13-07-2026 17:36 Հայաստան Մեկնաբանութիւն
Ռուսական շուկա հայկական գյուղմթերքի մուտքի սահմանափակումներից հետո տեղական արտադրող-արտահանողները հայտնուած են տնտեսական անդառնալի կորուստների վտանգի առաջ։ Սակայն իրական խնդիրը ոչ թէ միայն ռուսական շուկայի փակումն է, այլ գործող իշխանութիւնների կողմից շուկաների դիվերսիֆիկացիայի վերաբերեալ տարիներ շարունակ հնչեցուած յայտարարութիւնների եւ իրական քայլերի միջեւ գոյացած  աղետալի անդունդը։ Ըստ ՀՀ սննդամթերքի անվտանգութեան տեսչական մարմնի՝ 2026 թվականի հունիս ամսվա պաշտոնական տվյալների՝ արտահանման այլընտրանքային ուղիներ գործնականում չեն ստեղծուած, իսկ Եվրոպական Միութեան շուկա մուտք գործելու վերաբերեալ իշխանութիւնների յայտարարութիւնները պարզապես քաղաքական պոպուլիզմի եւ իրականութենէն կտրված իլյուզիաների արդիւնք էին։
Հունիս ամսվա տվյալների համեմատութիւնը ցույց է տալիս ոլորտում տիրող ճգնաժամի իրական չափերը։ Եթէ 2025թ. հունիսին ընդհանուր արտահանումը կազմել էր 31,738 տոննա, ապա 2026թ. հունիսին այն նվազած է՝ հասնելով  8,095 տոննայի։ Արձանագրվել է մոտ 23,643 տոննայով պակաս բերքի արտահանում, ինչը կազմում է 74.5% անկում։ Առաւել ցնցող է ռուսական ուղղութեան վիճակագրութիւնը. 2025թ. հունիսին ՌԴ էր արտահանուած մոտ 27,937 տոննա պտուղ-բանջարեղեն՝ հիմնականում բարձր պահանջարկ ունեցող ծիրան, լոլիկ, պղպեղ եւ կեռաս, մինչդեռ 2026թ. հունիսին այդ ծաւալները կազմած են ընդամենը 110.4 տոննա՝ հիմնականում թութ եւ խնձոր։ Արտահանումը Ռուսաստան նվազած է աւելի քան 27,826 տոննայով՝ գրանցելով 99.6% անկում, ինչը փաստում է, որ, չնայած քաղաքական իշխանութիւնների տարբեր հավաստիացումներին, շուկան հայկական մթերքի համար գործնականում շարունակում է մնալ փակ։
Ծաղկի արտահանման ոլորտը, որը վերջին տարիներին դինամիկ զարգացում էր ապրում, նույնպես կաթուածահար վիճակում է։ 2025թ. հունիսին դեպի ՌԴ արտահանուած էր 5,784,071 հատ ծաղիկ, սակայն 2026թ. հունիսին հատով չափուող արտահանում դեպի Ռուսաստան ընդհանրապէս չի իրականացուած։ Ընդհանուր առմամբ, ծաղիկների արտահանումը նախորդ տարվա նոյն ժամանակահատուածի համեմատ այս տարի նվազած է շուրջ 50.3%-ով։
Ինչ վերաբերում է եվրոպական ուղղութեան, ապա ըստ ՀՀ կառավարության պաշտոնական տվյալների, գործնական արդիւնքներ դեռեւս չկան։ ԵՄ շուկա մուտք գործելու անհնարինութիւնը պայմանաւորուած է մի շարք համակարգային խնդիրներով, որոնց լուծման ուղղութեամբ պետութիւնը քայլեր չի ձեռնարկած։ Ֆիտոսանիտարական եւ սերտիֆիկացման խիստ չափանիշները, ԵՄ-ի կողմից ճանաչուած լաբորատոր եւ սերտիֆիկացման ենթակառուցուածքների բացակայութիւնը, լոգիստիկ խնդիրները եւ բեռնափոխադրումների ծայրահեղ բարձր ինքնարժեքը իրականում ստեղծած են անհաղթահարելի արգելքներ։ Մանր եւ միջին ֆերմերներին չի տրամադրուած պետական աջակցութիւն՝ ԵՄ-ի պահանջուած միջազգային սերտիֆիկատներ ձեռք բերելու համար, ինչը նրանց զրկած է մրցունակութենէն։
Պտուղ-բանջարեղենի եւ ծաղկի արտահանման նման կտրուկ անկումը նշանակում է ոչ միայն տասնյակ միլիոնաւոր դոլարների տնտեսական կորուստ, այլեւ հարյուրավոր ջերմոցային տնտեսութիւնների, ֆերմերների եւ լոգիստիկ ընկերութիւնների սնանկացման ուղղակի վտանգ։ Երբ արտադրողը զրկուած է իր աշխատանքի արդիւնքը վաճառելու հնարաւորութենէն, սկսւում է գյուղի ամայացման եւ գյուղատնտեսական հողերի անմշակ մնալու գործընթացը։ Հայկական գյուղատնտեսութիւնը ամեն օր կորցնում է իր ներուժը, իսկ իշխանութիւնները շարունակում են բավարարվել անբովանդակ յայտարարութիւններով՝  ֆերմերին իր խնդիրների հետ մենակ թողնելով»։

74.5% падение. Системные причины кризиса экспорта армянских сельскохозяйственных продуктов. Тигран Думикян
13-07-2026 17:36 Армения Комментарий
Аналитик Тигран Думикияна на своей странице в Facebook опубликовал фотографию и добавил комментарий.
«74.5% падение. Системные причины кризиса экспорта армянской сельскохозяйственной продукции
После введения ограничений на вход армянской сельскохозяйственной продукции на российский рынок местные производители-экспортеры оказались под угрозой экономических необратимых потерь. Однако настоящая проблема заключается не только в закрытии российского рынка, но и в катастрофической пропасти, возникшей между многолетними заявлениями действующих властей о диверсификации рынков и реальными шагами. Согласно официальным данным инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов Армении на июнь 2026 года, альтернативные пути экспорта фактически не были созданы, а заявления властей о выходе на рынок Европейского Союза были просто результатом политического популизма и иллюзий, оторванных от реальности.
Сравнение данных за июнь показывает реальные масштабы кризиса в отрасли. Если в июне 2025 года общий экспорт составил 31,738 тонны, то в июне 2026 года он снизился до 8,095 тонны. Зафиксировано снижение экспорта на около 23,643 тонны, что составляет 74.5% падение. Особенно шокирующая статистика по российскому направлению: в июне 2025 года в Россию было экспортировано около 27,937 тонн фруктов и овощей, в основном высоко востребованных абрикосов, помидоров, перца и вишни, в то время как в июне 2026 года эти объемы составили всего 110.4 тонны, в основном шелковицы и яблоки. Экспорт в Россию снизился более чем на 27,826 тонн, зафиксировав 99.6% падение, что свидетельствует о том, что, несмотря на различные заверения политических властей, рынок для армянской продукции фактически продолжает оставаться закрытым.
Сектор экспорта цветов, который в последние годы динамично развивался, также находится в парализованном состоянии. В июне 2025 года в Россию было экспортировано 5,784,071 цветка, однако в июне 2026 года экспорт в Россию вообще не осуществлялся. В целом экспорт цветов по сравнению с тем же периодом прошлого года снизился примерно на 50.3%.
Что касается европейского направления, то согласно официальным данным правительства Армении, практических результатов пока нет. Невозможность выхода на рынок ЕС обусловлена рядом системных проблем, для решения которых государство не предприняло никаких шагов. Строгие фитосанитарные и сертификационные стандарты, отсутствие признанных ЕС лабораторий и инфраструктуры сертификации, логистические проблемы и крайне высокая стоимость грузоперевозок фактически создали непреодолимые барьеры. Мелким и средним фермерам не была предоставлена государственная поддержка для получения международных сертификатов, требуемых ЕС, что лишило их конкурентоспособности.
Резкое падение экспорта фруктов, овощей и цветов означает не только десятки миллионов долларов экономических потерь, но и прямую угрозу банкротства сотен тепличных хозяйств, фермеров и логистических компаний. Когда производитель лишен возможности продать результаты своего труда, начинается процесс опустошения деревни и заброшенности сельскохозяйственных земель. Армянское сельское хозяйство теряет свой потенциал с каждым днем, а власти продолжают довольствоваться бессодержательными заявлениями, оставляя фермера один на один с его проблемами».