Ատեստավորումը գործընթաց է, չի հաղթահարում մարդը, պետք է ասենք՝ վերջ, էլ չպետք է աշխատի դպրոցում. վարչապետ
06-08-2026 11:30 Հայաստան Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
Հայկական ժամանակ. «Մոտ 3.200 դիմորդ այս տարվա ընդունելության քննություններին ստացել է անբավարար գնահատական: Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի տվյալներով՝ նախորդ տարի անբավարար գնահատական ստացածների թիվը շուրջ 2500 է եղել»:
Կառավարության նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է այս վիճակագրությանը՝ այն համարելով ահազանգ։
«Մենք դանդաղում ենք մեր բարեփոխումների ճանապարհին, որովհետև անընդհատ գնում ենք կոմպրոմիսների, և արդյունքում տուժում են երեխաները։ Մենք պետք է առերեսվենք։ Ատեստավորման գործընթաց է, ինչքա՞ն կարելի է, չի հաղթահարում մարդը, պետք է ասենք՝ վերջ, էլ չպետք է աշխատի դպրոցում, որովհետև իր աշակերտն է, որ գնում, չի կարողանում ընդունելության քննությունը գոնե բավարար ստանա, չենք ասում՝ գերազանց, գոնե՝ բավարար։
Որոշումները կայացված են, պետք է շատ հստակ և հատու, վճռական իրականացնենք, և որևէ կասկած չկա, որ դա անում ենք երեխաների շահերից ելնելով»,- ասաել է վարչապետը։

Аттестация — это процесс, который человек не преодолевает, нужно сказать: конец, больше не должно быть работы в школе. Премьер-министр
06-08-2026 11:30 Армения Новости науки и технологии
Армянское время. «Около 3.200 абитуриентов получили неудовлетворительные оценки на вступительных экзаменах этого года. По данным Центра оценки и тестирования, в прошлом году количество получивших неудовлетворительные оценки составляло около 2500»:
На заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян обратил внимание на эту статистику, назвав ее тревожным сигналом.
«Мы замедляемся на пути наших реформ, потому что постоянно идем на компромиссы, и в результате страдают дети. Мы должны столкнуться с этим. Это процесс аттестации, сколько можно, человек не справляется, нужно сказать: хватит, он больше не должен работать в школе, потому что его ученик не может сдать вступительный экзамен хотя бы на удовлетворительно, не говорим уже о отлично, хотя бы на удовлетворительно.
Решения приняты, мы должны очень четко и решительно их реализовать, и нет никаких сомнений, что мы делаем это в интересах детей», - сказал премьер-министр.