ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԱՌԱՋԻՆ ԱՆԳԱՄ ԱՆՑԿԱՑՎՈՒՄ Է ՊԼԱՍՏԻԿ, ԷՍԹԵՏԻԿ ԵՎ<br /> ՎԵՐԱԿԱՆԳՆՈՂԱԿԱՆ ՎԻՐԱԲՈՒԺՈՒԹՅԱՆ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԿՈՆԳՐԵՍ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԱՌԱՋԻՆ ԱՆԳԱՄ ԱՆՑԿԱՑՎՈՒՄ Է ՊԼԱՍՏԻԿ, ԷՍԹԵՏԻԿ ԵՎ
ՎԵՐԱԿԱՆԳՆՈՂԱԿԱՆ ՎԻՐԱԲՈՒԺՈՒԹՅԱՆ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԿՈՆԳՐԵՍ
• 12-04-2006 17:50:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Ապրիլի 12-14-ը Երեւանում անցկացվող Պլաստիկ, էսթետիկ եւ վերականգնողական վիրաբուժության 5-րդ միջազգային կոնգրեսին մասնակցում են ԱՄՆ-ի, Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Իսպանիայի, Ռուսասատանի, Նիդեռլանդների, Բելառուսիայի, Վրաստանի, Ուկրաինայի եւ այլ երկրների առաջատար վիրաբույժներ: Կոնգրեսը կազմակերպվել է Պլաստիկ, վերականգողական եւ էսթետիկ վիրաբույժների հայկական ասոցիացիայի եւ Ռուսասատնի համանուն վիրաբույժների ընկերության կողմից: Ինչպես նշեց ՀՀ առողջապահության նախարար Նորայր Դավիդյանը, նման միջոցառում Հայաստանում անց է կացվում առաջին անգամ, ինչը վկայում է տվյալ բնագավառում հայ վիրաբույժների միջազգային ճանաչման եւ բարձր գնահատականի մասին: Ըստ նախարարի, պլաստիկ վիրաբուժությունը ժամանակակից բժշկության զարգացող ուղղություններից է: Ն.Դավիդյանի խոսքերով, ժամանակակից բժշկագիտությունը իր մարդասիրական առաքելությամբ եւ համամարդկային նշանակությամբ բազմազգ է եւ չի ճանաչում սահմաններ: Ըստ նրա, արտերկրից ժամանած անվանի մասնագետների հետ այսօրինակ հանդիպումները եւ փորձի փոխանակումը կնպաստեն հայ բժիշկների մասնագիտական ունակությունների բարձրացմանը, երիտասարդ մասնագետների ուսուցմանը, ինչպես նաեւ հայրենական բժշկության ինտեգրմանը համաշխարհային բժշկագիտության ոլորտում: ՀՀ առաջին տիկին Բելլա Քոչարյանի խոսքերով, «դժվար է պատկերացնել ժամանակակից կյանքը առանց պլաստիկ վիրաբուժության, որովհետեւ անսահման է մարդու ձգտումը դեպի կատարյալը»: Ըստ նրա, Հայաստանում միջազգային կոնգրեսի անցկացումը ապացուցում է, որ բժշկագիտության այդ ոլորտի հայկական դպրոցը արագ է զարգանում եւ վստահություն է վայելում միջազգային համապատասխան կառույցների կողմից:

INTERNATIONAL CONGRESS OF PLASTIC, AESTHETIC AND<br /> REHABILITATION SURGERY HELD FOR FIRST TIME IN ARMENIA<br />
INTERNATIONAL CONGRESS OF PLASTIC, AESTHETIC AND
REHABILITATION SURGERY HELD FOR FIRST TIME IN ARMENIA
• 12-04-2006 17:50:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, APRIL 12, NOYAN TAPAN. Leading surgeons from the U.S., Germany, France, Spain, Russia, the Netherlands, Belarus, Georgia, the Ukraine and other countries take part in the 5th International Congress of Plastic, Aesthetic and Rehabilitation Surgery being held on April 12-14 in Yerevan. The congress was organized by the Armenian Association of Plastic, Rehabilitation and Aesthetic Surgeons and the Russian surgeons' company of the same name. As RA Minister of Health Norayr Davidian mentioned, it is the first time an event of such kind is held in Armenia, which is evidence of the international recognition and high estimation of Armenian surgeons in this sphere. According to the Minister, plastic surgery is one of the developing directions of modern medicine. According to N.Davidian, the modern medicine with its humanitarian mission and universal importance is multi-national and does not admit any limits. According to him, such meetings and exchange of experience with well-known specialists from foreign countries will promote raising of professional skills of Armenian doctors, training of young specialists, as well as integration of the national medicine into the sphere of world medical science. According to RA First Lady Bella Kocharian, "it is difficult to imagine modern life without plastic surgery, as man's striving for perfection is limitless". According to her, the holding of the international congress in Armenia proves that the Armenian school of this sphere develops rapidly and enjoys the confidence of the respective international structures.