1in.am Հունիսի 21-ին շվեյցարական Բյուրգենշտոկ առողջարանային քաղաքում մեկնարկել են իրանաժամերիկյան «տեխնիկական բանակցությունները»։ Բյուրգենշտոկ են ժամանել նաև Պակիստանի վարչապետ Շարիֆը և Կատարի արտաքին գործերի նախարար ալ-Թանինը։ Իսրայելական vesty-ն փոխանցել է, որ ամերիկյան պատվիրակությունը գլխավորել է փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը, իրանականը՝ խորհրդարանի նախագահ Ղալիբաֆը։ Վերջինս, սակայն, բանակցությունների սրահում ներկա չի գտնվել։
Իսրայելական լրատվամիջոցը մեջբերել է ԱՄՆ փոխնախագահ Վենսի բացման խոսքը։ «Վերջին մի քանի ժամերին մենք հասել ենք նշանակալի առաջընթացի։ Խնդիր է, թե կկարողանա՞նք մենք ընդմիշտ փոխել Մերձավոր Արևելքի իրավիճակը»,- ասել է նա և կոնկրետացրել, որ Իրանը «եղել է տարածաշրջանային անկայունության աղբյուր, և նախագահ Թրամփը խնդրել է նոր էջ բացել և արմատապես փոխել իրանական ժողովրդի հետ մեր հարաբերությունները»։
Մինչ Իրանին և Միացյալ Նահանգներին սպասվում է առնվազն վաթսունօրյա դիվանագիտական «մարաթոն»,-եթե, իհարկե, Բյուրգենշտոկի հանդիպումը «տեխնիկական համաձայնություններ» ապահովի,- Բաքվի միանգամից մի քանի իշխանական լրատվամիջոցներ անդրադարձել են SNN-ին Ադրբեջանում Իրանի նախկին դեսպան, ներկայումս նախագահի աշխատակազմի արարողակարգի պատասխանատու Մուսավիի օրեր առաջ տված հարցազրույցին, որտեղ նա, բարձր գնահատելով Հայաստանի հետ հարաբերությունները, կասկած է հայտնել, թե «հայտնի չէ՝ Իրանի սահմանին աշխատանքներում ներգրավվող ամերիկյան կառույցները քաղաքացիակա՞ն են, թե՞ ռազմական»։
Ադրբեջանական երեք լրատվամիջոց՝ haqqin- ը, minval politika-ն և oxu.az-ը տարածել են քաղաքագետ Գաբիլ Հուսեյնլիի տեսակետը, ըստ որի՝ «այն, ինչի մասին զգուշացնում էր Ադրբեջանը, իրականություն է դառնում, Հայաստանը Իրանի հետ սահմանին եվրոպացի դիտորդներ է տեղաբաշխել, իսկ Թեհրանը կասկածներ չէր ունենա, եթե ժամանակին ընդուներ Բաքվի հիմնավորումները»։ Ի՞նչ «հիմնավոորումներ» է ունեցել Ադրբեջանը, կարելի է ենթադրել։
Բայց ավելի «զգայուն» է, թե հրապարակային հանդես գալով TRIPP նախագծի «շուտափույթ իրականացման օգտին», ադրբեջանական կողմը ինչո՞ւ այդքան «սրտամոտ է ընդունել» Բաքվում Իրանի նախկին դեսպանի «անհանգստությունը»։ Ըստ երևույթին, Ադրբեջանի բուն մտահոգությունը Իրանի և Միացյալ Նահանգների միջև հնարավոր «գործարքն» է։
Այն կայանալու դեպքում, ամենայն հավանականությամբ, TRIPP-ի հետ «կապված իրանական մտահոգությունները մեծ մասով կփարատվեն», ինչպես նաև Ադրբեջանը կկորցնի իսրայելական «պլացդարմի» և Կասպյան-սեւծովյան ավազանում ԱՄՆ «միակ ռազմավարական դաշնակիցը լինելու» և այդպիսով Հարավային Կովկասում «հեգեմոն երկրի կարգավիճակ ստանալու» հնարավորությունը։ Եթե Ալիևը համոզվի, որ ԱՄՆ-ի «միակ հենարան» չի լինելու, այդ դերի համար «կվերադառնա՞ Պուտինի գիրկը»։ Հայաստանի արմատական ընդդիմությունը միավորվում է, որպեսզի երկրի «կապիտուլյացիան կանխի»։ Բայց դա ի՞նչ «կապիտուլյացիա» է, որի համար Ադրբեջանը խորապես ափսոսում է։

Will Aliyev "return to Putin's embrace"?
1in.am On June 21, the Iranian-American "technical negotiations" began in the Swiss resort town of Bürenstuck. The Prime Minister of Pakistan, Sharif, and the Foreign Minister of Qatar, al-Thani, also arrived in Bürenstuck. The Israeli outlet Vesty reported that the American delegation was led by Vice President Jay D. Vance, while the Iranian delegation was headed by Parliament Speaker Ghalibaf. However, the latter was not present in the negotiation room.
The Israeli media quoted Vice President Vance's opening remarks: "In the last few hours, we have made significant progress. The question is whether we can change the situation in the Middle East forever," he said, specifying that Iran "has been a source of regional instability, and President Trump has asked to open a new page and radically change our relations with the Iranian people."
While Iran and the United States are expected to engage in at least a sixty-day diplomatic "marathon"—if, of course, the Bürenstuck meeting secures "technical agreements"—several Azerbaijani state media outlets have simultaneously addressed an interview given a few days ago by the former Iranian ambassador to Azerbaijan, now responsible for the protocol in the presidential administration, Musavi, where he highly valued relations with Armenia and expressed doubt about whether "it is known whether the American entities involved in the works at the Iranian border are civilian or military."
Three Azerbaijani media outlets—Haqqin, Minval Politika, and Oxu.az—have disseminated the opinion of political scientist Gabil Huseynli, who stated that "what Azerbaijan warned about is becoming a reality; Armenia has deployed European observers at the border with Iran, and Tehran would have no doubts if it had accepted Baku's justifications in time." What "justifications" Azerbaijan had can be speculated.
But it is more "sensitive" why, while publicly advocating for the "prompt implementation" of the TRIPP project, the Azerbaijani side has so "warmly accepted" the "concerns" of the former Iranian ambassador in Baku. Apparently, Azerbaijan's real concern is the possible "deal" between Iran and the United States.
If it materializes, it is highly likely that "Iranian concerns related to TRIPP will largely be alleviated," and Azerbaijan will lose its status as "the only strategic ally of the United States" in the Caspian-Black Sea basin, thus missing the opportunity to gain "hegemonic status" in the South Caucasus. If Aliyev is convinced that there will be "no single support" from the U.S., will he "return to Putin's embrace" for that role? The radical opposition in Armenia is uniting to "prevent the country's capitulation." But what kind of "capitulation" is Azerbaijan deeply regretting?