Կառավարության էլիտան այսօր Գյումրիում է. Փաշինյանը դիվանագետների հետ հանդիպում կանցկացնի
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ այս պահին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գտնվում է Գյումրիում: Հայաստանի երկրորդ քաղաքում է նաև իշխանական վերնախավի զգալի մասը։
«Ժողովուրդ» օրաթերթի աղբյուրների փոխանցմամբ՝ Գյումրի են մեկնել Ազգային ժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը, փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, արտաքին ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Լիլիթ Մակունցը և ԱԳՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաների ամբողջ կազմը, ինչպես նաև կառավարության այլ ներկայացուցիչներ։
Ըստ «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկությունների՝ Գյումրիում նախատեսված է դիվանագիտական կորպուսի հետ հանդիպում։ Կառավարության ներկայացուցիչներն ու դիվանագիտբերը քննարկումներ են ունենալու: Նման ձևաչափով հանդիպումները նորություն չեն։ Հայաստանի ղեկավարությունը պարբերաբար հավաքում է արտերկրում Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներին և ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի ներկայացուցիչներին՝ քննարկելու արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները, դիվանագիտական աշխատանքի հիմնական ուղղությունները և առաջիկա անելիքները։
Հատկանշական է, որ նախորդ տարի նման հանդիպումը անցկացվել էր Կապանում։ 2025 թվականի օգոստոսին Կապանում տեղի ունեցած դիվանագիտական հավաքին մասնակցել էին Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցիչներ, իսկ հանդիպմանն ուղերձով հանդես էր եկել նաև ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը։ Այս տարի հանդիպման հնարավոր վայր է ընտրվել Գյումրին, ինչը ևս ուշագրավ է՝ հաշվի առնելով իշխանության կողմից մարզային այցերի և տարբեր պետական միջոցառումները Երևանից դուրս անցկացնելու վերջին շրջանի քաղաքականությունը։
Թե հատկապես ինչ հարցեր են քննարկվելու դիվանագետների հետ, ինչ հանձնարարականներ են տրվելու և ինչ առաջնահերթություններ է Նիկոլ Փաշինյանը սահմանելու Հայաստանի արտաքին քաղաքականության համար, առաջիկայում պարզ կդառնա հանդիպման արդյունքներից։
Նշենք նաև, որ 2026 թվականի մարտին Դիվանագիտական ծառայության աշխատակցի օրվան նվիրված միջոցառմանը Նիկոլ Փաշինյանը ևս մասնակցել էր, իսկ միջոցառման շրջանակում տեղի էր ունեցել նորանշանակ դիվանագետների երդմնակալության արարողությունը և նրանց վկայականների հանձնման գործընթացը։

The government elite is in Gyumri today. Pashinyan will hold a meeting with diplomats.
According to the newspaper «Zhoghovurd», Prime Minister Nikol Pashinyan is currently in Gyumri. A significant part of the ruling elite is also in the second city of Armenia.
As reported by sources from «Zhoghovurd», the President of the National Assembly Ruben Rubinyan, Deputy Prime Minister Mher Grigoryan, Foreign Minister Ararat Mirzoyan, President Vahagn Khachaturyan, Chief of Staff to the Prime Minister Lilit Makunts, and the entire staff of senior officials from the Ministry of Foreign Affairs, as well as other representatives of the government, have traveled to Gyumri.
According to information from «Zhoghovurd», a meeting with the diplomatic corps is planned in Gyumri. Government representatives and diplomats will hold discussions. Meetings in this format are not new. The leadership of Armenia regularly gathers heads of Armenia's diplomatic missions abroad and representatives of the central apparatus of the Ministry of Foreign Affairs to discuss priorities in foreign policy, main directions of diplomatic work, and upcoming tasks.
It is noteworthy that a similar meeting was held in Kapan last year. The diplomatic gathering in Kapan in August 2025 included representatives of Armenia's diplomatic missions, and President Vahagn Khachaturyan also addressed the meeting with a message. This year, Gyumri has been chosen as a possible venue for the meeting, which is also significant considering the recent political trend of the authorities to hold regional visits and various state events outside of Yerevan.
It will soon become clear from the outcomes of the meeting what specific issues will be discussed with the diplomats, what instructions will be given, and what priorities Nikol Pashinyan will set for Armenia's foreign policy.
It should also be noted that in March 2026, Prime Minister Nikol Pashinyan participated in an event dedicated to the Day of the Diplomatic Service, during which the swearing-in ceremony for newly appointed diplomats and the process of handing over their certificates took place.