ԱՆԴՐԵԱՍ ԳՐՈՍ. ԵԽԽՎ-Ի ՂԵԿԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆՆ ԱՄԱՌԱՅԻՆ ՆՍՏԱՇՐՋԱՆՈՒՄ<br /> ԿՀԱՆՁՆԱՐԱՐՎԻ ՎԵՐԱՆԱՅԵԼ ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅԱՆ ՄԱՆԴԱՏԻ ՀԱՐՑԸ<br />
ԱՆԴՐԵԱՍ ԳՐՈՍ. ԵԽԽՎ-Ի ՂԵԿԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆՆ ԱՄԱՌԱՅԻՆ ՆՍՏԱՇՐՋԱՆՈՒՄ
ԿՀԱՆՁՆԱՐԱՐՎԻ ՎԵՐԱՆԱՅԵԼ ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅԱՆ ՄԱՆԴԱՏԻ ՀԱՐՑԸ
• 29-05-2006 17:00:00   | Ադրբեջան  |  Միջազգային
ԲԱՔՈՒ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի համազեկուցողները մինչեւ վերջին պահը կքննարկեն Ադրբեջանի պատվիրակության մանդատը վեհաժողովի ամառային նստաշրջանում վերանայելու առաջարկությունը,- հայտարարել է ԵԽ-ի հանդեպ այդ հանրապետության կողմից պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ ԵԽԽՎ-ի համազեկուցող Անդրեաս Գրոսը: Ինչպես հաղորդում է «Դեյ.ազը», կիրակի օրը ճեպասուլիսի ժամանակ Ա.Գրոսն այդ քայլը բացատրել է նրանով, որ մայիսի 13-ի կրկնական խորհրդարանական ընտրություններում «արմատական փոփոխություններ տեղի չունեցան 2005 թվականի նոյեմբերյան ընտրությունների համեմատությամբ»: «Ենթադրում եմ, որ Ադրբեջանի ընտրությունների արդյունքների առաջիկա քննարկմանը եւս քննադատությունը ավելի քիչ չի լինի, քան դա եղավ հունվարին վեհաժողովի նստաշրջանում»,- նկատել է փորձագետը: «Մենք զգում ենք, որ իրականում Ադրբեջանի իշխանությունները մտադրություն չունեն փոփոխություններ մտցնելու ընտրական օրենսգրքում` պարիտետի հիման վրա ընտրական հանձնաժողովների կազմը փոփոխելու նպատակով, թեեւ դա հիմնական պայման է ապագայում ազատ եւ ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացման համար»,- ասել է ԵԽԽՎ-ի մյուս համազեկուցող Անդրես Հերկելը: Այդուհանդերձ Ա.Հերկելը մտահոգություն է հայտնել այն փաստի առնչությամբ, որ ԵԽԽՎ-ի համազեկուցողներին ներկա այցի ընթացքում մերժել են հանդիպել ձերբակալված Ադրբեջանի տնտեսական զարգացման նախկին նախարար Ֆարհադ Ալիեւի հետ, որին անձամբ Ա.Հերկելը համարում է քաղբանտարկյալ: Դրանից բացի, համազեկուցողներին մերժել են հնարավորություն ընձեռել տեսակցելու որոշ այլ ձերբակալվածների հետ, մասնավորապես երիտասարդական «Ենի ֆիքիր» շարժման ակտիվիստների, այդ թվում կազմակերպության ղեկավար Ռուսլան Բաշիրլիի հետ: Դրանից բացի, Ա.Հերկելը դժգոհություն է հայտնել Բաքվում «Բիզիմ յոլ» թերթի գլխավոր խմբագիր Բահաթդին Գազիեւին ծեծելու առնչությամբ, որն ամենեւին ադրբեջանցի լրագրողի վրա իր մասնագիտական գործունեության հետ կապված ճնշում գործադրելու առաջին փաստը չէ: Այդ կապակցությամբ Ա.Գրոսը կոչ է արել Ադրբեջանի իշխանություններին միջոցներ ձեռնարկել երկրում ժողովրդավարական մթնոլորտի բարելավման համար: Ըստ որում համազեկուցողը նշել է, որ Ադրբեջանի նախագահին շրջապատող օլիգարխները` հիմնվելով զուտ նավթային եկամուտների վրա, իզուր չեն մտածում երկրի ժողովրդավարական զարգացման մասին ավելի հեռու հեռանկարում, երբ հանրապետության նավթի պաշարները կսպառվեն, իսկ այդ օլիգարխների աջակցությունը ի դեմս ԱՄՆ-ի նախագահ Ջ.Բուշի արդեն չի լինի:

АНДРЕАС ГРОСС: РУКОВОДСТВУ ПАСЕ НА ЛЕТНЕЙ СЕССИИ БУДЕТ<br /> РЕКОМЕНДОВАНО ПЕРЕСМОТРЕТЬ МАНДАТ ДЕЛЕГАЦИИ АЗЕРБАЙДЖАНА<br />
АНДРЕАС ГРОСС: РУКОВОДСТВУ ПАСЕ НА ЛЕТНЕЙ СЕССИИ БУДЕТ
РЕКОМЕНДОВАНО ПЕРЕСМОТРЕТЬ МАНДАТ ДЕЛЕГАЦИИ АЗЕРБАЙДЖАНА
• 29-05-2006 17:00:00   | Азербайджан  |  Международные новости
БАКУ. 29 МАЯ. НОЯН ТАПАН. Содокладчики Парламентской ассамблеи Совета Европы до последнего момента будут рассматривать предложение рекомендовать пересмотр на летней сессии ассамблеи мандат делегации из Азербайджана, заявил содокладчик ПАСЕ по выполнению этой республикой обязательств перед СЕ Андреас Гросс. Как предает Day.Az, на брифинге в воскресенье А.Гросс пояснил этот шаг тем, что на повторных парламентских выборах в Милли меджлис 13 мая "не произошло коренных изменений, по сравнению с ноябрьскими выборами 2005 года". "Полагаю, что и на предстоящем обсуждении итогов выборов в Азербайджане критики будет не меньше, чем это было на сессии ассамблеи в январе",- отметил эксперт. "Мы чувствуем, что у властей Азербайджана в действительности нет намерения вносить изменения в избирательный кодекс с целью изменения состава избиркомов на основе паритета, хотя это является основным условием для проведения в будущем свободных и демократических выборов",- сказал другой содокладчик ПАСЕ Андрес Херкель. Вместе с тем А.Херкель выразил озабоченность тем фактом, что содокладчикам ПАСЕ в ходе нынешнего визита было отказано во встрече с арестованным экс-министром экономического развития Азербайджана Фархадом Алиевым, которого сам А.Херкель считает политзаключенным. Кроме того, содокладчикам было отказано в возможности навестить некоторых других арестованных, в частности активистов молодежного движения "Ени фикир", включая руководителя организации Руслана Баширли Кроме того, А.Херкель выразил недовольство недавним избиением в Баку главного редактора газеты "Бизим йол" Бахатдина Газиева, что стало далеко не первым фактом давления на азербайджанского журналиста в связи с его профессиональной деятельностью. В этой связи А.Гросс призвал власти Азербайджана принять меры для улучшения демократической атмосферы в стране. При этом содокладчик отметил, что олигархи из окружения президента Азербайджана, полагаясь сугубо на нефтяные доходы, зря не задумываются о демократическом развитии страны в более отдаленной перспективе, когда нефтяные запасы республики иссякнут, а поддержки этих олигархов в лице президента США Д.Буша уже не будет.