ԱՄՆ-ը եւ Իրանը կարող են պայմանաւորուիլ Հորմուզի նեղուցի բացման շուրջ օգոստոսի 4-ին կամ 5-ին. Բեսենթ
1lurer.am  ԱՄՆ-ը եւ Իրանը կարող են պայմանաւորուիլ Հորմուզի նեղուցի բացման շուրջ արդէն երեքշաբթի կամ չորեքշաբթի՝ յայտարարած է ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը:
«Մենք բանակցութիւններ կ'վարենք իրանցիներու հետ։ Հնարաւոր է, որ մենք այսօր կամ վաղը համաձայնութեան հասնենք նեղուցի բացման շուրջ եւ առաջ շարժվենք դեպի աւելի կարգաւորուած իրավիճակ այս հակամարտութեան»,- ըսած է նա CNBC հեռուստաալիքի եթերում:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը աւելի վաղ յայտարարած էր, որ նեղուցը կ'բացուի օգոստոսի 5-ին՝ դա անվանելով ապագայ պայմանաւորութիւններու առաջին փուլը: Նա տեղեկացուցած է, որ չեղեալ է յայտարարած հանգստեան օրերուն Իրանի ուղղութեամբ նախատեսուած հարվածները, որպէսզի հնարաւորութիւն տայ քննարկելու Թեհրանի հետ գործարքի պայմանները:

США и Иран могут договориться об открытии Ормузского пролива 4 или 5 августа, заявил Бесент.
1lurer.am  США и Иран могут договориться об открытии Ормузского пролива уже во вторник или среду, заявил министр финансов США Скотт Брейнет.
«Мы ведем переговоры с иранцами. Возможно, мы сегодня или завтра достигнем соглашения об открытии пролива и продвинемся к более упорядоченной ситуации в этом конфликте»,- сказал он в эфире телеканала CNBC.
Президент США Дональд Трамп ранее заявил, что пролив откроется 5 августа, назвав это первым этапом будущих соглашений. Он сообщил, что отменил запланированные на выходные удары по Ирану, чтобы дать возможность обсудить условия сделки с Тегераном.