«Ազատութիւն-250» հոբելեանական միջոցառումներու շարքին ԱՄՆ դեսպանութիւնը ներկայացուցած է «Հիմնադիրներու թանգարան» ցուցադրութիւնը
13-07-2026 17:20 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ԱՄՆ 250-ամեակին նուիրուած «Ազատութիւն-250» հոբելեանական միջոցառումներու շրջանակին ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանութիւնը ներկայացուցած է «Հիմնադիրներու թանգարան» ցուցադրութիւնը։
Սպիտակ տան նախաձեռնութեամբ պատրաստուած «Հիմնադիրներու թանգարան» ցուցադրութիւնը ներկայացուցած է ԱՄՆ անկախութիւնը կերտած առաջնորդներու պատմութիւնները։ ԱԲ նորարարական տեխնոլոգիաներու միջոցով այս ցուցադրութիւնը վերակերտած է ամերիկեան հեղափոխութիւնը եւ պատկերներու, կենսագրութիւններու, պատմական կարեւոր իրադարձութիւններու միջոցով ներկայացուցած է ամերիկեան անկախութեան առաջնորդները, որոնց շարքին են այն 56 գործիչները, որոնք ստորագրած են Անկախութեան հռչակագիրը, ինչպէս նաեւ 6 ազդեցիկ հեղափոխական կին գործիչներ։
«Հիմնադիրներու թանգարան» ցուցադրութիւնը այս տարուան ընթացքին իրականացուած է Գիւմրիում, Վանաձորում, Կապանում, Չարենցավանում գործող «Ամերիկեան անկիւններուն»։
Հուլիսի 16-ին այն կ'տեղափոխուի Երեւանի «Ամերիկեան անկիւն», իսկ ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերու ժամանակաւոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը պաշտօնապէս կ'բացի ցուցադրութիւնը։

As part of the "Freedom-250" anniversary events, the U.S. Embassy presents the "Founding Fathers Museum" exhibition.
13-07-2026 17:20 Armenia Press release
On the occasion of the 250th anniversary of the USA, the US Embassy in Armenia presents the "Museum of Founding Fathers" exhibition as part of the "Freedom-250" commemorative events.
The "Museum of Founding Fathers" exhibition, prepared at the initiative of the White House, showcases the stories of the leaders who shaped American independence. Through innovative technologies, this exhibition reconstructs the American Revolution and presents the leaders of American independence through images, biographies, and significant historical events, including the 56 figures who signed the Declaration of Independence, as well as 6 influential revolutionary women leaders.
The "Museum of Founding Fathers" exhibition has been held this year in the "American Corners" operating in Gyumri, Vanadzor, Kapan, and Charentsavan.
On July 16, it will be moved to the "American Corner" in Yerevan, where the Chargé d'Affaires of the US in Armenia, David Allen, will officially open the exhibition.