Հուլիսի 1-ից որոշ ապրանքների ներմուծման համար մաքսային մարմնին անհրաժեշտ է ներկայացնել համապատասխանության գնահատման փաստաթուղթ
23-06-2026 14:11 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի 2026 թվականի ապրիլի 2-ի թիվ 926-Լ հրամանի համաձայն՝ 2026 թվականի հուլիսի 1-ից երրորդ երկրներից ներմուծվող և «Ներքին սպառման համար բացթողում» մաքսային ընթացակարգով ձևակերպվող որոշ ապրանքների համար մաքսային մարմիններին անհրաժեշտ է ներկայացնել նաև համապատասխանության գնահատման փաստաթուղթ։
Պահանջը վերաբերում է տեխնիկական կանոնակարգերի շրջանակում ներմուծվող հետևյալ ապրանքներին․
օծանելիքակոսմետիկական արտադրանք (ՄՄ ՏԿ 009/2011),
մրգերից և բանջարեղենից ստացված հյութամթերք (ՄՄ ՏԿ 023/2011),
հատուկ նշանակության սննդամթերքի որոշ տեսակներ, այդ թվում՝ դիետիկ բուժիչ և դիետիկ կանխարգելիչ սնունդ (ՄՄ ՏԿ 027/2012),
ծխախոտային արտադրանք (ՄՄ ՏԿ 035/2014),
փաթեթավորված խմելու ջուր, այդ թվում՝ բնական հանքային ջուր (ՄՄ ՏԿ 044/2017)։
Նշենք, որ վերոնշյալ տեխնիկական կանոնակարգերը նոր չեն և արդեն գործում են ԵԱՏՄ տարածքում, այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետությունում։ Փոփոխությունը վերաբերում է այն հանգամանքին, որ 2026 թվականի հուլիսի 1-ից նշված ապրանքների ներմուծման ժամանակ համապատասխանության գնահատման փաստաթուղթը պետք է ներկայացվի նաև մաքսային մարմնին։
ՊԵԿ-ը հորդորում է ներմուծողներին` նախապես ճշտել իրենց ապրանքների նկատմամբ կիրառվող պահանջները, ժամանակին ձեռք բերել անհրաժեշտ համապատասխանության գնահատման փաստաթղթերը և մաքսային հայտարարագիր ներկայացնելիս դրանք կցել հայտարարագրին։
ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժին
Փորձագիտական լաբորատորիաների, սերտիֆիկացման և համապատասխանության գնահատման հավատարմագրված մարմինների վերաբերյալ տեղեկատվությունը հասանելի է Հավատարմագրման ազգային մարմնի պաշտոնական կայքում՝ armnab.am։

23-06-2026 14:04 Армения Пресс-релизы
Комитет государственных доходов РА сообщает, что в соответствии с приказом министра экономики РА от 2 апреля 2026 года № 926-Л, с 1 июля 2026 года для некоторых товаров, импортируемых из третьих стран и оформляемых по таможенной процедуре «Освобождение для внутреннего потребления», таможенным органам необходимо представить также документ о оценке соответствия.
Требование касается следующих товаров, импортируемых в рамках технических регламентов:
парфюмерно-косметическая продукция (ТК ТС 009/2011),
соки из фруктов и овощей (ТК ТС 023/2011),
некоторые виды специального питания, включая диетическое лечебное и диетическое профилактическое питание (ТК ТС 027/2012),
табачные изделия (ТК ТС 035/2014),
упакованная питьевая вода, включая природную минеральную воду (ТК ТС 044/2017).
Отметим, что вышеупомянутые технические регламенты не новы и уже действуют на территории ЕАЭС, включая Республику Армения. Изменение касается того, что с 1 июля 2026 года при импорте указанных товаров документ о оценке соответствия также должен быть представлен таможенным органам.
КГД призывает импортеров заранее уточнить требования к своим товарам, своевременно получить необходимые документы о оценке соответствия и при подаче таможенной декларации приложить их к декларации.
Отдел информации и связей с общественностью КГД
Информация о аккредитованных органах испытательных лабораторий, сертификации и оценки соответствия доступна на официальном сайте Национального органа по аккредитации по адресу armnab.am.