Չինաստանը պատրաստ է համագործակցել Հայաստանի հետ՝ առաջնորդվելով փոխադարձ հարգանքի, փոխադարձ վստահության և փոխշահավետ սկզբունքներով․ Չինաստանի վարչապետը՝ Փաշինյանին
04-08-2026 18:20 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Պետական Խորհրդի նախագահ Լի Ցյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել է Նիկոլ Փաշինյանին ՀՀ վարչապետի պաշտոնում վերանշանակվելու առիթով։ Ուղերձում ասված է.
«Ձերդ Գերազանցություն,
Մեծ հաճույքով իմացա Ձեր վերանշանակման մասին։ Այս առիթով ցանկանում եմ հղել իմ անկեղծ շնորհավորանքները։
Չինաստանը և Հայաստանը վայելում են երկարամյա ավանդական բարեկամություն։ Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր՝ 34 տարի առաջ, երկկողմ հարաբերությունները պահպանել են ամուր և կայուն աճ, իսկ գործնական համագործակցությունը տվել է բեղմնավոր արդյունքներ։
Չինաստանը պատրաստ է համագործակցել Հայաստանի հետ՝ առաջնորդվելով փոխադարձ հարգանքի, փոխադարձ վստահության և փոխշահավետ սկզբունքներով, խորացնելու համագործակցությունը բոլոր ոլորտներում և շարունակաբար հարստացնելու երկու երկրների միջև ռազմավարական գործընկերությունը։

Китай готов сотрудничать с Арменией, руководствуясь принципами взаимного уважения, взаимного доверия и взаимовыгодного сотрудничества, - премьер-министр Китая Пашиняну.
04-08-2026 18:20 Армения Пресс-релизы
Председатель Государственного совета Китайской Народной Республики Ли Цянь направил поздравительное послание Николу Пашиняну по случаю его повторного назначения на пост премьер-министра РА. В послании говорится:
«Ваше Превосходительство,
С большим удовольствием узнал о вашем повторном назначении. По этому поводу хочу направить вам мои искренние поздравления.
Китай и Армения наслаждаются многолетней традиционной дружбой. С момента установления дипломатических отношений 34 года назад двусторонние отношения сохраняют прочный и стабильный рост, а практическое сотрудничество принесло плодотворные результаты.
Китай готов сотрудничать с Арменией, руководствуясь принципами взаимного уважения, взаимного доверия и взаимовыгодного сотрудничества, углубляя взаимодействие во всех сферах и постоянно обогащая стратегическое партнерство между двумя странами.