Չինաստանը պատրաստ է համագործակցել Հայաստանի հետ՝ առաջնորդվելով փոխադարձ հարգանքի, փոխադարձ վստահության և փոխշահավետ սկզբունքներով․ Չինաստանի վարչապետը՝ Փաշինյանին
04-08-2026 18:20 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Պետական Խորհրդի նախագահ Լի Ցյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել է Նիկոլ Փաշինյանին ՀՀ վարչապետի պաշտոնում վերանշանակվելու առիթով։ Ուղերձում ասված է.
«Ձերդ Գերազանցություն,
Մեծ հաճույքով իմացա Ձեր վերանշանակման մասին։ Այս առիթով ցանկանում եմ հղել իմ անկեղծ շնորհավորանքները։
Չինաստանը և Հայաստանը վայելում են երկարամյա ավանդական բարեկամություն։ Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր՝ 34 տարի առաջ, երկկողմ հարաբերությունները պահպանել են ամուր և կայուն աճ, իսկ գործնական համագործակցությունը տվել է բեղմնավոր արդյունքներ։
Չինաստանը պատրաստ է համագործակցել Հայաստանի հետ՝ առաջնորդվելով փոխադարձ հարգանքի, փոխադարձ վստահության և փոխշահավետ սկզբունքներով, խորացնելու համագործակցությունը բոլոր ոլորտներում և շարունակաբար հարստացնելու երկու երկրների միջև ռազմավարական գործընկերությունը։

China is ready to cooperate with Armenia based on the principles of mutual respect, mutual trust, and mutual benefit, said the Prime Minister of China to Pashinyan.
04-08-2026 18:20 Armenia Press release
The Chairman of the State Council of the People's Republic of China, Li Qiang, has sent a congratulatory message to Nikol Pashinyan on the occasion of his reappointment as Prime Minister of Armenia. The message states:
I was very pleased to learn about your reappointment. On this occasion, I would like to extend my sincere congratulations.
China and Armenia enjoy a long-standing traditional friendship. Since the establishment of diplomatic relations 34 years ago, bilateral relations have maintained strong and stable growth, and practical cooperation has yielded fruitful results.
China is ready to cooperate with Armenia, guided by the principles of mutual respect, mutual trust, and mutual benefit, to deepen cooperation in all areas and continuously enrich the strategic partnership between the two countries.