Կառավարությունը ՀԷՑ-ի 100 տոկոս բաժնետոմսերը հանրային գերակա շահ կճանաչի․ նախագիծ
Կառավարությունը ՀԷՑ-ի 100% բաժնետոմսերը (բաժնեմասը) հանրային գերակա շահ կճանաչի։ Համապատասխան նախագիծը հրապարակել է ՏԿԵՆ-ը։
Ըստ նախագծի՝ հիմնավորումը պայմանավորված է, քանի որ
էլեկտրաէներգիայի բաշխումը կենսական հանրային ծառայություն է,
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից դադարեցվել է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության լիցենզիայի գործողությունը,
անհրաժեշտ է ապահովել բնակչության անխափան էլեկտրամատակարարումը,. սոցիալական և ռազմավարական օբյեկտների բնականոն գործունեությունը, էներգետիկ համակարգի կայունությունը, սպառողների իրավունքների պաշտպանությունը,
Էլեկտրաէներգիայի բաշխիչ ցանցերը, իրենց բնույթով, հանդիսանում են ռազմավարական ենթակառուցվածք, որի գործունեության խափանումը կարող է առաջացնել լայնածավալ սոցիալական, տնտեսական և անվտանգային հետևանքներ
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության կողմից իրականացվող գործունեությունն ունի բացառիկ նշանակություն, դրա ազդեցությունը հանրային կյանքի բոլոր ոլորտների վրա մեծ է:

22-06-2026 18:53:17 | Армения | Пресс-релизы
Правительство признает 100% акций (долю) Энергетической распределительной сети общественным приоритетом. Соответствующий проект опубликован Министерством территориального управления и инфраструктуры.
Согласно проекту, обоснование связано с тем, что
распределение электроэнергии является жизненно важной общественной услугой,
Комиссией по регулированию общественных услуг приостановлена деятельность лицензии закрытого акционерного общества «Электрические сети Армении»,
необходимо обеспечить бесперебойное электроснабжение населения, нормальное функционирование социальных и стратегических объектов, стабильность энергетической системы, защиту прав потребителей,
Электрические распределительные сети по своей природе являются стратегической инфраструктурой, сбой в деятельности которой может вызвать масштабные социальные, экономические и безопасностные последствия.
Деятельность закрытого акционерного общества «Электрические сети Армении» имеет исключительное значение, ее влияние на все сферы общественной жизни велико: