«ՈՐՈՇ ԵՐԿՐՆԵՐ ՈՒՆԵՆ ՆԱՎԹԻ ՊԱՇԱՐՆԵՐ, ԻՍԿ ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ`<br /> ԲԱՐՁՐՈՐԱԿ ՋՐԻ ԶԳԱԼԻ ՊԱՇԱՐ»,- ԱՍՈՒՄ Է ՀՀ ԲՆԱՊԱՀՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱՐԱՐԸ<br />
«ՈՐՈՇ ԵՐԿՐՆԵՐ ՈՒՆԵՆ ՆԱՎԹԻ ՊԱՇԱՐՆԵՐ, ԻՍԿ ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ`
ԲԱՐՁՐՈՐԱԿ ՋՐԻ ԶԳԱԼԻ ՊԱՇԱՐ»,- ԱՍՈՒՄ Է ՀՀ ԲՆԱՊԱՀՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱՐԱՐԸ
• 23-03-2007 19:00:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանն ունի բավականաչափ ջրային ռեսուրսներ, որպեսզի հոգա ներկա եւ կանխատեսելի կարիքները: Միջին տարեկան վերականգնվող ստորերկրյա եւ մակերեւութային ջրային ռեսուրսները կազմում են 9 մլրդ խմ: Բարձրորակ ստորերկրյա ջրային ռեսուրսների շնորհիվ ապահովվում է խմելու ջրի 96%-ը: Ինչպես Ջրի միջազգային օրվան եւ Հայաստանի Ջրային ռեսուրսների կառավարման գործակալության (ՋՌԿԳ) հնգամյակին նվիրված մարտի 23-ի համաժողովում հայտնեց ՀՀ բնապահպանության նախարար Վարդան Այվազյանը, որոշ երկրներ ունեն նավթի պաշարներ, իսկ Հայաստանն ունի բարձրորակ ջրի զգալի պաշար: Ըստ նրա, այս ռեսուրսի արդյունավետ օգտագործումը եւ կառավարումն այսօր խիստ արդիական է: Վ.Այվազյանի խոսքերով, ջրային ռեսուրսների ճիշտ կառավարման նպատակով 2002թ.-ին ստեղծվել է ՋՌԿԳ-ն, որի հիմնական ձեռքբերումներից են, մասնավորապես, ոլորտի օրենսդրական հիմքի ստեղծումը, հանրապետության ջրօգտագործման ծավալի 90%-ից ավելի օրենսդրական դաշտ բերելը: Նշվեց նաեւ, որ երկրագնդի ջրերի 97%-ն աղի է եւ խմելու կամ ոռոգման համար ոչ պիտանի: Գետերի եւ լճերի օգտագործման համար պիտանի եւ հասանելի ջրերը կազմում են 1%: Երկրագնդի հիդրոլոգիական համակարգն ամեն տարի ցամաք է բերում 44 հազար խ/կմ ջուր, որից Հայաստանին բաժին է ընկնում 0,01%` 46,6 խ/կմ: Ջրի միջազգային օրվա առթիվ եւ ջրային ռեսուրսների օգտագործման եւ պահպանության բնագավառում երկարամյա գործունեության համար ոլորտի մի շարք աշխատակիցներ պարգեւատրվեցին ՀՀ վարչապետի եւ բնապահպանության նախարարի շնորհակալագրերով:

"НЕКОТОРЫЕ СТРАНЫ ИМЕЮТ ЗАПАСЫ НЕФТИ, А АРМЕНИЯ -<br /> СУЩЕСТВЕННЫЕ ЗАПАСЫ ВЫСОКОКАЧЕСТВЕННОЙ ВОДЫ", - ГОВОРИТ МИНИСТР<br /> ОХРАНЫ ПРИРОДЫ<br /> СУЩЕСТВЕННЫЕ ЗАПАСЫ ВЫСОКОКАЧЕСТВЕННОЙ ВОДЫ", - ГОВОРИТ МИНИСТР
ОХРАНЫ ПРИРОДЫ
"НЕКОТОРЫЕ СТРАНЫ ИМЕЮТ ЗАПАСЫ НЕФТИ, А АРМЕНИЯ -
СУЩЕСТВЕННЫЕ ЗАПАСЫ ВЫСОКОКАЧЕСТВЕННОЙ ВОДЫ", - ГОВОРИТ МИНИСТР
• 23-03-2007 19:00:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 23 МАРТА, НОЯН ТАПАН. Армения располагает достаточным количеством водных ресурсов для удовлетворения имеющихся и прогнозируемых нужд. Среднегодовое количество восстнавливающихся подземных и поверхностных ресурсов воды составляет 9 млрд кубометров. Благодаря высококачественным подземным ресурсам воды обеспечивается 96% питьевой воды. Как сообщил министр охраны природы РА Вардан Айвазян на состоявшемся 23 марта форуме в связи с Международным днем воды и пятилетием Агентства управления водными ресурсами (АУВР) Армении, некоторые страны имеют запасы нефти, а Армения имеет существенный запас высококачественной воды. По его словам, сегодня очень актуальна задача по эффективному использованию и управлению этими ресурсами. По словам В.Айвазяна, с целью правильного управления водными ресурсами в 2002 году было создано АУВР, основными достижениями которого стали, в частности, создание законодательной базы сферы, приведение в законное поле более 90% объема водоиспользования в республике. Было отмечено, что 97% воды на планете составляет соленая и непригодная для питья и орошения вода. Доступная и пригодная к употреблению вода рек и озер составляет всего 1%. Гидрологическая система планеты ежегодно приносит на сушу 44 тысячи кубометров воды, из которых на долю Армении приходится 0,01% - 46,6 кубометров. В связи с Международным днем воды и за многолетнюю деятельность в сфере использования и охраны водных ресурсов ряд сотрудников сферы был награжден благодарственными грамотами премьер-министра и министра охраны природы РА.