ՀՀ ՆԱԽԱԳԱՀԸ ԵՎ «ԳԱԶՊՐՈՄ»-Ի ՆԱԽԱԳԱՀԸ ՊԱՅՄԱՆԱՎՈՐՎԵԼ ԵՆ ՄԻՆՉԵՎ<br /> 2011Թ. ԳԱԶԻ ՍԱԿԱԳԻՆԸ ՀԱՄԱՁԱՅՆԵՑՎԱԾ ՓՈՓՈԽԵԼ<br />
ՀՀ ՆԱԽԱԳԱՀԸ ԵՎ «ԳԱԶՊՐՈՄ»-Ի ՆԱԽԱԳԱՀԸ ՊԱՅՄԱՆԱՎՈՐՎԵԼ ԵՆ ՄԻՆՉԵՎ
2011Թ. ԳԱԶԻ ՍԱԿԱԳԻՆԸ ՀԱՄԱՁԱՅՆԵՑՎԱԾ ՓՈՓՈԽԵԼ
• 19-05-2008 23:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Ի դեմս «Գազպրոմի», Հայաստանն ունի կայուն եւ հեռանկարային գործընկեր»,- «Գազպրոմ» ընկերության նախագահ Ալեքսեյ Միլլերի հետ մայիսի 19-ին կայացած հանդիպման ժամանակ ասել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը: ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակից ստացված հաղորդագրության համաձայն, կողմերը գոհունակությամբ փաստել են, որ վերջին տարիներին «Հայռուսգազարդն» աշխատում է բավականին արդյունավետ, ցուցանիշները տպավորչ են եւ փաստը, որ Հանրապետությունում էապես ավելացել է գազի սպառման ծավալը, վկայում է ոչ միայն այդ ընկերության, այլեւ` Հայաստանի տնտեսության կայուն զարգացման մասին: Որպես կարեւոր ձեռքբերում նշվել է նաեւ վերջին տարիներին բնակչության կողմից գազի սպառման ծավալների էական աճը: Ըստ նախագահի, իրականացվող լայնածավալ գազիֆիկացման արդյունքում Հայաստանն այսօր աշխարհի ամենագազիֆիկացած երկրներից մեկն է: Գազի սակագնի եւ գնագոյացման հարցի քննարկման ժամանակ Ալեքսեյ Միլլերն ասել է, որ «Գազպրոմը» նախատեսում է 2011թ. թե Ռուսաստան, եւ թե դուրս մատակարարվող գազի համար ապահովել հավասար եկամտաբերություն: Կողմերը պայմանավորվել են մինչեւ 2011թ. գազի սակագնի փոփոխությունը համաձայնեցնել քայլ առ քայլ` հաշվի առնելով «Հայռուսգազարդում» «Գազպրոմ» ընկերության 72 տոկոս բաժնեմասն, ինչպես նաեւ Հայասատանի Հանրապետության սուբյեկտների համար ապահովել կանխատեսելիություն եւ մատչելություն: Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաեւ նավթավերամշակման գործարանի կառուցման շուրջ բանակցություններին, ինչպես նաեւ «Գազպրոմի» կողմից Հայաստանի էներգետիկ համակարգում իրականացվող այլ ներդրումային ծրագրերի ընթացքին:

ARMENIAN PRESIDENT AND GAZPROM CHAIRMAN AGREE TO CHANGE GAS<br /> TARIFF UNTIL 2011 IN COORDINATED WAY<br />
ARMENIAN PRESIDENT AND GAZPROM CHAIRMAN AGREE TO CHANGE GAS
TARIFF UNTIL 2011 IN COORDINATED WAY
• 19-05-2008 23:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, MAY 19, NOYAN TAPAN. "Gazprom is a stable and long-term partner of Armenia," the RA president Serge Sargsian stated during the May 19 meeting with the chairman of Gazprom company Alexei Miller. According to a press release submitted by the RA president's press service, the sides noted with satisfaction that in recent years ArmRusgazprom has operated quite efficiently, and the gas consumption has grown in Armenia, which bears evidence of stable development of both this company and the Armenian economy. The increase in gas consumption by the population in recent years was pointed out as an important achievement. According to the president, thanks to large-scale work on gas network installation, Armenia has become one of the countries with the highest indices of gas network installation. During a discussion on the gas tariff and the price formation, A. Miller said that Gazprom envisages ensuring equal profitability for gas supplied both to Russia and abroad. The sides agreed to coordinate any change in the gas tariff step by step until 2011, taking into account Gazprom's 72% stake in ArmRusgazprom company, as well as to ensure predictability and accessibility for entities of the Republic of Armenia. The sides also spoke about negotiations on construction of an oil refinery and discussed the implementation of other investment program of Gazprom in Armenia's energy sector.