Կառավարությունը ՀԷՑ-ի 100 տոկոս բաժնետոմսերը հանրային գերակա շահ կճանաչի․ նախագիծ
Կառավարությունը ՀԷՑ-ի 100% բաժնետոմսերը (բաժնեմասը) հանրային գերակա շահ կճանաչի։ Համապատասխան նախագիծը հրապարակել է ՏԿԵՆ-ը։
Ըստ նախագծի՝ հիմնավորումը պայմանավորված է, քանի որ
էլեկտրաէներգիայի բաշխումը կենսական հանրային ծառայություն է,
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից դադարեցվել է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության լիցենզիայի գործողությունը,
անհրաժեշտ է ապահովել բնակչության անխափան էլեկտրամատակարարումը,. սոցիալական և ռազմավարական օբյեկտների բնականոն գործունեությունը, էներգետիկ համակարգի կայունությունը, սպառողների իրավունքների պաշտպանությունը,
Էլեկտրաէներգիայի բաշխիչ ցանցերը, իրենց բնույթով, հանդիսանում են ռազմավարական ենթակառուցվածք, որի գործունեության խափանումը կարող է առաջացնել լայնածավալ սոցիալական, տնտեսական և անվտանգային հետևանքներ
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության կողմից իրականացվող գործունեությունն ունի բացառիկ նշանակություն, դրա ազդեցությունը հանրային կյանքի բոլոր ոլորտների վրա մեծ է:

• 22-06-2026 18:53:17   | Armenia  |  Press release
The government will recognize 100% of the shares (equity) of the Electric Networks of Armenia as a public priority. The relevant draft has been published by the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure.
According to the draft, the justification is based on the fact that
the distribution of electricity is a vital public service,
the license of the closed joint-stock company "Electric Networks of Armenia" has been suspended by the Public Services Regulatory Commission,
it is necessary to ensure uninterrupted electricity supply to the population, the normal operation of social and strategic facilities, the stability of the energy system, and the protection of consumer rights,
Electricity distribution networks, by their nature, are strategic infrastructure, the disruption of which can lead to widespread social, economic, and security consequences.
The activities carried out by the closed joint-stock company "Electric Networks of Armenia" have exceptional significance, and its impact on all areas of public life is substantial: