«ՈՐՈՇ ԵՐԿՐՆԵՐ ՈՒՆԵՆ ՆԱՎԹԻ ՊԱՇԱՐՆԵՐ, ԻՍԿ ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ`<br /> ԲԱՐՁՐՈՐԱԿ ՋՐԻ ԶԳԱԼԻ ՊԱՇԱՐ»,- ԱՍՈՒՄ Է ՀՀ ԲՆԱՊԱՀՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱՐԱՐԸ<br />
«ՈՐՈՇ ԵՐԿՐՆԵՐ ՈՒՆԵՆ ՆԱՎԹԻ ՊԱՇԱՐՆԵՐ, ԻՍԿ ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ`
ԲԱՐՁՐՈՐԱԿ ՋՐԻ ԶԳԱԼԻ ՊԱՇԱՐ»,- ԱՍՈՒՄ Է ՀՀ ԲՆԱՊԱՀՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱՐԱՐԸ
• 23-03-2007 19:00:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանն ունի բավականաչափ ջրային ռեսուրսներ, որպեսզի հոգա ներկա եւ կանխատեսելի կարիքները: Միջին տարեկան վերականգնվող ստորերկրյա եւ մակերեւութային ջրային ռեսուրսները կազմում են 9 մլրդ խմ: Բարձրորակ ստորերկրյա ջրային ռեսուրսների շնորհիվ ապահովվում է խմելու ջրի 96%-ը: Ինչպես Ջրի միջազգային օրվան եւ Հայաստանի Ջրային ռեսուրսների կառավարման գործակալության (ՋՌԿԳ) հնգամյակին նվիրված մարտի 23-ի համաժողովում հայտնեց ՀՀ բնապահպանության նախարար Վարդան Այվազյանը, որոշ երկրներ ունեն նավթի պաշարներ, իսկ Հայաստանն ունի բարձրորակ ջրի զգալի պաշար: Ըստ նրա, այս ռեսուրսի արդյունավետ օգտագործումը եւ կառավարումն այսօր խիստ արդիական է: Վ.Այվազյանի խոսքերով, ջրային ռեսուրսների ճիշտ կառավարման նպատակով 2002թ.-ին ստեղծվել է ՋՌԿԳ-ն, որի հիմնական ձեռքբերումներից են, մասնավորապես, ոլորտի օրենսդրական հիմքի ստեղծումը, հանրապետության ջրօգտագործման ծավալի 90%-ից ավելի օրենսդրական դաշտ բերելը: Նշվեց նաեւ, որ երկրագնդի ջրերի 97%-ն աղի է եւ խմելու կամ ոռոգման համար ոչ պիտանի: Գետերի եւ լճերի օգտագործման համար պիտանի եւ հասանելի ջրերը կազմում են 1%: Երկրագնդի հիդրոլոգիական համակարգն ամեն տարի ցամաք է բերում 44 հազար խ/կմ ջուր, որից Հայաստանին բաժին է ընկնում 0,01%` 46,6 խ/կմ: Ջրի միջազգային օրվա առթիվ եւ ջրային ռեսուրսների օգտագործման եւ պահպանության բնագավառում երկարամյա գործունեության համար ոլորտի մի շարք աշխատակիցներ պարգեւատրվեցին ՀՀ վարչապետի եւ բնապահպանության նախարարի շնորհակալագրերով:

RA MINISTER OF NATURE PROTECTION: SOME COUNTRIES HAVE OIL<br /> RESOURCES, WHILE ARMENIA HAS CONSIDERABLE RESOURCES OF<br /> HIGH-QUALITY WATER <br />
RA MINISTER OF NATURE PROTECTION: SOME COUNTRIES HAVE OIL
RESOURCES, WHILE ARMENIA HAS CONSIDERABLE RESOURCES OF
HIGH-QUALITY WATER
• 23-03-2007 19:00:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, MARCH 23, NOYAN TAPAN. Armenia has sufficient water resources to meet both current and forecast needs. The average annual amount of renewable underground and surface water resources makes 9 billion cubic meters. High-quality underground waters provide 96% of drinking water. At the March 23 conference dedicated to International Day of Water and the 5th anniversary of the Water Resource Management Agency of Armenia (WRMA), the RA Minister of Nature Protection Vardan Aivazian stated that some countries have oil resources, while Armenia has considerable resources of high-quality water. According to him, efficient use and management of these resources has become vital today. In the minister's words, the WRMA was founded in 2002 for the purpose of correct management of the country's water resources. Among the agency's achievements are creation of the legislative basis of the sector and bringing over 90% of water consumption in Armenia to the legislative field. It was noted that 97% of water resources in the world are salt and unfit for drinking and irrigation. The amount of water in rivers and lakes, which is accessible and suitable for use makes up 1%. Our planet's hydrologic system provides 44 thousand cubic meters of water annually, in which Armenia accounts for 46.6 cubic meters - 0.01%. On the occasion of International Day of Water, a number of employees were presented with letters of thanks of the Armenian prime minister and the minister of nature protection for their activities in the sphere of use and preservation of water resources.