2008 Թ.-Ի ԱՌԱՋԻՆ ԵՌԱՄՍՅԱԿՈՒՄ ՆԱԽՈՐԴ ՏԱՐՎԱ ՆՈՒՅՆ<br /> ԺԱՄԱՆԱԿԱՀԱՏՎԱԾԻ ՀԱՄԵՄԱՏ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅԱՆ ԻՐԱԿԱՆ ՀԱՏՎԱԾ<br /> ՕՏԱՐԵՐԿՐՅԱ ՆԵՐԴՐՈՒՄՆԵՐԸ 20,5%-ՈՎ ԱՃԵԼ ԵՆ<br />
2008 Թ.-Ի ԱՌԱՋԻՆ ԵՌԱՄՍՅԱԿՈՒՄ ՆԱԽՈՐԴ ՏԱՐՎԱ ՆՈՒՅՆ
ԺԱՄԱՆԱԿԱՀԱՏՎԱԾԻ ՀԱՄԵՄԱՏ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅԱՆ ԻՐԱԿԱՆ ՀԱՏՎԱԾ
ՕՏԱՐԵՐԿՐՅԱ ՆԵՐԴՐՈՒՄՆԵՐԸ 20,5%-ՈՎ ԱՃԵԼ ԵՆ
• 05-06-2008 20:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: 2008թ.-ի հունվար-մարտին Հայաստանի տնտեսության իրական հատվածում օտարերկրյա ներդրումների հոսքերի ծավալը (առանց պետական կառավարման եւ բանկային համակարգով ստացվածի) կազմել է 165 մլն 926 հազ. դոլար, ինչը 2007թ.-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 20,5%-ով: ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով, 2008թ.-ի առաջին եռամսյակում ուղղակի ներդրումների ծավալը կազմել է 91 մլն 746,7 հազ. դոլար, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 2,3%-ով: 2008թ.-ի հունվար-մարտին ուղղակի ներդրումների 29,4%-ը կամ 26 մլն 408,6 հազ. դոլարը կազմել են ՀՀ ոչ ռեզիդենտ կազմակերպություններին ՀՀ ռեզիդենտ կազմակերպությունների սեփականաշնորհումից ստացված միջոցները: Առանց սեփականաշնորհման միջոցների իրական հատվածում կատարված օտարերկրյա ընդհանուր ներդրումների ծավալը 2007թ.-ի հունվար-մարտի համեմատ աճել է 49,1%-ով, իսկ ուղղակի ներդրումներինը` 45%-ով: 2008թ.-ի հունվար-մարտին իրական հատվածում կատարված օտարերկրյա ներդրումների 42,7%-ը, իսկ ուղղակի ներդրումների 32,4%-ն ուղղվել են կապի ոլորտ: Ուղղակի ներդրումների 27,4%-ն իրականացվել է էլեկտրաէներգիայի, գազի, տաք ջրի եւ գոլորշու արտադրության ու բաշխման, իսկ 15,4%-ն` օդային տրանսպորտի ոլորտներում:

FOREIGN INVESTMENTS IN REAL SECTOR OF ARMENIAN ECONOMY GROW<br /> BY 20.5% IN FIRST QUARTER OF 2008<br />
FOREIGN INVESTMENTS IN REAL SECTOR OF ARMENIAN ECONOMY GROW
BY 20.5% IN FIRST QUARTER OF 2008
• 05-06-2008 20:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, JUNE 5, NOYAN TAPAN. Foreign investments in the real sector of Armenian economy (without those through the state government system and the banking system) amounted to 165 mln 926 thousand USD in January-March 2008, growing by 20.5% on the same period of 2007. According to the RA National Staistical Service, direct investments made 91 mln 746.7 thousand USD in the first quarter of 2008, increasing by 2.3% on the same period of last year. Revenues from the privatization of resident organizations of the RA to nonresident organizations made up 29.4% or 26 mln 408.6 thousand USD of direct investments in January-March 2008. The amount of foreign investments in the real sector (without privatization resources) grew by 49.1%, of direct investments by 45% in the indicated period. 42.7% of foreign investments and 32.4% of direct investments in the real sector in January-March 2008 was allocated to the communication sector. 27.4% of direct investments was made in the production and distribution of power, gas, hot water and steam, 15.4% - in air transport.