Կոտայքի մարզի Աբովյան համայնքին կվերադարձվի զբոսայգու հողատարածք. Կոտայքի մարզի դատախազության՝ պետշահերի պաշտպանության հայցը բավարարվել է
08-07-2026 10:31 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Կոտայքի մարզի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, 2025 թվականի սեպտեմբերի 15-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Աբովյան համայնքի և ֆիզիկական անձի՝ հողամասի աճուրդն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջներով:
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի հունիսի 29-ի վճռով բավարարել է Կոտայքի մարզի դատախազության հայցը: Վճռով անվավեր է ճանաչվել Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով նախատեսված՝ զբոսայգի հանդիսացող 916,6 քմ մակերեսով հողամասի 2018 թվականի մայիսի 18-ի աճուրդը: Որպես աճուրդի անվավերության հետևանք, ի թիվս այլնի, անվավեր է ճանաչվել նաև հողամասի նկատմամբ ֆիզիկական անձի անվամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:
Վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Կոտայքի մարզի Աբովյան համայնքին կվերադարձվի 916,6 քմ մակերեսով, շուրջ 80 միլիոն դրամ շուկայական արժեքով հողատարածքը:

В общину Абовян Котайкской области будет возвращен земельный участок парка. Иск прокуратуры Котайкской области о защите государственных интересов удовлетворен.
08-07-2026 10:31 Армения Пресс-релизы
Прокуратура Котайкской области в рамках полномочий по защите государственных (муниципальных) интересов 15 сентября 2025 года подала иск в Антикоррупционный суд против общины Абовян и физического лица с требованиями признать аукцион земельного участка недействительным и применить последствия недействительности:
Антикоррупционный суд своим решением от 29 июня 2026 года удовлетворил иск прокуратуры Котайкской области. Решением признан недействительным аукцион земельного участка площадью 916,6 кв. м, который состоялся 18 мая 2018 года и предусмотрен статьей 60 Земельного кодекса как парк. В качестве последствия недействительности аукциона, среди прочего, также признана недействительной государственная регистрация права собственности на земельный участок на имя физического лица.
После вступления решения в законную силу, общине Абовян Котайкской области будет возвращен земельный участок площадью 916,6 кв. м с рыночной стоимостью около 80 миллионов драмов: