«5G ցանցի թարմացման», «կապի որակի բարելավման» կամ «տեխնիկական կարգավորումների» պատրվակով ներկայանում են բջջային օպերատորների աշխատակիցներ և հեռախոսում ներբեռնում են հատուկ ծրագրեր
09-07-2026 18:22 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Չնայած ՆԳՆ Կիբեռոստիկանության կողմից բազմիցս հրապարակված իրազեկումներին՝ խարդախները շարունակում են «5G ցանցի թարմացման», «կապի որակի բարելավման» կամ «տեխնիկական կարգավորումների» պատրվակով ներկայանալ ՀՀ-ում գործող բջջային օպերատորների աշխատակիցներ և համոզել քաղաքացիներին հեռախոսում ներբեռնել հատուկ ծրագրեր։ Ցավոք, այս մեթոդի հետևանքով շարունակում են արձանագրվել նոր տուժած քաղաքացիներ։
«Հիշե՛ք՝ նման ծրագրերի տեղադրումը հանցավորներին հնարավորություն է տալիս հեռակա հասանելիություն ստանալ ձեր բջջային հեռախոսին, մուտք գործել բանկային հավելվածներ և հափշտակել ձեր դրամական միջոցները։
Ձեր անվտանգությունն ապահովելու համար՝
• մի՛ ներբեռնեք անծանոթ անձանց առաջարկած ծրագրեր,
• մի՛ տրամադրեք հաստատման կոդեր, գաղտնաբառեր կամ այլ անձնական տվյալներ,
• կասկածելի զանգ ստանալու դեպքում անմիջապես ընդհատեք խոսակցությունը և կապ հաստատեք ձեր բջջային օպերատորի պաշտոնական սպասարկման կենտրոնի հետ։
Հիշե՛ք՝ ՀՀ-ում գործող բջջային օպերատորները երբեք հեռախոսազանգի միջոցով չեն պահանջում ներբեռնել որևէ հավելված կամ ծրագիր»:

«Обновление сети 5G», «улучшение качества связи» или «технические регулирования» — под такими предлогами представляются сотрудники мобильных операторов и загружают специальные программы на телефон. МВД предупреждает.
09-07-2026 18:22 Армения Пресс-релизы
Несмотря на многочисленные предупреждения, опубликованные Киберполицией МВД, мошенники продолжают представляться сотрудниками мобильных операторов, действующих в Республике Армения, под предлогом «обновления 5G сети», «улучшения качества связи» или «технических настроек» и убеждать граждан загружать специальные программы на свои телефоны. К сожалению, в результате этого метода продолжают регистрироваться новые пострадавшие граждане.
«Помните, что установка таких программ дает преступникам возможность удаленного доступа к вашему мобильному телефону, входа в банковские приложения и кражи ваших денежных средств.»
Для обеспечения вашей безопасности:
• не загружайте программы, предложенные незнакомыми людьми,
• не предоставляйте коды подтверждения, пароли или другие личные данные,
• в случае получения подозрительного звонка немедленно прервите разговор и свяжитесь с официальным сервисным центром вашего мобильного оператора.
Помните, что мобильные операторы, действующие в Республике Армения, никогда не требуют по телефону загрузить какое-либо приложение или программу»: