Վանաձոր համայնքի տիրապետմանն է վերադարձվել Հրանտ Մաթևոսյանի անվան այգու տարածքում գտնվող 12-րդ հողատարածքը. Գլխավոր դատախազություն
07-09-2026 16:28 Հայաստան Իրավունք
Լոռու մարզի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, 2025 թվականի դեկտեմբերի 16-ից՝ Լոռու մարզպետի գրության հիման վրա, մեկնարկել է Վանաձոր համայնքի Հրանտ Մաթևոսյանի անվան այգում գտնվող հողամասերը տարբեր անձանց տրամադրելու վերաբերյալ փաստաթղթերը:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Վանաձոր համայնքի Հրանտ Մաթևոսյանի անվան այգու հողատարածքները 2000-ական թվականների սկզբներին կնքված 25 պայմանագրերով վարձակալության, կառուցապատման կամ անհատույց օգտագործման իրավունքով տրվել են ֆիզիկական ու իրավաբանական 22 անձանց: Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Վանաձորի Հրանտ Մաթևոսյանի անվան այգու տարածքները վարձակալած և փաստացի տիրապետող 22 սուբյեկտների կողմից դրանք օգտագործվում են պայմանագրերի խախտումներով ու ոչ նպատակային: Արդյունքում՝ այգին հայտնվել է անբարեկարգ վիճակում:
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Լոռու մարզ կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում, 2026 թվականի օգոստոսի 19-ին շրջել էր նաև Հրանտ Մաթևոսյանի անվան այգում, մի շարք հանձնարարականներ էր տվել մարզի դատախազին:
Լոռու մարզի դատախազությունում կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում՝ 2026 թվականի հունվարի 26-ին միջնորդագիր է հասցեագրվել Վանաձոր համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատարին՝ 22 ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց հետ կնքված 26 հողատարածքների վարձակալության, անհատույց օգտագործման և կառուցապատման պայմանագրերը լուծելու նպատակով:
Միջնորդագրի արդյունքում՝ 2026 թվականի սեպտեմբերի 9-ին դադարեցվել է այգու տարածքում՝ Կ.Դեմիրճյան փողոց 25/5-2 հողամաս հասցեում գտնվող՝ 32.6 քմ մակերեսով, 342 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով ևս 1 հողամասի նկատմամբ իրավաբանական անձի վարձակալության իրավունքը. հողատարածքը վերադարձվել է համայնքի տիրապետմանը:
Առ այսօր, դատախազական ներգործության արդյունքում, Վանաձոր համայնքի կողմից խզվել են ընդհանուր 12935.3 քմ մակերեսով 20 հողատարածքների վարձակալության և անհատույց օգտագործման պայմանագրեր, որոնցից կադաստրային գրանցում են ստացել 12-ը՝ 3792.45 քմ մակերեսով: Մյուս պայմանագրերի լուծման ուղղությամբ աշխատանքներն ընթացքի մեջ են:

Ванадзорская община вернула в свое распоряжение 12-й земельный участок, расположенный на территории парка имени Хранта Матевосяна. Генеральная прокуратура
07-09-2026 16:28 Армения Право
Прокуратура Лорийской области, в рамках полномочий по защите государственных (муниципальных) интересов, с 16 декабря 2025 года, на основании письма губернатора Лорийской области, начала процесс оформления документов по передаче земельных участков, расположенных в парке имени Гранта Матевосяна в городе Ванадзор, различным лицам:
В ходе исследования было установлено, что земельные участки парка имени Гранта Матевосяна в Ванадзоре были переданы 22 физическим и юридическим лицам по 25 договорам аренды, застройки или безвозмездного пользования, заключенным в начале 2000-х годов. В ходе исследования было установлено, что 22 субъекта, арендовавшие и фактически владеющие территориями парка имени Гранта Матевосяна в Ванадзоре, используют их с нарушением условий договоров и нецелевым образом. В результате парк оказался в запущенном состоянии.
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вартапетян во время рабочей поездки в Лорийскую область 19 августа 2026 года также посетила парк имени Гранта Матевосяна и дала ряд поручений прокурору области.
В результате проведенных исследований в прокуратуре Лорийской области 26 января 2026 года было направлено ходатайство исполняющему обязанности главы Ванадзорской общины о расторжении 26 договоров аренды, безвозмездного пользования и застройки, заключенных с 22 физическими и юридическими лицами.
В результате ходатайства 9 сентября 2026 года было прекращено право аренды юридического лица на еще один земельный участок площадью 32.6 кв. м с кадастровой стоимостью, близкой к рыночной, по адресу: улица К. Демирчяна 25/5-2 в территории парка; земельный участок был возвращен в ведение общины.
На сегодняшний день, в результате прокурорского вмешательства, Ванадзорская община расторгла договоры аренды и безвозмездного пользования на 20 земельных участков общей площадью 12935.3 кв. м, из которых 12 получили кадастровую регистрацию площадью 3792.45 кв. м. Работы по расторжению остальных договоров находятся в процессе.