Telegraph. Մեծ Բրիտանիան փորձարկել է նոր հեռահարության հրթիռներ
shantnews.am Մեծ Բրիտանիան փորձարկել է նոր հեռահարության հրթիռներ, որոնք, հնարավոր է, ի վերջո տեղափոխվեն Ուկրաինա, հաղորդում է The Daily Telegraph-ը։
Փորձարկումները տեղի են ունեցել Ատլանտյան օվկիանոսի Հեբրիդյան կղզիներում՝ «Brakestop» նախագծի երկրորդ փուլի շրջանակներում։ 2025 թվականին բրիտանական իշխանությունները 27 հայտերից ընտրել են երեք ընկերություններից՝ MBDA UK, MGI Engineering և Rotron Aerospace, զենքի նախագծեր։
Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարությունը ընկերություններին հանձնարարել է մշակել հեռահարության զենքի համակարգեր, որոնք կարող են հարվածել 480 կմ-ից ավելի հեռավորության վրա գտնվող թիրախներին, կրել 250 կգ մարտագլխիկ և զարգացնել մոտավորապես 600 կմ/ժ արագություն։ Հաճախորդների այլ պահանջների թվում էին մոտավորապես 400,000 ֆունտ ստեռլինգ (530,000 դոլար) մեկ զենքի համար և ամսական 20 նման համակարգ արտադրելու հնարավորությունը։
Հրապարակման համաձայն՝ Հեբրիդյան հրթիռների փորձարկման ժամանակ երեք ընկերությունների համակարգերն էլ աշխատել են նորմալ, չնայած նախագծի «արագ սխալների հայտնաբերման» մոտեցման շրջանակներում սպասվող աննշան տեխնիկական խնդիրներին։ Թերթը նշել է, որ մշակողները այժմ կլուծեն հայտնաբերված խնդիրները՝ նախքան հետագա փորձարկումներ անցկացնելը։

20-06-2026 16:39:39 | | Press of Diaspora
shantnews.am The United Kingdom has tested new long-range missiles that may eventually be deployed to Ukraine, reports The Daily Telegraph.
The tests took place in the Hebrides Islands of the Atlantic Ocean as part of the second phase of the "Brakestop" project. In 2025, British authorities selected weapon projects from three companies—MBDA UK, MGI Engineering, and Rotron Aerospace—from 27 applications.
The UK Ministry of Defence has tasked the companies with developing long-range weapon systems capable of striking targets over 480 km away, carrying a 250 kg warhead, and achieving speeds of approximately 600 km/h. Other customer requirements included a cost of around £400,000 ($530,000) per weapon and the ability to produce 20 such systems per month.
According to the publication, during the testing of the Hebrides missiles, the systems from all three companies operated normally, despite minor technical issues anticipated within the project's "rapid fault detection" approach. The newspaper noted that developers will now address the identified issues before conducting further tests.