Առևտրային նոր բաժանորդներին ցանցին միացնելու գործող կարգը խոչընդոտում է փոքր բիզնեսի զարգացումը Հայաստանում
• 29-09-2011 12:21:19   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
Թեեւ Հայաստանի իշխանությունները բոլոր առիթներով բարձրաձայնում են փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրությունը խթանելու մասին, առեւտրային նոր բաժանորդներին էլեկտրա-, գազա- եւ ջրամատակարարման ցանցերին միացնելու գործող կարգն իրականում արգելակում է փոքր ձեռնարկությունների հիմնումը։ Այս մասին հայտնեց Էներգետիկների համահայկական ասոցիացիայի նախագահ Սլավիկ Սարգսյանը։ «Ենթադրենք, մեկն ուզում է փոքր բիզնես հիմնել եւ իր արտադրամասը կամ օբյեկտը ցանկանում է միացնել էլեկտրացանցին՝ եռագազ հոսանք ունենալու համար։ 400-500 հազար դրամի միայն մուծում պետք է կատարես որպես բաժանորդ գրանցվելու համար, ենթակայանից մինչեւ օբյեկտ 50 մետր լարանցում կատարելու համար նույնքան ծախս է անհրաժեշտ»,- նշեց ասոցիացիայի նախագահը։ Ըստ նրա, ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը համարում է, որ եթե այդ աշխատանքի ծախսը կատարի «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը, ապա էլեկտրաէներգիայի ինքնարժեքը կմեծանա։ «Ատոմակայանի արտադրադրած էլեկտրաէներգիայի 1 կՎտ-ի ինքնարժեքը 4 դրամ է, Սեւան-Հրազդան ՀԷԿ-երի կասկադինը՝ մինչեւ 4 դրամ, մյուս ՀԷԿ-երինը՝ 1-2 դրամ։ Թող բոլորի արտադրած էլեկտրաէներգիայի ինքնարժեքը հաշվվի 4 դրամ, թող 4-ական դրամ էլ հաշվվի էլ.էներգիա արտադրողների շահույթը, ՀԷՑ-ի շահույթը եւ այլ ծախսերը, գումարը ստացվում է 16 դրամ, բայց ախր վերջնական սպառողին 1 կՎտ-ն 30 դրամով են վաճառում»,- պարզաբանեց Ս.Սարգսյանը՝ եզրակացնելով, որ էլ.եներգիայի առեւտրային անձ նոր սպառողներին որպես բաժանորդ գրանցման եւ դեպի նրանց օբյեկտ լարանցման ծախսերը ՀԷՑ-ի բաշխած էլ.էներգիայի ինքնարժեքի վրա չեն կարող ազդել։ Նա շեշտեց, որ Հայաստանում փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրություն զարգացնելու համար, բացի այն, որ էլեկտրա-, գազա- եւ ջրամատակարարման առեւտրային նոր բաժանորդների միացման ծախսերը պետք է թողնել այդ հանրային ծառայությունները մատուցողների վրա, որոնք գերշահույթներ են ստանում, այլեւ պետք է նվազեցնել այդ ծառայությունների սակագները։ «Որտե՞ղ է տեսնված որ եւ լարանցման համար վճարես, եւ մալուխի արժեքը, հետո էլ ինքնարժեքը կրկնակի գերազանցող գնով վճարես էլեկտրաէներգիայի համար»,- ասաց ասոցիացիայի նախագահը։ Նա տարօրինակ համարեց այն հանգամանքը, որ ոչ առեւտրային բաժանորդների պարագայում ՀԾԿՀ-ն հաստատել է, որ նշված ծախսերը պետք է կատարի ՀԷՑ-ը, առեւտրային բաժանորդների պարագայում, երբ անհրաժեշտ է եռաֆազ հոսանք՝ բաժանորդները։ «Գիտեմ շատերին, ովքեր հենց էներգամատակարման եւ գազամատակարարման հնարավորություններ ստեղծելու նման անիմաստ պայմանների պատճառով հրաժարվել են Հայաստանում նոր բիզնես հիմնել»,- նշեց ասոցիացիայի նախագահը, մտավախություն հայտնելով, որ երկրի բարձարգույն ղեկավարությունը տեղյակ չէ փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների հինադիրների առջեւ ծառացող նշված դժվարությունների մասին։

Current order of connecting new commercial users to networks hinders development of small business in Armenia
• 29-09-2011 12:21:19   | Armenia  |  Economy
On every occasion Armenian authorities speak about the need to develop small and medium business, whereas in reality the current order of connecting new commercial users to power, water, and gas supply networks prevents people from establishing small enterprises, said Slavik Sargsyan, Chairman of the All-Armenian Association of Power Engineering Specialists. “Let us suppose that we want to establish a small business and we need to connect our workshop to a power supply network to have three-phase current. We need to pay 400-500 thousand drams only for being registered as a user and the same amount is necessary to lay a 50-meter cable from a substation to our workshop,” the Association Chairman noted. According to him, the RA Public Services Regulatory Commission believes that if expenses on this work are incurred by Electric Networks of Armenia (ENA) Company, the cost price of power will grow. “The cost price of power produced by the nuclear power plant is 4 drams for 1 kW, of Sevan-Hrazdan hydropower plant’s power – up to 4 drams, and the cost price of other hydropower stations’ power is 1-2 drams. Let us suppose that the cost price of power produced by all plants makes 4 drams and the profit of power producers and ENA and other expenses make 4 drams, in this case the total sum is 16 drams, but, after all, 1 kW is sold to the ultimate user at 30 drams,” S. Sargsyan explained, concluding that the expenses related to the registration of new commercial users as power consumers and the laying of cable from their enterprise cannot have an impact on the cost price of power distributed by ENA. He underlined that in order to develop small and medium business in Armenia, it is necessary not only to oblige the power, gas, and water supplying companies receiving super profits to incur expenses on connecting new commercial users of these public services, but also to reduce the tariffs of these services. “Have you ever seen such a thing? We pay for a cable and its laying, we also pay a tariff double the cost price of power,” the Association Chairman noted. He considered it strange that by a decision of the RA Public Services Regulatory Commission, in case of noncommercial users, ENA shall incur the mentioned expenses, while commercial users shall incur these expenses themselves to have three-phase current. “I know many people who refused to establish a new business in Armenia because of such nonsensical conditions of power and gas supply,” Slavik Sargsyan said, expressing concern that the leadership of the country is unaware of the abovementioned difficulties of small and medium business founders.