1in.am Հունիսի 21-ին շվեյցարական Բյուրգենշտոկ առողջարանային քաղաքում մեկնարկել են իրանաժամերիկյան «տեխնիկական բանակցությունները»։ Բյուրգենշտոկ են ժամանել նաև Պակիստանի վարչապետ Շարիֆը և Կատարի արտաքին գործերի նախարար ալ-Թանինը։ Իսրայելական vesty-ն փոխանցել է, որ ամերիկյան պատվիրակությունը գլխավորել է փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը, իրանականը՝ խորհրդարանի նախագահ Ղալիբաֆը։ Վերջինս, սակայն, բանակցությունների սրահում ներկա չի գտնվել։
Իսրայելական լրատվամիջոցը մեջբերել է ԱՄՆ փոխնախագահ Վենսի բացման խոսքը։ «Վերջին մի քանի ժամերին մենք հասել ենք նշանակալի առաջընթացի։ Խնդիր է, թե կկարողանա՞նք մենք ընդմիշտ փոխել Մերձավոր Արևելքի իրավիճակը»,- ասել է նա և կոնկրետացրել, որ Իրանը «եղել է տարածաշրջանային անկայունության աղբյուր, և նախագահ Թրամփը խնդրել է նոր էջ բացել և արմատապես փոխել իրանական ժողովրդի հետ մեր հարաբերությունները»։
Մինչ Իրանին և Միացյալ Նահանգներին սպասվում է առնվազն վաթսունօրյա դիվանագիտական «մարաթոն»,-եթե, իհարկե, Բյուրգենշտոկի հանդիպումը «տեխնիկական համաձայնություններ» ապահովի,- Բաքվի միանգամից մի քանի իշխանական լրատվամիջոցներ անդրադարձել են SNN-ին Ադրբեջանում Իրանի նախկին դեսպան, ներկայումս նախագահի աշխատակազմի արարողակարգի պատասխանատու Մուսավիի օրեր առաջ տված հարցազրույցին, որտեղ նա, բարձր գնահատելով Հայաստանի հետ հարաբերությունները, կասկած է հայտնել, թե «հայտնի չէ՝ Իրանի սահմանին աշխատանքներում ներգրավվող ամերիկյան կառույցները քաղաքացիակա՞ն են, թե՞ ռազմական»։
Ադրբեջանական երեք լրատվամիջոց՝ haqqin- ը, minval politika-ն և oxu.az-ը տարածել են քաղաքագետ Գաբիլ Հուսեյնլիի տեսակետը, ըստ որի՝ «այն, ինչի մասին զգուշացնում էր Ադրբեջանը, իրականություն է դառնում, Հայաստանը Իրանի հետ սահմանին եվրոպացի դիտորդներ է տեղաբաշխել, իսկ Թեհրանը կասկածներ չէր ունենա, եթե ժամանակին ընդուներ Բաքվի հիմնավորումները»։ Ի՞նչ «հիմնավոորումներ» է ունեցել Ադրբեջանը, կարելի է ենթադրել։
Բայց ավելի «զգայուն» է, թե հրապարակային հանդես գալով TRIPP նախագծի «շուտափույթ իրականացման օգտին», ադրբեջանական կողմը ինչո՞ւ այդքան «սրտամոտ է ընդունել» Բաքվում Իրանի նախկին դեսպանի «անհանգստությունը»։ Ըստ երևույթին, Ադրբեջանի բուն մտահոգությունը Իրանի և Միացյալ Նահանգների միջև հնարավոր «գործարքն» է։
Այն կայանալու դեպքում, ամենայն հավանականությամբ, TRIPP-ի հետ «կապված իրանական մտահոգությունները մեծ մասով կփարատվեն», ինչպես նաև Ադրբեջանը կկորցնի իսրայելական «պլացդարմի» և Կասպյան-սեւծովյան ավազանում ԱՄՆ «միակ ռազմավարական դաշնակիցը լինելու» և այդպիսով Հարավային Կովկասում «հեգեմոն երկրի կարգավիճակ ստանալու» հնարավորությունը։ Եթե Ալիևը համոզվի, որ ԱՄՆ-ի «միակ հենարան» չի լինելու, այդ դերի համար «կվերադառնա՞ Պուտինի գիրկը»։ Հայաստանի արմատական ընդդիմությունը միավորվում է, որպեսզի երկրի «կապիտուլյացիան կանխի»։ Բայց դա ի՞նչ «կապիտուլյացիա» է, որի համար Ադրբեջանը խորապես ափսոսում է։

Алиев «вернется ли в объятия Путина»
1in.am 21 июня в швейцарском курортном городе Бюргеншток начались ирано-американские «технические переговоры». В Бюргеншток также прибыли премьер-министр Пакистана Шариф и министр иностранных дел Катара аль-Тани. Израильское издание vesty сообщило, что американскую делегацию возглавил вице-президент Джей Ди Вэнс, а иранскую — председатель парламента Галибаф. Однако последний не присутствовал в зале переговоров.
Израильские СМИ процитировали вступительное слово вице-президента Вэнса. «За последние несколько часов мы достигли значительного прогресса. Вопрос в том, сможем ли мы навсегда изменить ситуацию на Ближнем Востоке», — сказал он и уточнил, что Иран «был источником региональной нестабильности, и президент Трамп попросил открыть новую страницу и радикально изменить наши отношения с иранским народом».
Пока Ирану и Соединенным Штатам предстоит как минимум шестидесятидневный дипломатический «марафон», — если, конечно, встреча в Бюргенштоке обеспечит «технические соглашения», — несколько правительственных СМИ в Баку обратили внимание на недавнее интервью бывшего посла Ирана в Азербайджане, ныне ответственного за протокол в администрации президента Мусави, в котором он, высоко оценивая отношения с Арменией, выразил сомнение, что «неизвестно, являются ли американские структуры, вовлеченные в работы на иранской границе, гражданскими или военными».
Три азербайджанских СМИ — haqqin, minval politika и oxu.az — распространили мнение политолога Габила Гусейнли, согласно которому «то, о чем предупреждала Азербайджан, становится реальностью: Армения разместила европейских наблюдателей на границе с Ираном, и Тегеран не имел бы сомнений, если бы вовремя принял обоснования Баку». Какие «обоснования» имел Азербайджан, можно только предполагать.
Но более «чувствительно» то, что, выступая публично в поддержку скорейшей реализации проекта TRIPP, азербайджанская сторона так «сильно восприняла» «беспокойство» бывшего посла Ирана в Баку. По всей видимости, подлинная озабоченность Азербайджана заключается в возможной «сделке» между Ираном и Соединенными Штатами.
Если это произойдет, скорее всего, «связанные с TRIPP иранские опасения будут в значительной степени устранены», а также Азербайджан потеряет возможность быть «единственным стратегическим союзником» США в Каспийско-Черноморском регионе и таким образом получить статус «гегемона» в Южном Кавказе. Если Алиев убедится, что «единственной опорой» США не будет, то «вернется ли он в объятия Путина?» Радикальная оппозиция Армении объединяется, чтобы «предотвратить капитуляцию» страны. Но что это за «капитуляция», о которой Азербайджан так глубоко сожалеет?