Փաշինյանը բարեփոխումների պատրվակով փորձում է գրավել հայկական եկեղեցին․ Ամստերդամ
Sputnik. Միջազգային փաստաբանն անդրադարձել է նաև միջազգային համայնքին` նշելով, որ նրա լռությունն արդեն անհնար է արդարացնել։
Այն, ինչ անում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայ առաքելական եկեղեցու նկատմամբ, բարեփոխում չէ, այլ անկախ կրոնական կառույցը քաղաքականապես զավթելու փորձ։ Այդ մասին «Ֆեյսբուքի» իր էջում գրել է միջազգային փաստաբան Ռոբերտ Ամստերդամը։
Նա անդրադարձել է նաև միջազգային համայնքին` նշելով, որ նրա լռությունն արդեն անհնար է արդարացնել։
«Եթե որևէ կառավարություն փորձեր որոշել հնագույն կրոնական հաստատության ղեկավարությունն ու ներքին կառավարումը Եվրոպայի մեկ այլ վայրում, դա արդարացիորեն մեծ վրդովմունք կառաջացներ։ Եկեղեցին չի պատկանում Նիկոլ Փաշինյանին։ Այն չի պատկանում նրա կառավարությանը։ Այն պատկանում է իր հավատացյալներին, և նրա անկախությունը պետք է պաշտպանվի»,– գրել է նա։
«Amsterdam & Partners»-ը կոչ է արել աշխարհի կառավարություններին, կրոնական առաջնորդներին, իրավապաշտպան կազմակերպություններին և սփյուռքահայ համայնքներին՝ հրապարակավ հանդես գալ Հայ առաքելական եկեղեցու գործերին քաղաքական միջամտության դեմ և պաշտպանել առանց պետական պարտադրանքի սեփական ղեկավարությունն ու ներքին գործերը որոշելու նրա իրավունքը։
Ամստերդամը նաև նշել է, որ այժմ կառավարությունը փորձում է առանձին հոգևորականների վրա հարձակվելուց անցնել բուն եկեղեցու վերափոխմանը։ Նա հիշեցրել է, որ Գերագույն հոգևոր խորհուրդն այս շաբաթ մերժեց կառավարության հերթական միջամտությունը՝ հայտարարելով, որ «Ազգային ժողովը պատշաճ հարթակ չէ եկեղեցական ներքին հարցեր քննարկելու համար», և որ եկեղեցու բարեփոխումները «չեն կարող իրականացվել արտաքին ճնշումների, սպառնալիքների կամ որևէ այլ կամայականության ներքո»։
«Նիկոլ Փաշինյանն իրեն այնպես է պահում, ասես Հայաստանում չկա որևէ ինստիտուտ, որը վեր է իր անձնական իշխանությունից։ Այժմ նա իրեն դասել է խորհրդարանից վեր, եկեղեցուց վեր և, ըստ ամենայնի, Աստծուց վեր։ Մոտ երկու հազար տարի Հայ առաքելական Եկեղեցին դիմակայել է կայսրերին, բռնապետերին, հալածանքներին ու ցեղասպանությանը։ Այժմ վարչապետը կարծում է, թե ինքը կարող է որոշել, թե ով պետք է ղեկավարի այն, ինչպես պետք է ինքնակառավարվի և ինչպես հայերը պետք է ընկալեն իրենց եկեղեցին»,– ընդգծել է փաստաբանը։
Հիշեցնենք` ՀՀ իշխանությունը 2025 թվականին արշավ սկսեց եկեղեցու ու հատկապես կաթողիկոսի դեմ։ 2026 թ–ի հունվարի 4-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու կաթողիկոսի հեռացումը պահանջող10 եպիսկոպոսները հայտարարեցին Հայ առաքելական եկեղեցու «բարենորոգման» մեկնարկի մասին ու հրապարակեցին այսպես կոչված իրենց «ճանապարհային քարտեզը»։ 10 եպիսկոպոսների ու Փաշինյանի ստորագրած փաստաթղթով ստեղծվեց համակարգող խորհուրդ, որը պետք է զբաղվեր Հայ առաքելական եկեղեցու «բարեփոխման» կազմակերպչական հարցերով։
2026 թվականի փետրվարի 14–ին ՀՀ դատախազությունը Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին 2–րդի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցեց` արգելելով նրա ելքը Հայաստանից:
Օգոստոսի 7-ին Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում տեղի ունեցավ Ամենայն հայոց կաթողիկոսի և Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամ 6 եպիսկոպոսների քրեական գործի նախնական դատալսումների առաջին նիստը։ Գործը քննող դատավոր Հակոբ Մանուկյանն ինքնաբացարկ հայտնեց:

Пашинян пытается привлечь армянскую церковь под предлогом реформ. Амстердам
Sputnik. Международный адвокат также обратил внимание на международное сообщество, отметив, что его молчание уже невозможно оправдать.
То, что делает премьер-министр Армении Никол Пашинян по отношению к Армянской апостольской церкви, не является реформой, а попыткой политически захватить независимую религиозную структуру. Об этом написал международный адвокат Роберт Амстердам на своей странице в «Фейсбуке».
Он также обратил внимание на международное сообщество, отметив, что его молчание уже невозможно оправдать.
«Если бы какое-либо правительство попыталось определить руководство и внутреннее управление древней религиозной институции в другом месте Европы, это справедливо вызвало бы большой общественный резонанс. Церковь не принадлежит Николу Пашиняну. Она не принадлежит его правительству. Она принадлежит ее верующим, и ее независимость должна быть защищена», – написал он.
«Amsterdam & Partners» призвал правительства мира, религиозных лидеров, правозащитные организации и армянские общины диаспоры публично выступить против политического вмешательства в дела Армянской апостольской церкви и защитить ее право определять собственное руководство и внутренние дела без государственного принуждения.
Амстердам также отметил, что сейчас правительство пытается перейти от нападений на отдельных священнослужителей к преобразованию самой церкви. Он напомнил, что Верховный духовный совет на этой неделе отклонил очередное вмешательство правительства, заявив, что «Национальное собрание не является надлежащей площадкой для обсуждения церковных внутренних вопросов», и что реформы в церкви «не могут быть осуществлены под внешним давлением, угрозами или каким-либо другим произволом».
«Никол Пашинян ведет себя так, как будто в Армении нет никакого института, который выше его личной власти. Теперь он поставил себя выше парламента, выше церкви и, по всей видимости, выше Бога. На протяжении почти двух тысяч лет Армянская апостольская церковь противостояла императорам, диктаторам, преследованиям и геноциду. Теперь премьер-министр считает, что он может решить, кто должен ее возглавлять, как она должна самоуправляться и как армяне должны воспринимать свою церковь», – подчеркнул адвокат.
Напомним, что власти Армении в 2025 году начали кампанию против церкви и особенно против католикоса. 4 января 2026 года премьер-министр Армении Никол Пашинян и 10 епископов, требующих отстранения католикоса, объявили о начале «реформирования» Армянской апостольской церкви и опубликовали так называемую свою «дорожную карту». Документ, подписанный 10 епископами и Пашиняном, создал координационный совет, который должен был заниматься организационными вопросами «реформирования» Армянской апостольской церкви.
14 февраля 2026 года Генеральная прокуратура Армении возбудила уголовное дело против католикоса всех армян Гарегина II, запретив ему выезд из Армении:
7 августа в Армавирском областном суде первой инстанции состоялось первое заседание предварительных слушаний по уголовному делу католикоса всех армян и 6 епископов, членов Верховного духовного совета. Судья, рассматривающий дело, Якоб Манукян, заявил о самоотводе.