Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն բողոք է հայտնել Լեհաստանի դեսպանին լեհական հեռուստաալիքի թողարկման կապակցությամբ
1lurer.am Ադրբեջանի ԱԳՆ է կանչվել է Բաքվում Լեհաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Պավել Ռադոմսկին, նրան բողոք են հայտնել լեհական TVP World հեռուստաալիքի թողարկման կապակցությամբ:
Նշվում է, որ հեռուստաալիքը Ադրբեջանի մասին ռեպորտաժ է ներկայացրել, որը «պարունակում է կանխակալ, ոչ օբյեկտիվ և միանգամայն անընդունելի պնդումներ, որոնք ուղղված են ադրբեջանական պետության և երկրի ղեկավարության դեմ»: Ադրբեջանի ԱԳՆ-ում նաև ընդգծել են «հաղորդման ընթացքում հաղորդավարի սադրիչ պահվածքը»: Թողարկումը եթեր է հեռարձակվել օգոստոսի 26-ին:
ԱԳՆ-ից չեն հստակեցրել, թե կոնկրետ ինչ ռեպորտաժի մասին է խոսքը, սակայն օգոստոսի 26-ին եթեր է հեռարձակվել մի սյուժե, որում խոսվում էր Ադրբեջանում լրագրողների և քաղաքական ակտիվիստների բռնաճնշումների մասին: Հաղորդավարը հյուրերի հետ քննարկել է նաև Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Հանրապետության սահմաններից դուրս հետապնդումների կազմակերպումը՝ խոսելով արտերկրում բնակվող Բաքվի քննադատների նկատմամբ հեռակա դատավճիռների մասին:

The Azerbaijani Ministry of Foreign Affairs has lodged a complaint with the Polish ambassador regarding the broadcast of a Polish television channel.
29-08-2026 14:50 Azerbaijan Politics
1lurer.am The Ambassador of Poland to Azerbaijan, Pawel Radomski, has been summoned to the Azerbaijani Ministry of Foreign Affairs in Baku, where a complaint was lodged regarding a broadcast by the Polish TVP World channel:
It is noted that the television channel presented a report about Azerbaijan that "contains biased, non-objective, and completely unacceptable claims directed against the Azerbaijani state and its leadership." The Azerbaijani Ministry of Foreign Affairs also emphasized the "provocative behavior of the host during the broadcast." The program was aired on August 26.
The Ministry of Foreign Affairs did not specify which particular report was being referred to, but on August 26, a segment was aired discussing the repression of journalists and political activists in Azerbaijan. The host also discussed the organization of persecutions by Azerbaijani authorities outside the Republic's borders, mentioning the remote verdicts against critics of Baku living abroad.