Կիևի մերձակայքում պահեստի պայթյունի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 37-ի
azatutyun.am  Կիևի մերձակայքում գտնվող պահեստի վրա ռուսական անօդաչու թռչող սարքի հարվածի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 37-ի, հայտնում է Reuters-ը:
Նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին խոստացել է պատժել պահեստում տեղի ունեցած պայթյունի համար պատասխանատուներին։ Տասնյակ մարդիկ վիրավորվել են, և ավելի քան 370 մարդ տարհանվել է Միլա գյուղից, ասել է Զելենսկին։
Անցած գիշեր ռուսական ուժերը հարվածներ են հասցրել Ուկրաինայի մի քանի քաղաքների, այդ թվում՝ Կիևին։ Նա հավելել է, որ մոտակա ենթակառուցվածքները «զգալի վնասներ» են կրել, այդ թվում՝ բնակելի շենքերը և տարեցների խնամքի կենտրոնը։
«Նրանք, ովքեր թույլ են տվել, որ սա տեղի ունենա, պետք է պատասխանատվություն կրեն իրենց որոշումների համար», - X-ում գրել է Զելենսկին։
«Գործում են կանոնակարգեր. զինամթերքը չի կարող պահվել տների կամ այլ բնակելի տարածքների մոտ։ Համապատասխան եզրակացություններ անպայման կարվեն», - ընդգծել է նա։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ Միլա գյուղում հարված է հասցվել Fire Point հրթիռային ընկերությանը պատկանող զինամթերքի պահեստին։
Ռուս զինվորականները նաև հայտարարել են, որ հարված են հասցվել Կիևի մարզի Չայկի գյուղում գտնվող «ՖԻՄ Սերվիս» լոգիստիկ կենտրոնի պահեստներին, որոնք «օգտագործվում էին «Ֆլամինգո» հեռահար թևավոր հրթիռների բաղադրիչները պահելու համար», ինչպես նաև Կալինովկա գյուղում գտնվող լոգիստիկ կենտրոնին, որտեղ տեղակայված է մաքսային տերմինալ, որը զբաղվում է արևմտյան երկրներից ժամանող ռազմական բեռների բաշխմամբ։
Այս մասին անկախ աղբյուրներից հաստատում չկա:
Ուկրաինայի վարչապետ Սերգեյ Կորեցկին Միլայում տեղի ունեցած միջադեպը համեմատել է հուլիսի 6-ին Վիշնևոյում տեղի ունեցած պայթյունի և հետագա հրդեհի հետ, որտեղ վնասվել է նաև բնակելի շենքերի մոտ գտնվող զինամթերքի պահեստը, և այն անվանել է «հանցավոր անփութություն»։

azatutyun.am Число жертв в результате удара российского беспилотника по складу вблизи Киева достигло 37, сообщает Reuters:
Президент Владимир Зеленский пообещал наказать виновных за взрыв на складе. Десятки людей получили ранения, и более 370 человек были эвакуированы из села Мила, сказал Зеленский.
Прошлой ночью российские силы нанесли удары по нескольким городам Украины, в том числе по Киеву. Он добавил, что близлежащая инфраструктура понесла «значительные повреждения», включая жилые дома и центр по уходу за пожилыми людьми.
«Те, кто допустил это, должны нести ответственность за свои решения», - написал Зеленский в X.
«Существуют правила. Боеприпасы не могут храниться рядом с домами или другими жилыми помещениями. Соответствующие выводы обязательно будут сделаны», - подчеркнул он.
Министерство обороны России заявило, что в селе Мила был нанесен удар по складу боеприпасов, принадлежащему компании Fire Point.
Российские военные также сообщили, что удары были нанесены по складам логистического центра «ФИМ Сервис» в селе Чайки Киевской области, которые «использовались для хранения компонентов дальнобойных ракет «Фламинго», а также по логистическому центру в селе Калиновка, где расположен таможенный терминал, занимающийся распределением военных грузов из западных стран.
Эта информация не подтверждена независимыми источниками.
Премьер-министр Украины Сергей Коретский сравнил инцидент в Миле с взрывом и последующим пожаром, произошедшими 6 июля в Вишневом, где также пострадал склад боеприпасов рядом с жилыми домами, и назвал это «преступной небрежностью».