Ռուբեն Ռուբինյանը ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ նստաշրջանում
auroranews.am ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանի ընթացքում անդրադարձել է Հայաստանի խորհրդարանական ընտրություններին և ներկայացրել դրանց առանձնահատկության պատճառները:
Հայաստանի խորհրդարանի ընտրությունների վերաբերյալ ելույթ ունենալով ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանում՝ ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը նշել է, որ դրանք առանձնահատուկ էին մի քանի պատճառով:
Որպես առաջին պատճառ նա մատնանշել է երեք առաջատար ընդդիմադիր կուսակցությունների կողմից կազմակերպված համակարգված ու զանգվածային ընտրակաշառքի սխեման: Ըստ նրա՝ Հայաստանի համապատասխան կառույցները գրեթե ամեն օր հրապարակում էին նշված կուսակցությունների ներկայացուցիչների կամ անդամների ձայնագրությունները, որոնցում խոսվում էր քաղաքացիների ձայները ստանալու նպատակով գումար բաժանելու մասին:
Որպես երկրորդ առանձնահատկություն Ռուբինյանը առանձնացրել է երկրի իշխող կուսակցության դեմ իրականացված զանգվածային ապատեղեկատվական արշավը: Փոխխոսնակն ընդգծել է, որ որոշակի արտասահմանյան երկրներում գրեթե ամեն օր հրապարակվող կեղծ լուրերը հետագայում ներմուծվում և տարածվում էին Հայաստանում՝ հենց այդ ընդդիմադիր կուսակցությունների միջոցով:
Որպես երրորդ և գլխավոր առանձնահատկություն նա նշել է արտաքին միջամտությունը Հայաստանի քաղաքականությանն ու ընտրական գործընթացներին: Արտաքին դերակատարների կողմից կիրառվել են անգամ տնտեսական միջոցառումներ, և այս ամենի նպատակն էր ազդեցություն ունենալ Հայաստանում ընտրությունների արդյունքների վրա:
ԱԺ փոխնախագահի պնդմամբ՝ Հայաստանի ժողովուրդը, բարեբախտաբար, կատարել է հստակ ընտրություն՝ հակառակ արտաքին միջամտություններին, ընտրակաշառքի բոլոր սխեմաներին և ապատեղեկատվական արշավներին:
«Հայաստանի ժողովուրդը կատարեց հստակ ընտրություն, և այդ ընտրությունը խաղաղությունն ու ժողովրդավարությունն է։ Հայաստանը ընտրեց խաղաղություն և ժողովրդավարություն, և սա նշանակում է, որ Հայաստանը կշարունակի իր ուղին՝ Ադրբեջանի հետ ձեռք բերված խաղաղությունն ինստիտուցիոնալացնելու, Թուրքիայի հետ կարգավորման գործընթացը շարունակելու և, ամենակարևորը, ժողովրդավարական բարեփոխումները շարունակելու ուղղությամբ, հուսանք՝ այս կազմակերպության աջակցությամբ։ Բայց պետք է նաև հասկանալ, որ Հայաստանում կա արդարադատության հսկայական պահանջ, պահանջ՝ պատժելու բոլոր նրանց, ովքեր համակարգել և իրականացրել են ընտրակաշառքի այս զանգվածային սխեման, և ժողովուրդը պահանջում է արդարադատություն, մեր կուսակցությունը պահանջում է արդարադատություն, և արդարադատությունը պետք է իրականացվի»,- եզրափակել է ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակը:

Рубен Рубинян выступил на сессии ПАСЕ
auroranews.am  Заместитель председателя Национального собрания Армении Ruben Rubinyan в ходе летней сессии ПА ОБСЕ затронул парламентские выборы в Армении и представил причины их особенностей:
Выступая по вопросам выборов в парламент Армении на летней сессии ПА ОБСЕ, заместитель председателя Национального собрания Армении Рубен Рубинян отметил, что они были особенными по нескольким причинам:
В качестве первой причины он указал на организованную и массовую схему подкупа голосов, осуществляемую тремя ведущими оппозиционными партиями. По его словам, соответствующие структуры Армении почти каждый день публиковали записи представителей или членов указанных партий, в которых говорилось о распределении денег с целью получения голосов граждан:
В качестве второй особенности Рубинян выделил массовую кампанию дезинформации против правящей партии страны. Заместитель председателя подчеркнул, что фальшивые новости, публикуемые почти каждый день в некоторых зарубежных странах, затем импортировались и распространялись в Армении именно через эти оппозиционные партии:
В качестве третьей и главной особенности он отметил внешнее вмешательство в политику и избирательные процессы Армении. Внешние игроки применяли даже экономические меры, и все это было направлено на влияние на результаты выборов в Армении:
По словам заместителя председателя Национального собрания, народ Армении, к счастью, сделал четкий выбор, вопреки внешнему вмешательству, всем схемам подкупа голосов и кампаниям дезинформации:
«Народ Армении сделал четкий выбор, и этот выбор — мир и демократия. Армения выбрала мир и демократию, и это означает, что Армения продолжит свой путь к институционализации мира, достигнутого с Азербайджаном, продолжению процесса нормализации с Турцией и, что самое главное, продолжению демократических реформ, надеемся, с поддержкой этой организации. Но также необходимо понимать, что в Армении существует огромный спрос на справедливость, требование наказать всех тех, кто организовал и осуществил эту массовую схему подкупа голосов, и народ требует справедливости, наша партия требует справедливости, и справедливость должна быть осуществлена»,- заключил заместитель председателя Национального собрания Армении.