ԱՅՍ ՏԱՐԻ ՊԵՏՊԱՏՎԵՐԻ ՇՐՋԱՆԱԿՈՒՄ ԿՀՐԱՏԱՐԱԿՎԻ 122 ԱՆՈՒՆ<br /> ԳՐԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆ` ՀԻՄՆԱԿԱՆՈՒՄ 500-700 ՏՊԱՔԱՆԱԿՈՎ<br />
ԱՅՍ ՏԱՐԻ ՊԵՏՊԱՏՎԵՐԻ ՇՐՋԱՆԱԿՈՒՄ ԿՀՐԱՏԱՐԱԿՎԻ 122 ԱՆՈՒՆ
ԳՐԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆ` ՀԻՄՆԱԿԱՆՈՒՄ 500-700 ՏՊԱՔԱՆԱԿՈՎ
• 29-01-2007 15:50:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ - ՀԱՅԵՐՆ ԱՅՍՕՐ: 2007թ.-ին պետպատվերի շրջանակում նախորդ տարվա մոտ 130-ի փոխարեն կհրատարակվի 122 անուն մանկական, գիտահանրամատչելի, հանրագիտարանային, հոբելյանական եւ թարգմանական գրականություն, եւ այդ նպատակով ՀՀ կառավարությունը ՀՀ Մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության Գրահրատարակչական գործի գործակալությանը հատկացրել է 135 մլն 400 հազար դրամ (մոտ 370 հազար ԱՄՆ դոլար): Ինչպես «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց հրատարակչական բաժնի պետ Սեյրանուհի Գեղամյանը, առաջին անգամ հայերենով կհրատարակվի Սերգեյ Դովլաթովի «Զոնա» ժողովածուն, իսկ ռուսերենով` Խաչիկ Դադայանի «Հայերը եւ Բաքուն» աշխատությունը: Այս տարի դպրոցահասակների համար կհրատարակվի նաեւ «Ես Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի եմ» հանրագիտարանը: Ըստ Ս.Գեղամյանի, 2002թ.-ից սկսած պետպատվերի շրջանակներում հրատարակվում է 120-130 անուն գիրք, ինչը համարժեք է նախկինում հրատարակվող գրքերի քանակին, սակայն տպաքանակով դեռեւս զիջում է խորհրդային տարիների ցուցանիշին. եթե նախկինում հրատարակվում էին 50-100 հազար տպաքանակով, ապա ներկայումս` 500-700 տպաքանակով: Միեւնույն ժամանակ, Ս.Գեղամյանի դիտարկումներով, գրքի հանդեպ պահանջարկը մեծացել է, որի մասին են վկայում 2005-2006թթ.-ին Երեւանում 5-6 նոր գրախանութների բացումը: Տեղեկացնելով, որ ներկայումս Հայաստան է ներկրվում մեծ քանակությամբ ռուսալեզու գրականություն, Ս.Գեղամյանը նշեց, որ դա չի նշանակում, որ հայերենով հրատարակված գրքերը պահանջարկ չունեն: Գրեթե չի վաճառվում հայերենով հրատարակված գեղարվեստական գրականություն, իսկ մանկական, գիտահանրամատչելի եւ հանրագիտարանային գրականությունը վաճառվում են մեծ քանակությամբ: Ըստ Գեղամյանի, ընթերցողները նախընտրում են կարդալ անցյալում ստեղծված գործերը. ժամանակակից գրողներն իրենց չեն հրապուրում: Այնուամենայնիվ, ըստ նրա, չպետք է անտեսել ժամանակակից գրողներին եւ անհրաժեշտ է հրատարակել եղած գրականությունը, որպեսզի հետագայում այն ուսումնասիրվի եւ գնահատվի գրականագետների կողմից:

122 TITLES OF BOOKS MAINLY IN 500-700 COPIES TO BE<br /> PUBLISHED WITHIN FRAMEWORK OF STATE ORDER THIS YEAR<br />
122 TITLES OF BOOKS MAINLY IN 500-700 COPIES TO BE
PUBLISHED WITHIN FRAMEWORK OF STATE ORDER THIS YEAR
• 29-01-2007 15:50:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, JANUARY 29, NOYAN TAPAN - ARMENIANS TODAY. 122 titles of children's, popular scientific, encyclopedic, jubilee and translation books will be published within the framework of state order in 2007 as compared with nearly 130 titles of 2006. For this purpose RA government allocated 135 mln 400 thousand drams (nearly 370 thousand USD) to Book Publishing Agency of RA Ministry of Culture and Youth Affairs. As Seyranuhi Geghamian, Head of Publishing Department, said in her interview to Noyan Tapan correspondent, Sergei Dovlatov's collection "Zona" will be published for the first time in Armenian and Khachik Dadayan's work "Armenians and Baku" in Russian. Encyclopedia "I am Citizen of Armenia" will be also published for schoolchildren this year. In S.Geghamian's words, 120-130 titles of books have been published within the framework of state order since 2002, which is equal to the number of books published before, but its circulation is still inferior to the index of the Soviet years: formerly they were published in 50-100 thousand copies, while now they are published in 500-700 copies. At the same time, according to S.Geghamian's observations, demand for books has increased, the evidence of this are opening of 5-6 new bookstores in 2005-2006 in Yerevan. Saying that a great number of Russian-language literature is currently brought to Armenia, S.Geghamian mentioned that this does not mean that books published in Armenian are not of much demand. Fiction published in Armenian almost is not sold, but children's, popular scientific and encyclopedic literature is sold very well. In Geghamian's words, readers prefer to read works created in the past: the modern writers do not attract them. Nevertheless, in her words, one should not disregard the modern writers and the modern literature should be published for it to be studied and estimated by literary critics in the future.