Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն բողոք է հայտնել Լեհաստանի դեսպանին լեհական հեռուստաալիքի թողարկման կապակցությամբ
1lurer.am Ադրբեջանի ԱԳՆ է կանչվել է Բաքվում Լեհաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Պավել Ռադոմսկին, նրան բողոք են հայտնել լեհական TVP World հեռուստաալիքի թողարկման կապակցությամբ:
Նշվում է, որ հեռուստաալիքը Ադրբեջանի մասին ռեպորտաժ է ներկայացրել, որը «պարունակում է կանխակալ, ոչ օբյեկտիվ և միանգամայն անընդունելի պնդումներ, որոնք ուղղված են ադրբեջանական պետության և երկրի ղեկավարության դեմ»: Ադրբեջանի ԱԳՆ-ում նաև ընդգծել են «հաղորդման ընթացքում հաղորդավարի սադրիչ պահվածքը»: Թողարկումը եթեր է հեռարձակվել օգոստոսի 26-ին:
ԱԳՆ-ից չեն հստակեցրել, թե կոնկրետ ինչ ռեպորտաժի մասին է խոսքը, սակայն օգոստոսի 26-ին եթեր է հեռարձակվել մի սյուժե, որում խոսվում էր Ադրբեջանում լրագրողների և քաղաքական ակտիվիստների բռնաճնշումների մասին: Հաղորդավարը հյուրերի հետ քննարկել է նաև Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Հանրապետության սահմաններից դուրս հետապնդումների կազմակերպումը՝ խոսելով արտերկրում բնակվող Բաքվի քննադատների նկատմամբ հեռակա դատավճիռների մասին:

Министерство иностранных дел Азербайджана подало жалобу послу Польши в связи с выпуском польского телеканала.
29-08-2026 14:50 Азербайджан Политика
1lurer.am В Баку в Министерство иностранных дел Азербайджана был вызван чрезвычайный и полномочный посол Польши Павел Радомский, которому был выражен протест в связи с выпуском польского телеканала TVP World:
Указывается, что телеканал представил репортаж об Азербайджане, который «содержит предвзятые, необъективные и совершенно неприемлемые утверждения, направленные против азербайджанского государства и руководства страны»: В МИД Азербайджана также подчеркнули «провокационное поведение ведущего во время передачи»: Выпуск вышел в эфир 26 августа.
В МИД не уточнили, о каком конкретно репортаже идет речь, однако 26 августа в эфир вышел сюжет, в котором говорилось о преследованиях журналистов и политических активистов в Азербайджане: Ведущий также обсудил с гостями организацию преследований со стороны властей Азербайджана за пределами Республики, говоря о заочных судебных решениях в отношении критиков Баку, проживающих за границей.