«ՈՍԿԵ ԾԻՐԱՆ» ՓԱՌԱՏՈՆԻ «ՀԱՅԿԱԿԱՆ ՀԱՄԱՅՆԱՊԱՏԿԵՐ» ՄՐՑՈՒԹԱՅԻՆ<br /> ԾՐԱԳՐԻՆ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԹԵՄԱՏԻԿԱՆ ՊԱՐՏԱԴԻՐ ՉԷ<br />
«ՈՍԿԵ ԾԻՐԱՆ» ՓԱՌԱՏՈՆԻ «ՀԱՅԿԱԿԱՆ ՀԱՄԱՅՆԱՊԱՏԿԵՐ» ՄՐՑՈՒԹԱՅԻՆ
ԾՐԱԳՐԻՆ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԹԵՄԱՏԻԿԱՆ ՊԱՐՏԱԴԻՐ ՉԷ
• 01-06-2006 18:50:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ - ՀԱՅԵՐՆ ԱՅՍՕՐ: Երեւանյան «Ոսկե ծիրան» երրորդ միջազգային կինոփառատոնի «Հայկական համայնապատկեր» մրցութային ծրագրում, ինչպես եւ նախորդ տարիներին, կմրցեն տարբեր երկրներում բնակվող հայազգի կինոռեժիսորների ստեղծագործությունները: Ինչպես «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց փառատոնի ծրագրերի տնօրեն, կինոգետ Միքայել Ստամբոլցյանը, եթե ծրագրին մասնակցելու պարտադիր պայմանը հայ լինելն է, ապա թեմատիկայի ընտրության հարցում նրանք ազատ են. նյութի հայկական լինելը պարտադիր պայման չէ: «Ստեղծագործական առումով թեմայի հայկական լինելը դառնում է անիմաստ, քանզի հանդիսատեսի համար կարեւորը ֆիլմի որակն է, այլ ոչ թե ռեժիսորի ծագումը կամ հայ լինելու պարագան»,- ընդգծեց Մ. Ստամբոլցյանը: Փառատոնի ծրագրերի տնօրենը զերծ մնաց ընտրված ֆիլմերի վերաբերյալ որեւէ մեկնաբանությունից եւ գնահատական տալուց: Նա պարզապես նշեց, որ ֆիլմերը ստեղծագործական առումով էապես չեն տարբերվում նախորդ տարիներին ներկայացված գործերից. «Կան հաջողված եւ հետաքրքիր ֆիլմեր, կա նաեւ հակառակը: Փառատոնից հետո ամեն ինչ կպարզվի»: Մ. Ստամբոլցյանը հայտնեց, որ այս ծրագրի երեք անվանակարգերում կմրցեն 25 ֆիլմ` Կանադայից, ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից, Հոլանդիայից, Ռուսաստանից, Սերբիայից եւ Հայաստանից: Մեկ ֆիլմ` «Հարսանեկան տուփը», որի սցենարի հեղինակն է Եկատերինա Տրդատովան` Մոսկվայից, ռուս-ղրղզա-գերմանա-ֆրանսիական համատեղ արտադրանք է:

ARMENIAN THEMES NOT COMPULSORY FOR TAKING PART IN GOLDEN<br /> APRICOT FESTIVAL'S "ARMENIAN PANORAMA" CONTEST PROGRAM<br /> " />
ARMENIAN THEMES NOT COMPULSORY FOR TAKING PART IN GOLDEN
APRICOT FESTIVAL'S "ARMENIAN PANORAMA" CONTEST PROGRAM
• 01-06-2006 18:50:00   | Armenia  |  Culture
YEREVAN, JUNE 1, NOYAN TAPAN - ARMENIANS TODAY. Like the previous years, works by Armenian film directors living in different countries will compete in the Golden Apricot (Voske Tsiran) Yerevan Third International Film Festival's "Armenian Panorama" contest program. As cinema critic Mikael Stamboltsian, Director of festival programs, mentioned in his interview to Noyan Tapan correspondent, though the compulsory condition for taking part in the program is being Armenian, they are free in the issue of choosing themes. "In the creative respect the subject's being Armenian becomes senseless as for the spectator the most important is the film's quality and not the director's origin or the circumstance of his being an Armenian," M.Stamboltsian emphasized. The Director of festival programs did not give any comment or estimation on the selected films. He just said that in the creative respect the films do not essentially differ from the works presented in the previous years: "There are succeeded and interesting films, there is also the opposite. Everything will be cleared up after the festival." M.Stamboltsian said that 25 films, from Canada, USA, France, Holland, Russia, Serbia and Armenia will compete in the three nominations of this program. One film, "Wedding Box," is a joint Russian-Kyrghyzian-German-French production. Its scenario was written by Yekaterina Trdatova from Moscow.