ԱՅՍ ՏԱՐԻ ՊԵՏՊԱՏՎԵՐԻ ՇՐՋԱՆԱԿՈՒՄ ԿՀՐԱՏԱՐԱԿՎԻ 122 ԱՆՈՒՆ<br /> ԳՐԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆ` ՀԻՄՆԱԿԱՆՈՒՄ 500-700 ՏՊԱՔԱՆԱԿՈՎ<br />
ԱՅՍ ՏԱՐԻ ՊԵՏՊԱՏՎԵՐԻ ՇՐՋԱՆԱԿՈՒՄ ԿՀՐԱՏԱՐԱԿՎԻ 122 ԱՆՈՒՆ
ԳՐԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆ` ՀԻՄՆԱԿԱՆՈՒՄ 500-700 ՏՊԱՔԱՆԱԿՈՎ
• 29-01-2007 15:50:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ - ՀԱՅԵՐՆ ԱՅՍՕՐ: 2007թ.-ին պետպատվերի շրջանակում նախորդ տարվա մոտ 130-ի փոխարեն կհրատարակվի 122 անուն մանկական, գիտահանրամատչելի, հանրագիտարանային, հոբելյանական եւ թարգմանական գրականություն, եւ այդ նպատակով ՀՀ կառավարությունը ՀՀ Մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության Գրահրատարակչական գործի գործակալությանը հատկացրել է 135 մլն 400 հազար դրամ (մոտ 370 հազար ԱՄՆ դոլար): Ինչպես «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց հրատարակչական բաժնի պետ Սեյրանուհի Գեղամյանը, առաջին անգամ հայերենով կհրատարակվի Սերգեյ Դովլաթովի «Զոնա» ժողովածուն, իսկ ռուսերենով` Խաչիկ Դադայանի «Հայերը եւ Բաքուն» աշխատությունը: Այս տարի դպրոցահասակների համար կհրատարակվի նաեւ «Ես Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի եմ» հանրագիտարանը: Ըստ Ս.Գեղամյանի, 2002թ.-ից սկսած պետպատվերի շրջանակներում հրատարակվում է 120-130 անուն գիրք, ինչը համարժեք է նախկինում հրատարակվող գրքերի քանակին, սակայն տպաքանակով դեռեւս զիջում է խորհրդային տարիների ցուցանիշին. եթե նախկինում հրատարակվում էին 50-100 հազար տպաքանակով, ապա ներկայումս` 500-700 տպաքանակով: Միեւնույն ժամանակ, Ս.Գեղամյանի դիտարկումներով, գրքի հանդեպ պահանջարկը մեծացել է, որի մասին են վկայում 2005-2006թթ.-ին Երեւանում 5-6 նոր գրախանութների բացումը: Տեղեկացնելով, որ ներկայումս Հայաստան է ներկրվում մեծ քանակությամբ ռուսալեզու գրականություն, Ս.Գեղամյանը նշեց, որ դա չի նշանակում, որ հայերենով հրատարակված գրքերը պահանջարկ չունեն: Գրեթե չի վաճառվում հայերենով հրատարակված գեղարվեստական գրականություն, իսկ մանկական, գիտահանրամատչելի եւ հանրագիտարանային գրականությունը վաճառվում են մեծ քանակությամբ: Ըստ Գեղամյանի, ընթերցողները նախընտրում են կարդալ անցյալում ստեղծված գործերը. ժամանակակից գրողներն իրենց չեն հրապուրում: Այնուամենայնիվ, ըստ նրա, չպետք է անտեսել ժամանակակից գրողներին եւ անհրաժեշտ է հրատարակել եղած գրականությունը, որպեսզի հետագայում այն ուսումնասիրվի եւ գնահատվի գրականագետների կողմից:

В ЭТОМ ГОДУ В РАМКАХ ГОСЗАКАЗА БУДЕТ ИЗДАНО 122<br /> НАИМЕНОВАНИЯ ЛИТЕРАТУРЫ, В ОСНОВНОМ ТИРАЖОМ В 500 - 700<br /> ЭКЗЕМПЛЯРОВ<br />
В ЭТОМ ГОДУ В РАМКАХ ГОСЗАКАЗА БУДЕТ ИЗДАНО 122
НАИМЕНОВАНИЯ ЛИТЕРАТУРЫ, В ОСНОВНОМ ТИРАЖОМ В 500 - 700
ЭКЗЕМПЛЯРОВ
• 29-01-2007 15:50:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 29 ЯНВАРЯ, НОЯН ТАПАН - АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. В 2007 году в рамках госзаказа вместо 130 в прошлом году будет издано 122 наименования детской, научно-популярной, энциклопедической литературы, и с этой целью правительство РА и Книгоиздательское агентство Министерства культуры и по вопросам молодежи выделили 135 млн 400 тысяч драмов (около 370 тысяч долларов). Как отметила в беседе с корреспондентом "НОЯН ТАПАН" руководитель издательского отдела Сейрануи Гегамян, впервые на армянском языке будет издан сборник Сергея Довлатова "Зона", а на русском труд Хачика Дадаяна - "Армяне и Баку". В этом году для школьников будет издана и энциклопедия "Я гражданин Республики Армения". По словам С.Гегамян, начиная с 2002 года в рамках госзаказа издается 120 - 130 наименований книг, что эквивалентно количеству издаваемых ранее книг, однако по тиражу пока что уступает показателю советских лет: если раньше книги издавались тиражом в 50-100 тысяч экземпляров, то теперь - тиражом в 500-700 экземпляров. В то же время, по наблюдениям С.Гегамян, спрос на книги увеличился, о чем и свидетельствует открытие 5-6 новых книжных магазинов в течение 2005-2006 года. Сообщая, что в настоящее время в Армению ввозится большое количество русскоязычной литературы, С.Гегамян отметила, что это означает, что изданные на армянском языке книги не пользуются спросом. Почти не продается изданная на армянском языке художественная литература, а детская, научно-популярная и энциклопедическая литература продается в больших количествах. По словам Гегамян, читатели предпочитают читать созданные в прошлом произведения: современные писатели их не привлекают. Тем не менее, по ее словам, не нужно игнорировать современных писателей и необходимо издавать имеющуюся литературу, чтобы в будущем она изучалась и оценивалась литературоведами.