«ՇՎԵՅՑԱՐԻԱՅԻՑ ՀՀ ՔԱՂԱՔԱՑԻՆԵՐԻ ՎԵՐԱԴԱՐՁԻ ԱՋԱԿՈՒՄ» ԾՐԱԳՐՈՎ<br /> ՀԱՅԱՍՏԱՆ Է ՏԵՂԱՓՈԽՎԵԼ 21 ԸՆՏԱՆԻՔ<br />
«ՇՎԵՅՑԱՐԻԱՅԻՑ ՀՀ ՔԱՂԱՔԱՑԻՆԵՐԻ ՎԵՐԱԴԱՐՁԻ ԱՋԱԿՈՒՄ» ԾՐԱԳՐՈՎ
ՀԱՅԱՍՏԱՆ Է ՏԵՂԱՓՈԽՎԵԼ 21 ԸՆՏԱՆԻՔ
• 17-10-2007 15:35:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Շվեյցարիայից ՀՀ քաղաքացիների վերադարձի աջակցում» ծրագրով արդեն Հայաստան է տեղափոխվել 21 ընտանիք` 51 անձ: Այս մասին «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին հայտնեց ՀՀ Տարածքային կառավարման նախարարության Միգրացիոն գործակալության Միգրացիոն ծրագրերի բաժնի գլխավոր մասնագետ Համբարձում Աբրահամյանը: Նա նշեց, որ ծրագիրն իրականացվում է շվեյցարական կողմի ֆինանսավորմամբ համաձայն 2004թ.-ին կնքված հուշագրի: Ըստ Հ.Աբրահամյանի, ծրագրի շրջանակներում վերադարձողներին ցուցաբերվում է առողջապահական, սոցիալ-հոգեբանական օգնություն, նրանք ապահովվում են աշխատանքով, իկս դպրոցահասակ երեխաների համար կազմակաերպվում են հատուկ ուսումնական դասընթացներ: Բիզնես ծրագիր ներկայացնելու դեպքում, վերադարձողներին տրվում են վարկեր:

21 FAMILIES MOVE TO ARMENIA BY "ASSISTANCE FOR RETURN OF RA<br /> CITIZENS FROM SWITZERLAND" PROGRAM<br /> CITIZENS FROM SWITZERLAND" PROGRAM
• 17-10-2007 15:35:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, OCTOBER 17, NOYAN TAPAN. 21 families, that is, 51 people, have already moved to Armenia by the "Assistance for the return of RA citizens from Switzerland" program. This information was provided to a Noyan Tapan correspondent by Hambardzum Abrahamian, the Chief specialist of the Department of Migration Programs of the Migration Agency under the RA Ministry of Territorial Administration. He mentioned that the program is being implemented due to the sponsorship of the Swiss side, according to the memorandum signed in 2004. According to Hambardzum Abrahamian, those, who return within the frameworks of the program, are shown health, social-psychological assistance, they are provided with jobs and as for children of school age, special educational courses are organized for them. Those, who return, are given credits in case of introducing a business program.