Ատեստավորումը գործընթաց է, չի հաղթահարում մարդը, պետք է ասենք՝ վերջ, էլ չպետք է աշխատի դպրոցում. վարչապետ
06-08-2026 11:30 Հայաստան Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
Հայկական ժամանակ. «Մոտ 3.200 դիմորդ այս տարվա ընդունելության քննություններին ստացել է անբավարար գնահատական: Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի տվյալներով՝ նախորդ տարի անբավարար գնահատական ստացածների թիվը շուրջ 2500 է եղել»:
Կառավարության նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է այս վիճակագրությանը՝ այն համարելով ահազանգ։
«Մենք դանդաղում ենք մեր բարեփոխումների ճանապարհին, որովհետև անընդհատ գնում ենք կոմպրոմիսների, և արդյունքում տուժում են երեխաները։ Մենք պետք է առերեսվենք։ Ատեստավորման գործընթաց է, ինչքա՞ն կարելի է, չի հաղթահարում մարդը, պետք է ասենք՝ վերջ, էլ չպետք է աշխատի դպրոցում, որովհետև իր աշակերտն է, որ գնում, չի կարողանում ընդունելության քննությունը գոնե բավարար ստանա, չենք ասում՝ գերազանց, գոնե՝ բավարար։
Որոշումները կայացված են, պետք է շատ հստակ և հատու, վճռական իրականացնենք, և որևէ կասկած չկա, որ դա անում ենք երեխաների շահերից ելնելով»,- ասաել է վարչապետը։

Certification is a process, it is not something that a person overcomes; we must say: that's it, they should no longer work in the school. Prime Minister
06-08-2026 11:30 Armenia Science and Technology
Armenian Time. «About 3,200 applicants received unsatisfactory grades in this year's admission exams. According to the data from the Assessment and Testing Center, the number of those who received unsatisfactory grades last year was around 2,500»:
At the government meeting, Prime Minister Nikol Pashinyan referred to this statistic, considering it an alarm signal.
«We are slowing down on our path of reforms because we are constantly making compromises, and as a result, the children suffer. We need to confront this. It is a certification process; how long can we go on? If a person cannot pass the admission exam at least satisfactorily, we must say: enough, they should no longer work in the school, because it is their student who is going and cannot at least get a satisfactory grade, we are not saying excellent, at least satisfactory.
The decisions have been made; we must implement them very clearly and decisively, and there is no doubt that we are doing this in the interest of the children», the Prime Minister stated.