Հայ ժողովուրդը լավ գիտի ոճրագործությունների կործանարար հետևանքները. ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ
07-07-2026 10:21 Հայաստան Իրավունք, օրենք, հասարակություն
Հայկական ժամանակ. Պաշտպանելու պատասխանատվության վերաբերյալ ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի քննարկմանը ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Պարույր Հովհաննիսյանը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ առաջ մղելու «Պաշտպանելու պատասխանատվության» սկզբունքը՝ ուժեղացված կանխարգելման, վաղ նախազգուշացման և համատեղ գործողությունների միջոցով։
Այս մասին հայտնում է ներկայացուցչությունը։
Դեսպան Հովհաննիսյանը նշել է, որ հայ ժողովուրդը շատ լավ գիտի ոճրագործությունների կործանարար հետևանքները։  Շեշտվել է Հայաստանի առաջատար դերը ՄԱԿ-ում կանխարգելման օրակարգի առաջմղման գործում՝ անդրադառնալով ՀՀ նախաձեռնությամբ սահմանված Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրվան, Միջազգային օրվա 10-ամյակին նվիրված բարձր մակարդակի հանդիպմանը, «Ցեղասպանության կանխարգելում» խորագրով Մարդու իրավունքների խորհրդի երկամյա բանաձևին, ինչպես նաև վերջերս ընդունված «Կրթություն հանուն խաղաղության» Գլխավոր ասամբլեայի բանաձևին։
Ընդգծվել է, որ ՄԱԿ-ը՝ իր համապատասխան մեխանիզմների միջոցով, կրում է առանցքային պատասխանատվություն՝ ապահովելու արդյունավետ վաղ նախազգուշացում և կանխարգելիչ գործողություններ, նախքան իրավիճակները կվերածվեն մարդկային ողբերգությունների։
Այս համատեքստում շեշտվել է, որ «ՄԱԿ 80» նախաձեռնության շրջանակներում ընթացող քննարկումները պետք է ամրապնդեն Կազմակերպության կանխարգելման կարողությունները:

Армянский народ хорошо знает разрушительные последствия преступлений. Постоянный представитель Армении в ООН
07-07-2026 10:16 Армения Իրավունք, օրենք, հասարակություն
Армянское время. На обсуждении вопроса о «Ответственности за защиту» в Генеральной Ассамблее ООН постоянный представитель Армении в ООН Паруйр Ованнисян подтвердил приверженность Армении принципу «Ответственности за защиту» через усиленную профилактику, раннее предупреждение и совместные действия.
Об этом сообщает представительство.
Посол Ованнисян отметил, что армянский народ очень хорошо знает разрушительные последствия преступлений.   Подчеркнута ведущая роль Армении в продвижении повестки дня ООН по профилактике, касаясь установленного по инициативе РА Дня памяти и достоинства жертв преступления геноцида и международного дня предотвращения этого преступления, высокоуровневой встречи, посвященной 10-летию Международного дня, а также двухлетней резолюции Совета по правам человека под заголовком «Предотвращение геноцида» и недавно принятой резолюции Генеральной Ассамблеи «Образование ради мира».
Подчеркнуто, что ООН, через свои соответствующие механизмы, несет ключевую ответственность за обеспечение эффективного раннего предупреждения и профилактических действий до того, как ситуации перерастут в человеческие трагедии.
В этом контексте подчеркивается, что обсуждения в рамках инициативы «ООН 80» должны укрепить возможности Организации по профилактике: