмотря на ожидаемые незначительные технические проблемы в рамках подхода проекта «быстрого обнаружения ошибок». Газета отметила, что разработчики теперь решат выявленные проблемы перед проведением дальнейших испытаний.