Հուլիսի 1-ից որոշ ապրանքների ներմուծման համար մաքսային մարմնին անհրաժեշտ է ներկայացնել համապատասխանության գնահատման փաստաթուղթ
23-06-2026 14:11 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի 2026 թվականի ապրիլի 2-ի թիվ 926-Լ հրամանի համաձայն՝ 2026 թվականի հուլիսի 1-ից երրորդ երկրներից ներմուծվող և «Ներքին սպառման համար բացթողում» մաքսային ընթացակարգով ձևակերպվող որոշ ապրանքների համար մաքսային մարմիններին անհրաժեշտ է ներկայացնել նաև համապատասխանության գնահատման փաստաթուղթ։
Պահանջը վերաբերում է տեխնիկական կանոնակարգերի շրջանակում ներմուծվող հետևյալ ապրանքներին․
օծանելիքակոսմետիկական արտադրանք (ՄՄ ՏԿ 009/2011),
մրգերից և բանջարեղենից ստացված հյութամթերք (ՄՄ ՏԿ 023/2011),
հատուկ նշանակության սննդամթերքի որոշ տեսակներ, այդ թվում՝ դիետիկ բուժիչ և դիետիկ կանխարգելիչ սնունդ (ՄՄ ՏԿ 027/2012),
ծխախոտային արտադրանք (ՄՄ ՏԿ 035/2014),
փաթեթավորված խմելու ջուր, այդ թվում՝ բնական հանքային ջուր (ՄՄ ՏԿ 044/2017)։
Նշենք, որ վերոնշյալ տեխնիկական կանոնակարգերը նոր չեն և արդեն գործում են ԵԱՏՄ տարածքում, այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետությունում։ Փոփոխությունը վերաբերում է այն հանգամանքին, որ 2026 թվականի հուլիսի 1-ից նշված ապրանքների ներմուծման ժամանակ համապատասխանության գնահատման փաստաթուղթը պետք է ներկայացվի նաև մաքսային մարմնին։
ՊԵԿ-ը հորդորում է ներմուծողներին` նախապես ճշտել իրենց ապրանքների նկատմամբ կիրառվող պահանջները, ժամանակին ձեռք բերել անհրաժեշտ համապատասխանության գնահատման փաստաթղթերը և մաքսային հայտարարագիր ներկայացնելիս դրանք կցել հայտարարագրին։
ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժին
Փորձագիտական լաբորատորիաների, սերտիֆիկացման և համապատասխանության գնահատման հավատարմագրված մարմինների վերաբերյալ տեղեկատվությունը հասանելի է Հավատարմագրման ազգային մարմնի պաշտոնական կայքում՝ armnab.am։

Starting from July 1, it is necessary to present a conformity assessment document to the customs authority for the import of certain goods.
23-06-2026 14:04 Armenia Press release
The State Revenue Committee of the Republic of Armenia informs that according to the order No. 926-L of the Minister of Economy of the Republic of Armenia dated April 2, 2026, starting from July 1, 2026, for certain goods imported from third countries and processed under the "Exemption for Domestic Consumption" customs procedure, customs authorities will also require the submission of a conformity assessment document.
The requirement applies to the following goods imported within the framework of technical regulations:
•perfume and cosmetic products (EAEU TR 009/2011),
•fruit and vegetable juice products (EAEU TR 023/2011),
•certain types of specialized food products, including dietary therapeutic and dietary preventive food (EAEU TR 027/2012),
•tobacco products (EAEU TR 035/2014),
•bottled drinking water, including natural mineral water (EAEU TR 044/2017).
It should be noted that the aforementioned technical regulations are not new and are already in effect in the EAEU territory, including the Republic of Armenia. The change relates to the fact that starting from July 1, 2026, the conformity assessment document must also be submitted to the customs authority when importing the specified goods.
The SRC urges importers to clarify the requirements applicable to their goods in advance, to timely obtain the necessary conformity assessment documents, and to attach them to the customs declaration when submitting it.
SRC Information and Public Relations Department
Information about accredited bodies for expert laboratories, certification, and conformity assessment is available on the official website of the National Accreditation Body at armnab.am.