ՄԻՊ ներկայացուցիչները այցելած են ՀՀ ԱՆ «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկ:
Մարդու իրավունքներու պաշտպան Անահիտ Մանասեանի հանձնարարութեամբ հուլիսի 13-ին Պաշտպանի ներկայացուցիչները այցելած են ՀՀ արդարադատութեան նախարարութեան «Աբովեան» քրեակատարողական հիմնարկ։ Այս մասին Iravaban.net–էն տեղեկութիւն ստացուած է ՄԻՊ-էն։
Այցի շրջանակին Պաշտպանի ներկայացուցիչները առանձնազրոյցներ ունեցած են ազատութենէն զրկուած անձերու, այդ թուին՝ ՀՀ Ազգային ժողովի 8-րդ գումարման պատգամաւոր Արեգնազ Մանուկեանի հետ։
Այցի ընթացքին դիտարկուած է ազատութենէն զրկուած անձերու իրավունքներու ապահովման վիճակը։ Նրանց կողմէ բարձրացուած հարցերը քննարկուած են նաեւ քրեակատարողական հիմնարկի վարչակազմի ներկայացուցիչներու հետ։
Ազատութենէն զրկման վայրերուն մարդու իրավունքներու ապահովման հարցերը մշտապէս գտնուած են Մարդու իրավունքներու պաշտպանի անմիջական ուշադրութեան կեդրոնին։ Այցի շրջանակին ազատութենէն զրկուած անձերու կողմէ ներկայացուած հանգամանքները, ինչպէս նաեւ վերհանուած խնդիրները, մանրամասն կամփոփուին եւ կհասցեագրուին իրավասու մարմիններուն։

Представители ОМП посетили учреждение уголовно-исполнительной системы «Абовян» Министерства юстиции РА
13-07-2026 15:06 Армения Право
По поручению защитника прав человека Анаит Манасян 13 июля представители Защитника посетили учреждение уголовно-исполнительной системы «Абовян» Министерства юстиции РА. Об этом сообщает Iravaban.net со ссылкой на ОМП.
В рамках визита представители Защитника провели индивидуальные беседы с лишенными свободы лицами, в том числе с депутатом Национального собрания РА 8-го созыва Арегназ Манукяном.
Во время визита была рассмотрена ситуация с обеспечением прав лиц, лишенных свободы. Поднятые ими вопросы также были обсуждены с представителями администрации уголовно-исполнительного учреждения.
Вопросы обеспечения прав человека в местах лишения свободы постоянно находятся в центре внимания Защитника прав человека. В рамках визита обстоятельства, представленные лишенными свободы лицами, а также выявленные проблемы будут подробно обобщены и направлены в компетентные органы.