ԻՍՐԱՅԵԼՈՒՄ ՁԵՐԲԱԿԱԼՎԱԾ ԲԺԻՇԿՆԵՐԻՆ ԿԱՍԿԱԾՈՒՄ ԵՆ ՀԱԶԱՐԱՎՈՐ<br /> ԱՆՕԳՆԱԿԱՆ ԾԵՐԵՐԻ ՎՐԱ ՓՈՐՁԵՐ ԱՆՑԿԱՑՆԵԼՈՒ ՄԵՋ<br />
ԻՍՐԱՅԵԼՈՒՄ ՁԵՐԲԱԿԱԼՎԱԾ ԲԺԻՇԿՆԵՐԻՆ ԿԱՍԿԱԾՈՒՄ ԵՆ ՀԱԶԱՐԱՎՈՐ
ԱՆՕԳՆԱԿԱՆ ԾԵՐԵՐԻ ՎՐԱ ՓՈՐՁԵՐ ԱՆՑԿԱՑՆԵԼՈՒ ՄԵՋ
• 10-10-2006 20:20:00   | Իսլանդիա  |  Միջազգային
ԹԵԼ ԱՎԻՎ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Իսրայելում իրականացվում է «Կապլան» հիվանդանոցի եւ «Հերցֆելդ» գերիատրիկ կենտրոնի բժիշկների գործունեության հետաքննություն, որոնք կասկածվում են մարդկանց վրա անօրինական փորձեր անցկացնելու մեջ, որոնք մի շարք դեպքերում հանգեցրել են պացիենտների մահվան կամ էական վնաս հասցրել նրանց առողջությանը: «Հաարեց» թերթի տվյալներով, փորձերի արդյունքում, որոնք բժիշկներն իրականացրել են պացիենտների վրա մի քանի տարի շարունակ, վախճանվել է առնվազն 12 մարդ: Ինչպես հաղորդվել է ավելի վաղ, իսրայելական ոստիկանության խարդախության դեմ պայքարի բաժինը երկուշաբթի ձերբակալել է չորս բժիշկների, որոնք աշխատում են «Կապլան» հիվանդանոցում եւ «Հերցֆելդ» կենտրոնում: Դոկտոր Շմուել Լեւին, որը տնօրինում է գերիատրիկ բաժանմունքների համակարգը «Կապլան» հիվանդանոցում (Ռեխովոտ) եւ «Հերցֆելդ» գերիատրիկ կենտրոնում, «Հերցֆելդ» կենտրոնի բաժանմունքի վարիչ դոկտոր Նադյա Կագանսկայան եւ դոկտոր Ալյոնա Սմիռնովան, որն անցյալում օրդինատուրա է անցել «Հերցֆելդում», կասկածվում են բժշկական չարտոնված փորձարկումներ իրականացնելու մեջ, որոնց զոհ են դարձել հազարավոր զառամյալ պացիենտներ, գրում է «Մաարիվ» թերթը: Ոստիկանությունը կասկածում է, որ փորձերը պացիենտների վրա կատարվել են առանց վիրահատվողների գիտության: Դրանից բացի, բժիշկներին մեղսագրվում է ծանրացուցիչ հանգամանքներում անպաշտպան ծերերի ծանակման մեղք, անփութություն, որ հանգեցրել է մահվան, վստահության խաբեություն, փաստաթղթերի կեղծում եւ քննության աշխատանքին խանգարելու փորձ: Նախաքննությունը նաեւ կասկածներ ունի, որ որոշ փորձեր կատարվել են ոչ գիտական նպատակով, այլ բացառապես անձնական նկրտումներից ելնելով, որպեսզի բժիշկներին թույլատրվի մեծացնել գիտական հրապարակումների թիվը եւ արագացվի առաջխաղացումը պաշտոնեական սանդուղքով:

ЗАДЕРЖАННЫХ В ИЗРАИЛЕ ВРАЧЕЙ ПОДОЗРЕВАЮТ В ПРОВЕДЕНИИ<br /> ОПЫТОВ НАД ТЫСЯЧАМИ БЕСПОМОЩНЫХ СТАРИКОВ<br />
ЗАДЕРЖАННЫХ В ИЗРАИЛЕ ВРАЧЕЙ ПОДОЗРЕВАЮТ В ПРОВЕДЕНИИ
ОПЫТОВ НАД ТЫСЯЧАМИ БЕСПОМОЩНЫХ СТАРИКОВ
• 10-10-2006 20:20:00   |   |  Международные новости
ТЕЛЬ-АВИВ. 10 ОКТЯБРЯ. НОЯН ТАПАН. В Израиле ведется расследование деятельности врачей больницы "Каплан" и гериатрического центра "Герцфельд", подозреваемых в проведении незаконных опытов над людьми, которые в ряде случаев привели к смерти пациентов или нанесли существенный вред их здоровью. По данным газеты Ha'aretz, в результате экспериментов, которые медики проводили на пациентах в течение нескольких лет, скончались, по меньшей мере, 12 человек. Как сообщалось ранее, отдел израильской полиции по борьбе с мошенничеством в понедельник задержал четырех врачей, работающих в больнице "Каплан" и в центре "Герцфельд". Доктор Шмуэль Леви, который заведует системой гериатрических отделений в больнице "Каплан" (Реховот) и в гериатрическом центре "Герцфельд", заведующая отделением в центре "Герцфельд" доктор Надя Каганская и доктор Алена Смирнова, которая в прошлом проходила ординатуру в "Герцфельд" подозреваются в несанкционированном проведении медицинских экспериментов, жертвами которых оказались тысячи престарелых пациентов, пишет газета Maariv. Полиция подозревает, что опыты над пациентами производились без ведения оперируемых. Кроме того, врачам вменяются в вину издевательства над беззащитными стариками при отягощающих обстоятельствах, халатность, приведшая к смерти, обман доверия, подделка документов и попытка помешать работе следствия. Также у следствия есть подозрение, что некоторые эксперименты были произведены не в научных целях, а исключительно из личных амбиций, дабы позволить врачам увеличить число научных публикаций и ускорить продвижение по карьерной лестнице.