Կիևի մերձակայքում պահեստի պայթյունի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 37-ի
azatutyun.am  Կիևի մերձակայքում գտնվող պահեստի վրա ռուսական անօդաչու թռչող սարքի հարվածի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 37-ի, հայտնում է Reuters-ը:
Նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին խոստացել է պատժել պահեստում տեղի ունեցած պայթյունի համար պատասխանատուներին։ Տասնյակ մարդիկ վիրավորվել են, և ավելի քան 370 մարդ տարհանվել է Միլա գյուղից, ասել է Զելենսկին։
Անցած գիշեր ռուսական ուժերը հարվածներ են հասցրել Ուկրաինայի մի քանի քաղաքների, այդ թվում՝ Կիևին։ Նա հավելել է, որ մոտակա ենթակառուցվածքները «զգալի վնասներ» են կրել, այդ թվում՝ բնակելի շենքերը և տարեցների խնամքի կենտրոնը։
«Նրանք, ովքեր թույլ են տվել, որ սա տեղի ունենա, պետք է պատասխանատվություն կրեն իրենց որոշումների համար», - X-ում գրել է Զելենսկին։
«Գործում են կանոնակարգեր. զինամթերքը չի կարող պահվել տների կամ այլ բնակելի տարածքների մոտ։ Համապատասխան եզրակացություններ անպայման կարվեն», - ընդգծել է նա։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ Միլա գյուղում հարված է հասցվել Fire Point հրթիռային ընկերությանը պատկանող զինամթերքի պահեստին։
Ռուս զինվորականները նաև հայտարարել են, որ հարված են հասցվել Կիևի մարզի Չայկի գյուղում գտնվող «ՖԻՄ Սերվիս» լոգիստիկ կենտրոնի պահեստներին, որոնք «օգտագործվում էին «Ֆլամինգո» հեռահար թևավոր հրթիռների բաղադրիչները պահելու համար», ինչպես նաև Կալինովկա գյուղում գտնվող լոգիստիկ կենտրոնին, որտեղ տեղակայված է մաքսային տերմինալ, որը զբաղվում է արևմտյան երկրներից ժամանող ռազմական բեռների բաշխմամբ։
Այս մասին անկախ աղբյուրներից հաստատում չկա:
Ուկրաինայի վարչապետ Սերգեյ Կորեցկին Միլայում տեղի ունեցած միջադեպը համեմատել է հուլիսի 6-ին Վիշնևոյում տեղի ունեցած պայթյունի և հետագա հրդեհի հետ, որտեղ վնասվել է նաև բնակելի շենքերի մոտ գտնվող զինամթերքի պահեստը, և այն անվանել է «հանցավոր անփութություն»։

The number of casualties from the warehouse explosion near Kyiv has reached 37.
azatutyun.am  The death toll from the Russian drone strike on a warehouse near Kyiv has reached 37, Reuters reports:
President Volodymyr Zelensky has promised to punish those responsible for the explosion at the warehouse. Dozens of people have been injured, and more than 370 people have been evacuated from the village of Mila, Zelensky said.
Last night, Russian forces struck several cities in Ukraine, including Kyiv. He added that nearby infrastructure has suffered "significant damage," including residential buildings and a nursing home.
"Those who allowed this to happen must be held accountable for their decisions," Zelensky wrote on X.
"There are regulations in place. Ammunition cannot be stored near houses or other residential areas. Appropriate conclusions will definitely be drawn," he emphasized.
The Russian Ministry of Defense announced that a strike was carried out on an ammunition depot belonging to the Fire Point missile company in the village of Mila.
Russian military officials also stated that strikes were carried out on the warehouses of the "FIM Service" logistics center located in the village of Chaika in Kyiv region, which "were used to store components of the 'Flamingo' long-range cruise missiles," as well as on the logistics center in the village of Kalinovka, where a customs terminal is located that handles the distribution of military cargo arriving from Western countries.
There is no confirmation of this from independent sources.
Ukrainian Prime Minister Serhiy Korotky compared the incident in Mila to the explosion and subsequent fire that occurred on July 6 in Vyshneve, where an ammunition depot near residential buildings was also damaged, calling it "criminal negligence."