Փաշինյանը Կաթողիկոսին կոչեց ավազանի անունով․ ընդդիմությունը հարվածեց սեղաններին
Ազատություն. Վարչապետն այսօր Ազգային ժողովում նաև անդրադարձավ նաև եկեղեցուն: Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանում Ամենայն Հայոց կաթողիկոսին ավազանի անունով կոչեց, ինչից հետո ընդդիմադիր խմբակցությունները սկսեցին ձեռքերով հարվածել սեղաններին՝ ի նշան բողոքի: Այդ ընթացքում իշխող «Քաղաքացիական պայմանագրի» անդամները ծափահարում էին:
«Կտրիճ Ներսիսյանի ուղիղ հրահանգին ենթարկվող մի շարք հոգևորականներ Սուրբ և անմահ պատարագների ժամանակ խորանից կոչ են հղում Աստծուն, որ պահպանի Արցախի Հանրապետություն՝ այսպիսով եկեղեցին դարձնելով պատերազմի ինստիտուտ՞ Սա շատ հետաքրքիր ֆենոմեն է: Այս կոչերը հղում են ու հետո ասում են՝ ևս խաղաղության Աստծուն աղաչել: Պատերազմի կոչ անելով Աստծուն պետք չի աղաչել խաղաղության համար, պետք է խաղաղությանը տեր կանգնել», - հայտարարեց վարչապետը:
Ազգային ժողովում այսօր քննարկվում է Հայաստանի նոր կառավարության ծրագիրը, որտեղ առանձին գլուխ է նվիրված եկեղեցուն՝ նշելով, որ «ապահովվելու է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու փաստացի պետի հեռացումը (հանգստի կոչումը), և սահմանված կարգով իրականացվելու է Կաթողիկոսական տեղապահի ընտրություն»։
Կաթողիկոսին գահընկեց անելու Փաշինյանի նպատակը ամրագրվել է նաև իր ղեկավարած կուսակցության ծրագրում: Նախընտրական ծրագրով խոստանում էր մինչև 2031 թվականը հեռացնել Գարեգին 2-րդին: Մայր Աթոռի դեմ Փաշինյանի արշավը գագաթնակետին հասավ հատկապես վերջին մեկ տարում: Քրեական գործեր հարուցվեցին Կաթողիկոսի ու Մայր Աթոռին սատարող եպիսկոպոսների դեմ: Մի խումբ բարձրաստիճան հոգևորականներ ամիսներ շարունակ բանտում էին՝ տարբեր մեղադրանքներով:

Пашинян назвал Католикоса по имени бассейна: оппозиция ударила по столам
Азатутюн. Премьер-министр сегодня также обратился к церкви в Национальном собрании: Никол Пашинян в парламенте назвал Католикоса всех армян по имени, после чего оппозиционные фракции начали стучать руками по столам в знак протеста. В это время члены правящей партии «Гражданский договор» аплодировали.
«Некоторые священнослужители, подчиняющиеся прямому указанию Катрича Нерсесьяна, во время Святой и бессмертной литургии обращаются к Богу с призывом сохранить Республику Арцах, таким образом превращая церковь в институт войны? Это очень интересный феномен. Эти призывы звучат, а затем говорят, что нужно еще молить Бога о мире. Призывая Бога к войне, не нужно молить о мире, нужно стоять на стороне мира», - заявил премьер-министр.
В Национальном собрании сегодня обсуждается программа нового правительства Армении, где отдельная глава посвящена церкви, отмечая, что «будет обеспечено фактическое удаление (отставка) главы Армянской Апостольской Святой Церкви, и в установленном порядке будет проведен выбор Католикосского заместителя».
Цель Пашиняна свергнуть Католикоса также зафиксирована в программе возглавляемой им партии. В предвыборной программе он обещал удалить Гарегина II до 2031 года. Кампания Пашиняна против Святого Престола достигла своего пика особенно за последний год. Уголовные дела были возбуждены против Католикоса и епископов, поддерживающих Святой Престол. Группа высокопоставленных священнослужителей провела месяцы в тюрьме по различным обвинениям.